Avatar uživatele
anonym

Jak vhodně stylizovat větu?

Ahoj, je tu někdo kdo se živí stylizaci? Potřeboval bych poradit, jak přeformulovat tuhle větu
Na řešení mimořádných událostí jsou potřebné složky integrovaného záchranného systému, které se podílejí na záchranných a likvidačních pracích, které jsou stručně popsány ve třetí kapitole.
Nevím, kterým slovním druhem nahradit který..jenž mně přijde zastaralé a navíc ta věta trochu svádí, že že ty práce jsou shrnuty v třetí kapitole. Lidé dobří pomozte, bude vám patřit velký dík.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3274 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Další, kdo se zajímá o záchranný systém?

Zájmeno " jenž" není zastaralé, ale synonymum pro „který,“ aby se zabránilo jeho opakování. Jenže je nutné vědět, kdy tvar jenž a jeho varianty použít…

… které se podílejí na záchranných a likvidačních pracích a jsou stručně popsány ve třetí kapitole.

Nebo ..pracích . a jež (ty složky) jsou stručně popsané …
Doplňuji:
Zapomněla jsem na první větu na řešení nebo k řešení. Rozdíl mezi předložkami, i když jde o účel.

Předložka k se užívá tehdy, když následuje podstatné jméno dějového významu. Takže řešit = řešení – k řešení čeho …

Předložka na se používá v jiných případech.

Na řešení událostí je špatně – správně k řešení událostí.

K řešení událostí jsou potřebné … dále jak jsem uvedla.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

´Druhé´ „které“ bych nahradil „jež“ (jsou-li ty práce opravdu popsány ve třetí kapitole)…
Případně je vypustit…
Úvodní „Na“ bych nahradil „K“…

Takže výsledná formulace by mohla znít:
„K řešení mimořádných událostí jsou potřebné složky integrovaného záchranného systému, které se podílejí na záchranných a likvidačních pracích stručně popsaných ve třetí kapitole.“
___
BTW – o5 změna nicku???
😁

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Emefej

„Na řešení“ bych zaměnil za „K řešení“.

Pomalu nazrává čas k založení kategorie „Integrovaný záchranný systém“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Pochopil jsem správně, že ve 3. kapitole jsou popsány složky? Co třeba_
„..... pracích. Tyto složky jsou…“
Není nutné psát jako Macourek, když má zrovna chuť si češtinu vychutnat 😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
orwell

Na řešení mimořádných událostí jsou potřebné složky integrovaného záchranného systému podílející se na záchranných a likvidačních pracích, které jsou stručně popsány ve třetí kapitole.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

Nejsem stylista,ale větu bych nechala a celou jak je a konec bych dala asi takto:…na záchranných a likvidačních pracích,viz kapitola tři.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek