Dajvla

Výměna mléčného chrupu u psů? (měsíc – týden)

Dobrý den, v kolika týdnech (měsíc) je tzv přezubování u psů? Kdy začíná výměna mléčného chruupu u psů? Veterinář nám zjistil , že jsme totiž mladší, než jsme původně mysleli. Mysleli jsme, že teď je našemu psovi 15 týdnů, ale doktor říká, že jsme mladší. Začali našemu pejskovi teprve sestupovat Varlátka a tvoří se mu šourek. Musíme tedy ještě na jedno očkování, jestli se nám ke konci následovného týdne nezačne přezubovat. Očkování máme už 3 za sebou.. Moc děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
beer

Vše najdeš na netu, nebudu proto zbytečně popisovat:
"Prořezávání trvalých zubů závisí na velikosti plemene. U velkých plemen psů probíhá od 2 do 5 měsíců, začíná řezáky, a končí stoličkami okolo 7. měsíce.*) Obecně lze konstatovat, že do stáří tři až čtyř týdnů štěně nemá zuby prořezané vůbec; po této době dochází k postupnému prořezávání mléčných zubů. Do stáří dvou měsíců jsou prakticky všechny mléčné zuby prořezány.

K výměně mléčných řezáků dochází v období mezi polovinou čtvrtého a v průběhu pátého měsíce stáří štěňat. Obecně lze konstatovat, že k této výměně dochází u velkých plemen dříve než u malých.

Až na konci tohoto období se vyměňují špičáky. Toto období je často doprovázeno „dvojími“ špičáky; je to stav, kdy zpravidla před špičáky mléčnými narůstají špičáky trvalé, a obvykle se srovná v průběhu jednoho měsíce tím, že mléčný špičák je z čelisti vytlačen špičákem trvalým. Pokud tento stav trvá delší dobu, je vhodné mléčný špičák odstranit chirurgickým zákrokem, aby následně nedocházelo k deformaci tzv. zámku, který je významný pro skus a správné uchopování kořisti."
http://www.ho­vawart.cz/chov/zu­by.php

Další odpovědi
anonym

Pokud se vrátíte k mojí odpovědi na vaši první otázku, „co jste za rasu“ (abych použila vaši rétoriku), tak už v ní je obsažena odpověď na tuto otázku, týkající se „vašeho“ mléčného chrupu a dentice.
Vzhledem k tomu, že jste kříženec neznámého původu a tedy i věku, nelze přesně stanovit nic…
Ale trochu vážně: Když odhlédnu od pohnutek, které vás vedly k tomu, že jste si adoptovali štěně- křížence z útulku v Maďarsku, když u nás jsou útulky také plné psích sirotků, tak další informace, které máte k dispozici jsou jinak celkem zavádějící.
Je jasné, že štěně malého vzrůstu, o kterém budu tvrdit, že je mu např.12 týdnů, se udá snadněji než sedmitýdení „habán“. O takovém habánovi bude nabízející tvrdit naopak, že je mu o několik týdnů víc! Historka o původu a věku vašeho štěněte bude zřejmě z velké části smyšlena a kdybyste si k odběru štěněte vzali s sebou zkušeného chovatele, tak by vám pravděpodobný věk určil (nesestouplá varlata, stav mléčného chrupu, vývoj kostry a mechanika pohybu) a tím i pravděpodobnou výslednou velikost psa.
Pes bude pravděpodobně většího vzrůstu než se odhadovalo, protože mu nejsou tři měsíce, ale možná teprve dva. Nacpaly se do něj vakcíny jako staršímu štěněti, odstaven byl chudák s největší pravděpodobností předčasně a o socializaci raději nebudu spekulovat.
Promiňte, bude to možná znít tvrdě, ale vaš „dobrý skutek“ se v tomto světle
a z několika úhlů pohledu jeví poněkud problematicky.
Nechcete si pořídit ještě vysloužilého dostihového chrta z Irska? Těch se k nám také snaží „záchranáři“ umístit co nejvíc! U toho byste alespoň věděli plemeno, věk a historii psa :))

Doplňuji:
… a dostihové výsledky z dráhy :))
Jestli váš veterinář, který má se psem přímý kontakt poznal, že jeho zkušenosti a vámi dodané údaje o domnělém věku psa se neshodují, řiďte se jeho radami i co se chrupu přímo týká . On jediný vám zřejmě může věk psa upřesnit.

Pájo

Podle informací ze zdroje http://www.ve­terinakladno.cz/sto­matologie/chrup-psa/ se mléčný chrup psa prořezává postupně (po jednotlivých typech zubů) cca od 3 do 7 týdne.

Emefej

U našeho maltézáka se poslední zuby prořezaly koncem sedmého měsíce.