MadAnnie

Jak správně napsat čárky ve větě?

Ráda bych své zkušenosti ze studia vysoké školy a praxe využila ve prospěch Vaší společnosti.

nebo

Ráda bych své zkušenosti, ze studia vysoké školy a praxe, využila ve prospěch Vaší společnosti.

Jsem z toho skutečně jelen, asi do toho koukám už moc dlouho… Díky za každou radu 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Jediná správná variante je věta bez čárek. Proč čárka nepatří, vysvětlím na rozboru.

(Já) bych využila …( Po )- Přs. Využila zkušenosti – Pt. Jaké zkušenosti bych využila? – zkušenosti ze studia – PKn atd.

Přece je důležité, že ve společnosti využívám zkušenosti ze studia VŠ a praxe … jde o vyjádření těsné.

Čárakmi se oddělují nejen věty, které obsahují přísudek, ale i větné členy – např. několikanásobné větné členy, přístavek, vsuvky volný přívlastek atd.
Doplňuji:
Neřešila jsem obsahovou stránku, ale jen gramatickou, tedy interpunkci. Ve škole získáváme teoretické vědomosti, které se prověřují v praxi. Vědomosti převádíme na zkušenosti.

Jinak diskuse

Další odpovědi
Zbynas

Bez čárek. Zkušenosti ze studia vysoké školy a praxe je předmět, tam se nedělaj čárky.
Doplňuji:
Odděluji se čárkami věty, které obsahují přísudek. (+ jsou nějaké výjimky, ale to je na dlouho). Věta „zkušenosti ze studia vysoké školy“ neobsahuje přísudek, tudíž nejde o samostatnou větu :)

Hamon

Mozne je oboji. S carkami veta dostava trochu jiny vyznam – pujde o doplnujici informaci, na to, kde jsi nabrala zkusenosti, v ni klades mensi duraz (obdobne, jako kdybys misto carek pouzila zavorky, nebo kdybys za prvni carku dala slovo zejmena).
Nicmene ne kazdy je schopny ten rozdil rozlisit, takze bych doporucil bez carek, tim nezkazis nic.
Doplňuji:
Ne mesni, ale vetsi duraz na to carkou oddelene klades :)

ivzez

Bez čárek.

Jde o cvičení/úkol nebo o vážně míněný průvodní dopis?
V druhém případě bych doporučila se zamyslet
a napsat dopis úplně jinak.

Takto formulovaným průvodním dopisem
byste dala potenciálnímu zaměstnavateli najevo,
že moc nepřemýšlíte o souvislostech,
že Vám nabízená pozice nestojí za trochu námahy,
(opisování z internetových vzorů naznačuje
přístup k budoucím pracovním povinnostem),
že o tu práci zas až tak nestojíte …

Na škole jste získala vědomosti, zkušenosti se získávají praxí
(místo slova praxe použít konkrétní zkušenosti, dovednosti, …)

Zaměstnavatele nezajímá, co/jak byste ráda využila/chtěla.
Zaměstnavatel by měl na téměř první pohled vidět,
že Vy jste ta pravá, že právě Vás má pozvat k pohovoru.

O tom jej ale nepřesvědčíte opsanými frázemi.

annas

Neřešila jsem stylizaci po stránce obsahové – vědomosti ze školy jsou teoretické, zkušenosti jsou praktické – ale vysvětlila jen interopunkci a její zdůvodnění.

zzzzz

Zbynas má asi pravdu, ale ji říkám, čím více čárek, tím lépe 🙂 Dobré je, že některé programy už na to upozorňují 🙂

annas

Ad zzzzz, jakýkoliv program na čárky či pravopisné jevy je nedokonalý. Chybí mu rozlišovat některé jevy. Navíc u některého umsitění čárek je více možností. Žádný program neví, jaký smysl má věta mít. A interpunkce v některých případech může význam věty pozměnit. 🙂