zjentek

Má hot dog alespoň minimum společného se psem?

Podobnost párku v žemli a teplého psa.

Nejlepší odpověď
annas

Ano, jak je možné přečíst o vzniku tohoto sousloví.

"Slovíčka hot dog byla pronesena Disneyho myšákem Mickeym v roce 1929. Ale původně prý byla použita již několik desítek let před vznikem prvních amerických kreslených filmů.

Podle legendy se to stalo na newyorském hřišti póla v dubnu 1901, kdy za nepříjemného studeného vlhkého počasí začal místní prodejce občerstvení Harry Stevens sportovním fanouškům místo obvyklé zmrzliny a limonády nabízet v sousedství stadionu u řezníka zakoupené německé párky.

Horké (anglicky:hot) dlouhé dachshund (německy: Hund = anglicky:dog = česky:pes) párky balené do rohlíku se začaly s úspěchem prodávat. A protože Američané nevěděli, jak se slovo dachshund přesně píše, začaly je ve své nabídce označovat jednoduše jako „hot dog“.

Podle zdroje Knoxville Journal bylo použito termínu hot dog ve vydání 28. září 1893, kde je zmínka o tom, že byly hot dogy připravovány z vídeňských párků jako občerstvení během chladné sobotní noci. I v časopise The Yale Literary Journal z prosince 1894 se o tomto pokrmu rovněž píše.

Samozřejmě že se na adresu tohoto názvu často vtipkuje. Nezřídka se uvádí, že surovinou pro výrobu párků je maso z malých štíhlých dlouhých německých psíků. Jsou dochovány i karikatury, na nichž jsou prodejci oblíbených párků obklopeni pouličními psy. Původní recepturu na frankfurtské, resp. vídeňské, párky dovezli v devatenáctém století do Spojených států amerických němečtí přistěhovalci.

Přestože přesná etymologie označení hot dog nebude nikdy s určitostí známa, je to snad právě rouška tajemství, která obestírá tuto potravinu a přidává jí na mystičnosti, což v konečném důsledku pomáhá hot dogům být stále jedním z nejoblíbenějších amerických pokrmů."

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:-jYfZUCUih0J:www­.agronavigator­.cz/service.as­p%3Fact%3Dpri

Další odpovědi
jmhad

Pokud si ho koupíš v Číně nebo Vietnamu, tak určitě

UltraFan

Ano má.
Na název „hot dog“ existuje velké množství legend. Tady máš příklad jedné z nich. 🙂

Zdroj: http://socs.mko­lar.org/USA/US2­.html

gecco

Určitě – přece bys psa nejed studeného…
😉

Mc Merkurion

… neumim anglicky,ale já si našel,že to znamená ostrá skoba …

lexx

má, že ho pes může sežrat

lota

Doufám, že ne (kromě názvu).

gecco

Lexx – z běžného parku by se psu udělalo nevolno…
😉

Agneta

gecco >>> ale víš že ano…? Skutečně se dá v (-každé německé-)cukrárně koupit skvělá specialita studený pes

gecco

Tak to neznám – ale poptam se, díky za info…
😉