Snowiee

co je to přístavek?

Už tady ta otázka byla, ale nějak jsem tu odpověď nepochopila může mi to prosím někdo vysvětlit tak abych to pochopila? :)
Doplňuji:
no já to myslela jako v češtině ten přístavek. že je to něco s tou větou, něco se tam přidává ale nevím co :D

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je vložená do jazyka, takže vysvětlím..

Přístavek e větný člen, druh shodného přívlastku. Je tvořen podstatným jménem, popřípadě zájmenem nebo slovním spojením ve funkci podstatného jména. V širším pojetí je přístavek chápán jako dva nebo více větných členů, které označují tutéž skutečnost..

• Základem rozvitého přístavku bývá obvykle podstatné jméno, jiné slovní druhy jsou méně časté.

• Větný člen, ke kterému se přístavek vztahuje, může mít jakoukoli větně členskou funkci – např. podmět, předmět.

• Podstatou přístavku je několikeré označení téže osoby, věci, okolnosti či děje.

• Přístavek lze přistavit k jakémukoliv slovnímu druhu (větnému členu).

Přístavek těsný a volný

• Těsný přístavek: není oddělený čárkou, – začínáme obecným pojmenováním a teprve pak uvedeme konkrétní jméno
• Mladý architekt ze Zlína Kamil Hruška se zúčastnil soutěže Stavba roku se svým bytovým domem v Opavě.
• Zvláštní případy: káně myšilov, rys ostrovid, potápka roháč …

• Přístavek volný: je oddělený čárkou – začínáme konkrétním výrazem (jméno), doplníme obecným výrazem

• Kamil Hruška, mladý architekt ze Zlína, obsadil v soutěži o nejúspěšnější stavbu roku druhé místo.
• Je velmi často rozvitý a volně začleněný do věty, proto se odděluje na obou stranách čárkou.
• Placido Domingo, španělský operní pěvec, vystupoval na všech významných operních scénách.

Bližší vysvětlení a příklady najdete v odkazu

http://materi­aly.blog.cz/1304/pris­tavek

Další odpovědi
anonym

TtTak to má dva významy.První je, že v divadle (kině) je určitý počet sedadel.Pak se tam ke každé řadě přidávají židle (podle místa) buď jedna nebo dvě ke každé straně sedadel.Tak to je přístavek v divadle, také tato místa bývají lacinější.
A duhý význam je ten, že je nějaká stavba (rodinný dům) a k tomu se přistaví (přilepí) buď garáž nebo zkrátka nějaká místnost na dílnu či jiné využití.
To je přístavek ve stavebnictví.

anonym

Napsala jsi otázku do jazyků, takže je zde správně. Upřimně vzato si ale myslím, že bys odpověď dokázala najít sama třeba na WIKI. Nauč se trochu více „pracovat“ sama a neusnadňovat si práci tím, že sem napíšeš otázku a někdo to vyhledá za tebe. Ušetří ti to dost starostí, když se naučíš používat zdroje informací.

annas

Ad lahny. Tazatelka uvedla kategorii Věda – jazyky, takže šlo o jazykový přístavek.

anonym

Jenže to uvedla až po mém příspěvku.Kdyby to napsala od začátku, tak bych na to ani neodpovídal, protože neznám na to odpověď.

annas

Pod modrou lištou, do níž se vkládá otázka, je uvedeno zařazení.

Domů Kategorie Věda Jazyky Detail otázky

Opravdu jste se přehlédl. Osobně se snažím zařazení sledovat, protože jinak dojde k nedorozumění … Také se mně to někdy stalo.

anonym

Aha, tak na tohle se já nedívám.Kouknu na otázku a odpovídám.Takže od nynějška budu ještě hlídat do jaké kategorie otázka patří, abych se příště neblamoval.

anonym

Ad Annas, v tom máš pravdu, že zařazení otázky je srozumitelné. Jen mne mrzí, že kladení takových otázek není o samostatné práci žáků, ale spíše o využívání a zneužívání tvých znalostí. Internet přece používat umí, tak proč to řeší takto?

annas

Nejde o zneužívání, i když na dálku se špatně vysvětluje. Také některé dotazy nechápu, ale chyba je nejen ve škole, ale i v dětech.

anonym

Já ale v žádném případě toto neberu jako chybu učitele nebo školy. Spíš bych něco změnila na přístupu rodičů ke školním zařízením. Není dobře, že děti si dnes dovolují chovat jako spratci a učitel téměř nemá možnost zasáhnout. Horší je to ještě v případě, že mazánek si doma postěžuje, jak je mu ubližováno, a rodiče druhý den ve škole ztropí cirkus a jsou schopni vyučujícího lynčovat.