Barča99

Štěně se ohání(kouše) a vrčí na paničku

Ahoj všem, chtěla bych poprosit o radu. Mám tří měsíční rotvajlerku a začala se ohánět po rukách. Když je rozdováděná začne ruce kousat když jí chci pohladit a vrčet nebo spíš bručet :D nikdy jsme jí rukou netrestali a nedokáže pochopit, že se to nedělá. Jestli jí to zůstane do dospělosti tak o ruce nejspíš přijdu. Je jen hravá a nebo to jsou známky agresivity? Máte někdo podobné zkušenosti? Předem moc děkuju za odpovědi :) B.

Nejlepší odpověď
anonym

Tříměsíční rotvajlerka je prostě „nevycválaný spratek“. Není to projev agresivity, ale jak píšeš, že se takhle projevuje když je rozdováděná, tak neposlouchej poučky
o tom, že rukou se netrestá a jednu jí hned třepni. I dětští psychologové uznávají,
že jedno dobře a včas použité plácnutí je spolehlivější a účinější než jakýkoliv pozdější trest nebo vysvětlování a nikoho ještě na psychickém zdraví neohrozilo. Pes je zvyklý i od své psí matky přijímat tresty tlamou, ale zároveň i projevy lásky, když štěně fena olizuje a opečovává. Nemusíš se bát, že se vaše štěně začne ruky bát, rukou mu dáváš pamlsky, krmíš ho, hladíš i potrestáš . Chňapání po rukou se musí odnaučit co nejrychleji a ve výchově takového plemene musíte být důrazní
a důslední.
Doplňuji:
ad SickBreed: Já psům nerozumím už více než padesát let, ale stále se učím. Desítky psů různých plemen jsem vychovala a vycvičila, stovky odchovala , ale nikdy jsem netvrdila, že už mám „hotovo“ a vím všechno. V posledních dvaceti letech se chov psů stal natolik rozšířeným fenoménem a po mnoha stránkách výhodným ekonomickým odvětvím, že tato oblast přitáhla k sobě mnoho „odborníků“ z nichž mnohým chybí praxe i teorie a hlavně pokora. Tato poradna není odborný portál, ale slouží k pokud možno rychlé pomoci nebo navigaci tazatelů. Erudici odpovídajících a kvalitu odpovědí mohou posoudit hlavně ti, kteří se ptají a odpověď jim nějakým způsobem pomohla vyřešit jejich problém nebo se orientovat v dané problematice.

Další odpovědi
Drap

Je to zřejmě stále ještě hravost. štěňata velice špatně odhadují síli stisku, a jejich špičaté zoubky jsou cítit. Je nejvyší čas formou hry štěně učit a vychovávat, Buď za pomocí hračky, nebo pamlsku, začít základními povely poslušnosti, všetně " nesmíš "

SickBreed

V prvé řadě nevěř rádoby chytrákům kteří psům vůbec nerozumí (Bohemica budiž příkladem).

Teď k otázce – rotík je „vokální“ plemeno a téměř každý se při hře projevuje hlasitým vrčením, někdy i docela hrozivým pro pohled nezkušeného chovatele Třeba zde – http://www.you­tube.com/watch?v=M8l8s8M­KGoo Na pohled agrese (dominantní) a u jiných plemen dost možná i projev agrese, nicméně u rotíka projev naprosto normální, pouze dává najevo vzrušení ze hry, asi jako jezevčík když se s nim přetahuješ o hadr – akorát to nevypadá tak děsivě. Co se o kousání do rukou týče, tak je to základem hry každého psího mláděte bez rozdílu plemen…hrajou si tak štěňata mezi sebou, s matkou, s cízím psem…s kýmkoli. To do jaké míry (a ta míra by měla končit s jakýmkoli náznakem nepohodlí) si to necháte líbit je na vás. Chápu že dětští psychologové nebo Bohemica to asi vidí jinak, nicméně hrubě nedoporučuji vztáhnout na vašeho psa ruku…doporučená výchova u plemene rottweiler má být naprosto neústupná a neustálá, ale také jemná a vybudovaná skrze přátelství a odměnu, nikoli trest. Takže pokud se vám něco nelíbí, dát to jasně najevo přísným (ale ne afektovaným) okřiknutím a v tomto konkrétním případě okamžitě ukončit hru. V jiném případě riskujete to, že se na váš pes v dospělosti obrátí a to při jeho váze a síle určitě nechcete.

mojitek

Budu se opakovat : jednoduchá rada : zachovejte se tak jak by se zachoval jiný psí jedinec pokud by mu bylo nepříjemné ono kousnutí -prostě by dostal za vyučenou.Pokud napoprvý nefyzické napomenutí nepostačí(a já silně pochybuju,že u štěněte to vůbec nějak pomůže) tak musí přijít na řadu krom ústního fyzické.I štěně musí znát hranice,a to co nejdříve.pokud to udělá,tak ho okřikněte a např. štípněte nebo pleskněte(samoz­řejmě úměrně k velikosti psa).Psovi to neublíží a zároveň si to zapamatuje.Pa­matujte,že VY jste vůdce smečky a VY rozhodujete co se smí a co se nesmí.Jasněže fyzicky napomenout roztomilé štěně je někdy těžké,ale nedá se nic dělat pokud nechcete s ním mít v budoucnu těžké problémy.