Avatar uživatele
Zlatý

Rozumí Rusové běloruštině a ukrajinštině?

A jak probíhá výuka jazyků v Belorusku a na Ukrajině, učí se tamější caparti oba jazyky hned od první třídy? A učí se je oba stejně (stejně hodin týdně), nebo se jeden z nich upřednostňuje?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Ruština, běloruština a ukrajinština jsou východní slovanské jazyky., takže jsou si podobné.

Jazyková situace na Ukrajině
Ruský jazyk na Ukrajině není státní jazyk, ale je jen jazykem národnostní menšiny. Platí to od r. 1996 přijetím ústavy Ukrajiny. Článek 10 Ústavy zní: "Na Ukrajině je zaručený svobodný rozvoj, využívání a ochrana ruských a dalších jazyků národnostních menšin na Ukrajině,".. Ukrajinský jazyk byl přijat jako státní jazyk v Ukrajinské SSR v roce 1989; ruština pak má funkci jako jazyk komunikace s ostatními republikami bývalého Sovětského svazu .
Ruský jazyk se studuje jako povinný ve všech středních školách, včetně těch, které mají ukrajinštinu jako primární jazyk.
Počet škol s výukou ruštiny se ale snižuje po vyhlášení ukrajinské nezávislosti. Také je počet škol nižší než počet etnických Rusů, i když se stále ruština používá..
http://en.wikipedia.org/…
-------
Jazyková situace v Běoorusku
V Bělorusku je to jinak. Po běloruské nezávislosti získal běloruský jazyk prestiž, byl o něj zájem, byl vyhlášený jako jediný státní jazyk.. Nicméně vyhlášení "zákona o jazycích" v r. 1992-1994 vyvolalo protesty veřejnosti. V kontroverzním referendu, které se konalo dne 14. května 1995, běloruský jazyk ztratil své výlučné postavení jako jediný státní jazyk. Státní podpora běloruského jazyka a kultury se obecně od té doby zmenšila.
Běloruština a ruština jsou úřední jazyky podle ústavy Běloruska (článek 17). Ústava zaručuje zachování kulturního dědictví všem etnickým menšinám včetně jejich jazyků (článek 15).
Ruština, nikoliv běloruština, je dominantním jazykem v Bělorusku,. Doma mluvíí
rusky 70 % populace, dokonce etničtí Bělorusové mluví rusky, také asi v 70 %.

Ve školách jsou dva oficiální jazyky v rámci vzdělávacího systému v Bělorusku, ruský a běloruský.
http://en.wikipedia.org/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

ukrajinština je tuze podobná s ruštinou...asi jako čeština se slovenštinou...takže ukrajinci se přímo ruštinu neučí, nevím jak v bělorusku, tam sem nebyl.

naopak lotyši, litevci a estonci rusky umí ale posledních dvacet a něco let se jim záhadně proč rusky mluvit nechce... a naopak rusové jejich jazyku nerozumí a ani nejsou příbuzné - estonština je jazyk ugrofinský - tedy trochu podobný finštině a maďarštině a litevský a lotyšský jazyk se řadí do skupiny indoevropských....jsou to velmi zajimavé jazyky


Avatar uživatele
Pokročilý

Dobrý večer ,tak tedy Vám mohu odpovědět na první otázku.Rusové rozumí běloruštině a ukrajinštině asi jako my slovenštině ,jazyky jsou velmi similarní (podobné) a je možno jim rozumět,tedy pokud jste rus měl byste tak 90 % rozumět ukrajincovi a naopak s pozdravem tyrox

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3212
Zlatý quentos 1422
Zlatý mosoj 1385
Zlatý Drap 1204
Zlatý Kepler 935
Zlatý led 717
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.