Anask

S čárkou, nebo bez?

Potřebuji pomoci s umístěním čárek v těchto větách:
„Nacházím se na Jizerské Promenádě, asi kilometr za Snědavou.“
„Tohle je jediné místo na světě, kde můžete, doslova, zaplatit kolik chcete. A tady, v těchto nadmořských výškách to jednoduše funguje.“
Předem děkuji!
Doplňuji:
„Tohle je jediné místo na světě, kde můžete, doslova, zaplatit, kolik chcete. A tady, v těchto nadmořských výškách, to jednoduše funguje.“
Takto?

Nejlepší odpověď
annas

Doslova bez čárek. Před „kolik“ jednou čárku máte, jednou ne, takže čárka patří, uvozuje VV. – stejně jako quentos.

„A tady, v těchto nadmořských výškách, to jednoduše funguje“.
„v těchto .. výškách“ = upřesňující přístavková konstrukce, po příslovci tady – proto bych ji oddělila čárkou.

Podobně : Doma, na rodné Hané, prožívám svůj život.
Doplňuji:
Zda má být v poslední větě čárka, je věcí pohledu a často i kontextu, není to jednoznačné.. Jde o přístavek, jak jsem napsala. Jenže interpunkci hodnotí Bauer a Grepl Skladba spisovné češtiny a jinak V. Šmilauer v Novočeské skladbě. Je možné oddělít čárkami, pomlčkami, ale napsat i bez čárek.

více diskuse

Jde zřejmě o dotaz žáka základní školy, tudíž záleží na pohledu vyučujícího, jeho vysvětlení.

Viz diskuse

Další odpovědi
quentos

„Doslova“ ani „v těchto nadmořských výškách“ není nutno oddělovat čárkami. Jedná se o dvě po sobě následující příslovečná určení stejného typu.
Doplňuji:
… ale chybí ještě čárka před „kolik“.

JájsemRaibek

V druhé větě máš chybu.

anonym

Tohle je jediné místo na světě, kde můžete doslova zaplatit kolik chcete.
A tady v těchto nadmořských výškách to jednoduše funguje

anonym

Při navázání věty hlavní,při větě složené,by měla podstata vyjádření dávat plynulý smysl.
azyk.studentske­.cz/2009/03/ve­ta-slozena-souveti.html
Doplňuji:
http://jazyk.stu­dentske.cz/2009/03/­veta-slozena-souveti.html

Anask

Tohle je jediné místo na světě, kde můžete doslova zaplatit kolik chcete. – Nemohou být přece v jedné větě 2 slovesa, ne?!

annas

Máte přece 3 věty – Tohle je jediné místo na světě – 1. VH

kde můžete doslovat zaplatit – 2. VV – sloveso určité je jen můžete, zaplatit – ionfinitiv. .

kolik chcete – 3. VV.