bolak

Rozumí Rusové běloruštině a ukrajinštině?

A jak probíhá výuka jazyků v Belorusku a na Ukrajině, učí se tamější caparti oba jazyky hned od první třídy? A učí se je oba stejně (stejně hodin týdně), nebo se jeden z nich upřednostňuje?

Nejlepší odpověď
annas

Ruština, běloruština a ukrajinština jsou východní slovanské jazyky., takže jsou si podobné.

Jazyková situace na Ukrajině
Ruský jazyk na Ukrajině není státní jazyk, ale je jen jazykem národnostní menšiny. Platí to od r. 1996 přijetím ústavy Ukrajiny. Článek 10 Ústavy zní: „Na Ukrajině je zaručený svobodný rozvoj, využívání a ochrana ruských a dalších jazyků národnostních menšin na Ukrajině,“.. Ukrajinský jazyk byl přijat jako státní jazyk v Ukrajinské SSR v roce 1989; ruština pak má funkci jako jazyk komunikace s ostatními republikami bývalého Sovětského svazu .
Ruský jazyk se studuje jako povinný ve všech středních školách, včetně těch, které mají ukrajinštinu jako primární jazyk.
Počet škol s výukou ruštiny se ale snižuje po vyhlášení ukrajinské nezávislosti. Také je počet škol nižší než počet etnických Rusů, i když se stále ruština používá..

http://en.wiki­pedia.org/wiki/Rus­sian_language_in_U­kraine

Jazyková situace v Běoorusku
V Bělorusku je to jinak. Po běloruské nezávislosti získal běloruský jazyk prestiž, byl o něj zájem, byl vyhlášený jako jediný státní jazyk.. Nicméně vyhlášení „zákona o jazycích“ v r. 1992–1994 vyvolalo protesty veřejnosti. V kontroverzním referendu, které se konalo dne 14. května 1995, běloruský jazyk ztratil své výlučné postavení jako jediný státní jazyk. Státní podpora běloruského jazyka a kultury se obecně od té doby zmenšila.
Běloruština a ruština jsou úřední jazyky podle ústavy Běloruska (článek 17). Ústava zaručuje zachování kulturního dědictví všem etnickým menšinám včetně jejich jazyků (článek 15).
Ruština, nikoliv běloruština, je dominantním jazykem v Bělorusku,. Doma mluvíí
rusky 70 % populace, dokonce etničtí Bělorusové mluví rusky, také asi v 70 %.

Ve školách jsou dva oficiální jazyky v rámci vzdělávacího systému v Bělorusku, ruský a běloruský.
http://en.wiki­pedia.org/wiki/Be­larusian_langu­age

Další odpovědi
lukas.zmizik

ukrajinština je tuze podobná s ruštinou…asi jako čeština se slovenštinou…takže ukrajinci se přímo ruštinu neučí, nevím jak v bělorusku, tam sem nebyl.

naopak lotyši, litevci a estonci rusky umí ale posledních dvacet a něco let se jim záhadně proč rusky mluvit nechce… a naopak rusové jejich jazyku nerozumí a ani nejsou příbuzné – estonština je jazyk ugrofinský – tedy trochu podobný finštině a maďarštině a litevský a lotyšský jazyk se řadí do skupiny indoevropských…jsou to velmi zajimavé jazyky

tyrox

Dobrý večer ,tak tedy Vám mohu odpovědět na první otázku.Rusové rozumí běloruštině a ukrajinštině asi jako my slovenštině ,jazyky jsou velmi similarní (podobné) a je možno jim rozumět,tedy pokud jste rus měl byste tak 90 % rozumět ukrajincovi a naopak s pozdravem tyrox

PolakZPolski

Blbost, ukrajinština a běloruština jsou si navzájem podobné asi jako čeština se slovenštinou. Historicky byly silně ovlivněny polštinou, což se projevuje převážně v slovní zásobě. Rusové rozumí běloruštině a ukrajinštině zhruba stejně, jako Češi rozumí polštině.