jakho

Co si mám vybrat jako druhý jazyk: němčinu, nebo ruštinu?

Čus, co si mám vybrat jako druhý jazyk NJ nebo RU? Debata byla o tom, že ano, němčina je nám blízká geograficky, ale světový jazyk to není. Jaký bude význam ruštiny do budoucna? Co si vybrat??

Nejlepší odpověď
Malvína

Jsem jediná z mého okolí, které se neskutečně líbí němčina. Mně se tak dobře poslouchá a uklidňuje, ale nikdy jsem se k jejímu učení ve škole nedostala. Postupem času jsem se naučila sem tam něco.

Učila jsem se rusky. A myslím, že s touto volbou ani ty neprohloupíš. Ruština – za pár let – bude stejně potřebná, jako dnešní angličtina. Mě bavila hrozně, učila jsem se azbuku, psaní byl zpočátku zážitek 😁 Za mě ruština.

Další odpovědi
Rokio

Já osobně ti doporučuji němčinu, protože něměcky se mluví ve dvou sousedních státech – Německu a Rakousku, z velké části ve Švýcarsku a rovněž i v nejbohatším státě světa, který se jmenuje Lucembursko.

Pokud žiješ blízko hranic Německy, nebo Rakouska, nebo budeš chtít pracovat v německé, či rakouské firmě, stoprocentně ti doporučuji němčinu.

Každopádně bych se na tvém místě poradil s tvými rodiči a s učitelem, který tě učí cizí jazyk.

Pruzkumnik

Já bych si osobně vybral španělštinu
To je taky světovej jazyk

Gestas

Věnuj se maďarštině, to je jazyk budoucnosti ;)

ivzez

Vybírejte podle svého zaměření.
Jestli se orientujete spíše na techniku,
dejte přednost němčině.

K odpovědi Malvíny:
I mně se němčina líbí a myslím, že ji i celkem umím. (–:
S němčinou má čeština společného mnohem více, než
se řadě lidí na první pohled (poslech) zdá.

Anikitos

Vyber si ten, který je ti bližší.
Němčina se mi nikdy nelíbila, já bych si vybral určitě ruštinu.

yuko

Nauc se italsky 🙂

Edison

Latinu!! Z toho už se pak naučíš ledasco.

annas

Ad Edison,

latina s na všech školách neučí. Na zdravotnické je to lékařská latina, pak na církevní škole, možná někdo na gymnáziu.

Latina učí moudrosti, učí myslet, ale při konverzaci ji moc neužije.

ivzez

Ke konverzaci se latina moc nevyužije, ale stejně jako Edison
ji i já považuji za dobrý základ pro výuku každého jazyka.
Měla jsem ji na gymnáziu a mockrát mi v lecčem pomohla.

Na odborných SŠ jde spíše o názvosloví než o výuku latiny,
mám pocit, že výuku už nabízejí jenom některá gymnázia.

annas

Samozřejmě, že latina je výborná i pro pochopení gramatiky. Samozřejmě i terminologie.

Ještě si pamatují některé citáty.

Jenže brala jsem to z pohledu žáka zřejmě 1. ročníku, který si vybírá jazyk kvůli mluvení..