prosím vás, jaký je to slovní druh JAKO. Díky

Nejlepší odpověď
rynek878

PŘIROVNÁVACÍ SPOJKA
Doplňuji:
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=jako&Hledej=Hle­dej

Další odpovědi
annas

Jako je:

  1. spojka podřadicí srovnávací – velký jako já, zdravý jako ryba, skáče jako veverka.
  2. spojka podřadicí uvádí doplňkové a přístavkové výrazy – jako vzorný pracovník, dojel jako první.
  3. spojka souřadicí slučovací – v zimě jako (i) v létě chodil prostovlasý.

Doplňuji:
V pravidlech je jen uvedeno, že jde o spojku, to je pravda.
Ale podrobnosti o dalším významu najdeme ve SSČ, Skladbě spisovné češtiny, Novočeské skladby, Mluvnici českého jazyka atd. Spojka „jako“ může uvádět věty i větné členy v souvěti souřadném i podřadném. To z Pravidel nepoznáme.

hanulka11

PŘIROVNÁVACÍ SPOJKA (viz akademická Pravidla českého pravopisu, s. 62, par. 112, pozn. 1, 2000)

zden28

Někdo se nestará o slovní druh a říká to za každým druhým slovem :) Co to má vyjadřovat, to nevím.