Kiklopofoun

Ruština nebo němčina?

Do osmě třídy si mám vybrat druhý cizý jazyk. Ruštinu nebo němčinu. Chodím na gymnázium a je mi v celku jedno jaký jazyk. Který byste mi doporučily?

Nejlepší odpověď
Awe

Já bych byl spíše pro němčinu…Ale v dnešní době by se ti ruština mohla hodit více. S přihlédnutím na politickou situaci je možné že se zde zanedlouho bude mluvit rusky

Další odpovědi
Lamalam

„V celku, doporučily“. Nejprve vypiluj češtinu.

Drap

Nelze jednoznačně odpovědět. Zkus přemýšlet o tom, čemu se chceš v budoucnu věnovat a čím se živit. Podle toho zvol jazyk.

Renatka196

Taky se budu rozhodovat na SŠ :)
Podle mně je německý jazyk více rozšířený, takže ho doporučuji, ale je trochu těžší než ruský jazyk :)
Ruský jazyk patří do jazyků slovanských, jako čeština, a proto jsi jsou v něčem podobné
Pokud tě baví angličtina, tak se spíš uč :) pokud více čeština, atd..tak ruský jazyk :)

Je to jen na tobě :)
( mně je bližší ruský jazyk, ale asi se budu učit nj, protože vím, že ho více využiju :) )

WenceslasRe

Podle toho co máš raději. Nebyl tu takový dotaz náhodou nedávno?
Jsou to úplně jiné jazyky.

pusinka50

Zatím je v Česku málo ruských firem, které požadují znalost ruského jazyka. Během dalších 10–15 let si myslím, že situace se nezmění. Je ale fakt, že mladí lidé se dnes ruštinu neučí a když nějaká ruská firma hledá rusky mluvícího zájemce o práci, navíc mladého, nemá moc nabídek. Co bude v budoucnu, nikdo neví. Dala bych v současné době přednost němčině, ta bude potřeba vždy.

VeRe1983

U němčiny bych zohlednil fakt, že jde o germánský jazyk a protože jsem se učil anglicky (předpokládám u tebe totéž) mohlo by to být plus z hlediska snazšího učení. Daný jazyk se píše latinkou, což je další významné plus.Jsme sousedé dvou německy mluvících zemí a v rámci EU je tento jazyk významný a hovoří jím 200 mil. lidí, po ruštině je druhý nejrozšířenější. Ohledně ruštiny, nesporná výhoda je, že jde o jazyk globální velmoci, která v minulosti měla mnoho satelitních států, čili ruština tam je do určité míry použitelná. Nevýhoda je myslím právě oblast rozšíření, pokud nechceš pracovat vyloženě v rámci zemí bývalého SSSR tak ten jazyk moc potřebovat nebudeš. Další nevýhodou je cyrilice, osobně mi dělá trošku problém. Takže musíš zvážit všechny pro a proti. A co se týče politické situace, tak pesimista se učí rusky, optimista anglicky a realista se učí střílet.