dust8

Znamená slovo „víceméně“ šanci 50:50, či je tomu jinak?

Nejlepší odpověď
annas

Tato spřežka se dá psát i samostatně, jako dvě slova více či méně – např. při srovnání.

Víceméně se používá, pokud se nedá určit správná míra, tudíž je to celkem, tedy víceméně 1 : 1, při nerozhodnosti

Vyjadřuje tedy neurčitost, je v podstatě půl na půl, vlastně víceméně pochybování.

Význam je i v anglickém zdroji – zhruba, = přibližně, v různém nebo neurčeném rozsahu nebo míře = poněkud

https://www.merriam-webster.com/dic­tionary/more%20or%20less

Další odpovědi
Gonfaloniér

Myslím, že je to odhadem tak 60:40. Protože to znamená „pravděpodobně“ nebo spíš i „tak nějak.“
Asi dost záleží i na kontextu, kdy to použiješ.

Kepler

Já to chápu jako „převážně“, nebo „skoro“.

elkon

Jako když řeknete „plus mínus“. Nebo přibližně.

zbyndo

Ja by som sa prikláňal k názoru ouseka 7505,ak môžem, lebo aj v slovenčine sa používa „viacmenej“, tiež som rozmýšľal, tak viac, či menej, teraz mi to logicky vychádza „skôr viac, ako menej“, čiže nad 50%

annas

Váš názor, ale podívejte se na vyjádření jazykářů – asi, pravděpodobně, přece více – méně je rovnítko, takže tím, co jste uvedl, jste změnil význam.

"viac-menej prísl. vo väčšej al. menšej miere, viac alebo menej;
do istej miery, skoro úplne: viac-menej známy, ustálený;

neurčitosť al. (jemnú) pochybovačnosť, vcelku, v podstate, vlastne:"

https://slovnik­.juls.savba.sk/?w=vi­acmenej&c=Zc8b&d­=locutio&d=psken&d=­bernolak&d=hssjV&­d=noundb&d=sssj&d­=obce&d=priez­viska&d=orter&d=sss&d=­un&d=scs&d=pe­ciar&d=pskcs&d­=psp&d=orient&d=kssj4

Ousek7505

Za mne osobně to vyjadřuje mnohem vyšší pravděpodobnost, než 50%. Většinou tímto výrokem potvrzujete něčí domněnku, s kterou souhlasíte, bez závažnějších výhrad. Nedovedu si představit, že bych toto slovní spojení použil při „nerozhodném“ názoru.

annas

Jde o váš názor. Jenže vždy ověřuji v jazykových zdrojích, tudíž se nedá přesně říct, zda je to více než kilo, nebo méně. Je to odhad.

zden28

To je jistě převzato z němčiny – mehr oder weniger, více nebo méně, čeština to zkrátila na víceméně (i více méně). Jde o částici modální, vyjadřuje neurčitost, ale i rezignaci mluvčího; ve Slovníku spis. češtiny je zde synonymum „celkem“. Věta: Je to víceméně pravda (je i není). Co to má vyjadřovat? Nejde o tvrzení. Stanovit to procentně? Nechme na čtenáři 🙂

annas

Víceméně je původem české spojení.To, že je v němčině i angličtině, neznamená, že pochází z těchto jazyků. .

Všímám si vašich poznámek, je dobré, že se zajímáte i češtinu, ale dost často se mýlíte,