Dazma

Psaní čárky u „co“?

Mám zmatek v tom kdy u „co“ psát čárku a kdy ne…
Např. Mají stále co dělat.
X
Jediné, co jim chybí je čas.
Kurzy, co navštěvuje zdarma.

Mám v těchto větách čárky před „co“ správně? A chápu to dobře, že pokud „co“ můžu nahradit „který“ (je to tedy vztažné zájmeno), tak čárka píšu?
Např. Muž, co vešel do místnosti. Muž, který vešel do místnosti. (Který je nesprávně nahrazen „co“.)

Nejlepší odpověď
annas

  1. Mají stále co dělat. Správně bez čárky – jde jen o jednu větu, jen jeden slovesný přístudek. Mohu si říct – Mají stále práci.
  2. Jediné, co jim chybí, je čas. „Co jim chybí“ je vedlejší věta vložená do věty hlavní (Jediné je čas), proto musí být oddělena čárkou z obou stran.
  3. Kurzy, (co – nespisovné), které navštěvuje zdarma, jsou důležité. Větu, kterou jste napsal, je nedokončená, chybí její pokračování – opět vedeljší věta vložená do věty hlavní.
  4. Muž, co vešel … (nespisovné co), patří který vešel … Věta je rovněž nedokončená. Muž, který vešel do místnosti, všechny pozdravil. Také je to věta vedlejší vložená do věty hlavní.
  5. Příklad na větu vedlejší, která není vložená do věty hlavní. Ten ve vašem dotazu není uvedný.

Všichni máme, co jsem chtěli. Koupil si v obchodě všechno, co se mu líbilo.
V těchto případech nelze „co“ nahradit vztažným zájmen „který“.

Ne vždy každé vztažné zájmeno „co“ se dá tedy nahradit vztažným zájmenem „který“, protože zájmeno „který“ zpravidla uvádí věty přívlastkové a zájmeno „co“ věty předmětmé. Jindy má „co“ charakter nespisovný (viz vaše příklady).

Jen stručně, to základní. Jestliže máme v jedné větě určité sloveso v přísudku a v další větě rovněž slovesný přísudek a není druhá věta uvedena spojkami a, i ani, musí být oddělená čárkou. Nezáleží, zda jde o spojku kdo, co, který, jaký, tudíž, proto, poněvadž atd.