Marky Stark

Jakými/kterými větnými členy můžou být tato slova? Určují se vůbec jako větný člen?

Slova: tak, který

Nedokážu se na ně zeptat, ale přijde mi, že by nějakou větněčlenskou platnost mít měli. Dejme tomu ve větě: Muž, který byl pozván na večeři se jí nelíbil, a tak se s ním vícekrát nesetkala.

Slovo který by podle mne mohlo být přívlastkem shodným, slovo tak určit nedokážu.

Jsou tato slova vůbec větnými členy, nebo jsou jen takový „přebytek“ mezi ostatními určujícími se slovy?

Nejlepší odpověď
annas

Uvědomte si rozdíl mezi zájmeny jaký a který.,

Jaké větné členy? Např. shodné, neshodné.
Které větné členy? Po, Přs, Pk atd.
-
Napřed si určete, co je tvar „a tak“ a co ve větě znamená. Přebytek?

Jsou slova lexikální lexikálně-gramatická a gramatická a a mají ve větě určitě funkci. Toto téma jsem vám vysvětlovala již dřív.

Muž, který byl pozván na večeři, se jí nelíbil, a tak se s ním vícekrát nesetkala.

Který je vztažné zájmeno, je větným členem, protože si je můžete zařadit mezi slova lexikálně-gramamatická.

Zde uvozuje vedlejší větu přívlastkovou. Zkuste si vedlejší větu rozebrat – … kdo by pozván na večeři?

A tak je zesílená spojka, pokud jste si ji zařadil mezi gramatická slova, jak jsem uvedla, mohl jste zjistit, že spojky vyjadřují vztahy mezi větami či slovy.

Už jste mohl zjistit, že naše odpovědi často směřují k tomu, abyste se sami zamysleli. Kromě toho navazuji na to,. co jsem už vysvětlovala.

Další odpovědi
ivzez

Marky, základem je znát slovní druhy.

Zájmeno tázací ani vztažné nemůžeš zaměňovat
s přídavným jménem a tvrdit, že by to mohl být přívlastek shodný.
(Tím může být jenom přídavné jméno.)

Poradím ti zopakovat si učivo prvního stupně ZŠ → 5. (nebo 4.) třídy.