Zeptálek

Mám v této větě použít a, nebo the? A proč?

His mother is a/the lawyer.

Nejlepší odpověď
quentos

Ptáte se na naprosté základy, zjevně nechápete užití členů obecně.
Jak už bylo řečeno, neurčitý člen a/an použijeme, mluvíme-li o něčem (v jednotném čísle) poprvé; pracovně lze přeložit jako „nějaký“. Člen určitý užíváme, mluvíme-li a) o něčem, o čem už jsme mluvili, b) o něčem tak jednoznačně určeném, že to nelze zaměnit s ničím jiným, c) ve vlastních jménech, jejichž základem je obecné podstatné jméno (… a těch pravidel je ještě daleko více, toto je jen několik nejzákladnějších).
Obecně platí, že uvádíme-li něčí povolání, užijeme člen neurčitý, odpovídá to v zásadě onomu pracovnímu překladu (neřekneme o někom, že je „ten“ právník" – zatím nevíme jaký). Jiná situace by byla, kdybyste někoho např. uvedl slovy: „To je ten právník, který mě z toho vysekal.“
… a jak už jsem říkal v úvodu, chce to zřejmě obecně nastudovat základy užívání členů.

hapiky: blbost. Když nevím, tak neodpovídám.

Další odpovědi
MyOtherSelf

a .. prostě to sedí do věty, the mi přijde jako nesmysl u tohoto slova.

cochee

a, zejména pokud je to první zmínka (v kontextu rozhovoru či textu) o tom právnickém povolání.

hapiky

Když se jedná o něco nebo někoho konkrétního The, mělo by být ale na začátku, jelikož tam je His tak asi nic

hapiky

guentos" Zajímavé! Říkáte coby, kdyby, ale jak má konkrétní věta správně vypadat, na to jsi se už nějak nezmohl.

quentos

… nevím, na koho to mluvíš (nejsem guentos). Ale jestli to mám bejt já, tak si laskavě všimni, že správně řešení neříkám schválně, aby si k němu tazatel podle mého návodu došel sám (navíc je z mého příspěvku řešení samo čitelné). Ale to tobě je jedno, ty ses mě prostě pokusil shodit, protožes neunes, že svou nejapnou odpovědí (která je úplně, ale TOTÁLNĚ mimo mísu, navíc tím „asi“ dáváš najevo, že si ani sám nejseš jistej – tak proč odpovídáš? Na domněnky tazatel není zvědavej) ztrapnils leda sám sebe.

hapiky

Měl bys mluvit sám za sebe, od Zeptálka bych to samozřejmě bral. Jinak teorii, včetně tvé se nejvíce ohánějí ti, kteří praxi neovládají. Nikoho neshazuji, je to jen a jen běžné konstatování, ať chceš či nikoliv.

Mravenec

Snad nechcete říct, že Quentos nezvládá angličtinu v praxi.

hapiky

Mravenec: Spíše si myslím, že je to od quentose nejistota. Kdo si není jistý, ten vždy jen nekonkrétně obkecává.

Mravenec

Stačilo by si přečíst jeho popis, abyste zjistil, že je učitel angličtiny.

hapiky

Stačilo by naopak napsat jak má věta vypadat

quentos

Nikoli. Tím se tazatel nic nenaučí. Nechceš mně rovnou poručit, co mám napsat, ty chytrej? Ale to radši nedělej, protože bys mi poručil blbost.