iwetax

Prosím poraďte mi ohledně pracovních smluv

Milé dámy a pánové. Potřebovala bych nutně radu od člověka, který se vyzná v pracovních smlouvách.

Dne 20.11.2013 jsem podepsala smlouvu : Dohoda o pracovní činnosti (max. poloviční úvazek ) do 31.12.2013. Chodila jsem k zaměstnavateli do 12.12. Dne 16.12 jsem byla vyzvána, abych si podepsala dodatek ve kterém se mi smlouva z 20.11 prodlužuje do 30.6.2014 s plat­ností od 1.1.2014 . Dodatek jsem podepsala já i zaměstnavatel dne 19.12.

Dnes jsem, ale dostala doporučený dopis ve kterém mě zaměstnavatel informuje, Že smlouva končí dne 31.12.2013 a nebude dále prodloužena. do 31.12. mám odevzdat firemní věci, nebo mi budou strhnuty z výplaty. (dopis byl odeslaný 23.12.)

A teď jsem zmatená, co platí? Proč se mnou tedy uzavřel zaměstnavatel dodatek o prodloužení? Je tedy dodatek platný? Co znamená s platností od 1.1.2014? Prosím moc o radu.
Doplňuji:
Děkuji vám všem za odpovědi, moc mi pomohly. Hamon: v původní smlouvě nic o případné změně není. Ale v dodatku je přesně uvedeno:

Zaměstnavatel a já jsme se dohodli na změně dohody o pracovní činnosti uzavřené dne 20.11.2013 ve znění pozdějších změn a dodatků s účinností od 1.1.2014 v níže uvedených takto:

Zaměstnanec se zavazuje, že bude pro zaměstnavatele osobně vykonávat níže specifikovanou činnost a to do 30.6. 2014.

Tento dodatek byl podepsán 19.12. a druhý dopis o neprodloužení byl podepsán v … dne 23.12.

Moc vám děkuji, odpovědi mi pište do diskuse nebo na email. Moc mi tím pomůžete. Děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

U zaměstnavatele zřejmě neví „pravá ruka“, co dělá ta „levá“. Pokud zaměstnavatel nemá 30.12. celozávodní volno, tak zkus zavolat na osobní oddělení a zeptat se, jak to vlastně je. Dodatek je dodatkem k platné Dohodě o pracovní činnosti. Sám o sobě pozbývá význam, pokud v něm není výslovně uvedeno, že jeho uzavřením se nahrazuje dříve uzavřená Dohoda o pracovní činnosti (o tom si dovolím pochybovat).
Každopádně si vše ověř buď na personálním oddělení, nebo u nadřízeného. Také bych chtěla takový zmatek vysvětlit a dala bych najevo své podivení, jak je něco takového vůbec možné.
Sama bych to asi řešila tak, že bych posbírala firemní věci a zašla se domluvit o všem osobně.
Doplňuji:
Po Tvém doplnění mi opravdu jako jediné dává smysl první pracovní den posbírat všechny věci od zaměstnavatele a jít normálně na pracovní směnu s tím, že je ukončení nebo prodloužení dohody zaviněno někým, kdo nebyl správně informován. Výsledek se dozvíš od svého nadřízeného.
Osobně si myslím, že dodatek nedostala včas do ruky pracovnice (pracovník), který Tě informoval o ukončení pracovního poměru v rámci původního znění uzavřené dohody.

Další odpovědi
rigormortis

Platnost od 1.1.2014 je termín fyzického nabytí platnosti, ovšem právní platnost je od data podpisu (to znamená, že smlouva je právně platná, pouze je účinná od jiného data.)
Prostudujte si smlouvu, pokud je tam dána zkušební doba, tak vás takto vyhodit může poze na základě výpovědi (ne dohody!!)
Ten dodatek prakticky upravuje původní smlouvu, ale její pravidla nemění až na dobu do které platí, takže tak i tak to pro vás neznamená nic.
Většinou se takto děje, když se například někdo z ničeho nic vrátí do zaměstnání, koho jste měla zastupovat.
Váš zaměstnavatel se bohužel špatně vyjádřil…smlouva byla prodloužena, ale on vám musí dát výpověď z pracovního úvazku který končí až 30.6.2014.
Poproste ho o tu výpověď ne o dohodu!! To by jste potom měla problémy na PÚ a v dalším zaměstnání.
Upozorňuji: výpověď nikdy nepodepisujte! Podepište pouze doklad o jejím převzetí!
Výpověď se totiž nepodepisuje, to je pouze vyrozumnění, podepisují se pouze dohody.
Doplňuji:
S Ockem nesouhlasím, dodatek smlouvy je nedílnou součástí (pokud je tedy oboustraně podepsána, což ve vašem případě byla) smlouvy původní, v které tato věc musí být uvedena.
Nelze jednostranně rušit části smlouvy.

Hamon

Je dost dobře možné, že byl dopis napsaný/odeslaný dřív, než došlo k nové dohodě.
Co říká původní smlouva? Je možné ji vůbec dodatkem změnit? Pokud to uvedené není, není dodatek platný. Jestliže toto možné je, pak dodatek platný je.
Doplňuji:
Ad výpověď – je to jednostranný právní úkon, je úplně jedno, jestli ji podepíšeš nebo ne. Pokud bzs s ní nesouhlasila, máš jedinou možnost, soud. Jestli je pod výpovědí tvůj podpis nebo není, to na tom nic nemění.
A jestli přistoupíš na dohodu, trvej na uvedení důvodu. Má to vliv na zmíněný Úřad práce, ale i na případný nárok na odstupné.

ivzez

Iwetax, promiňte, ale motáte páté přes deváté.
Vezměte si prosím k ruce původní dokument
i dodatek a uveďte, oč přesně jde.
(Použila jste tři různé pojmy, bylo by dobré upřesnit situaci.)

V pracovně právní oblasti se „smlouvou“ míní pracovní smlouva,
o kterou (zdá se) v tomto případě nejde.

Dále je možné uzavřít jeden ze dvou typů dohod o pracích
konaných mimo pracovní poměr.

První možností je dohoda o pracovní činnosti (DPČ),
kterou lze uzavřít v rozsahu nepřekračujícím polovinu
stanovené týdenní pracovní doby (max. 20 hodin týdně).

Pracovat je ale možné podle potřeb zaměstnavatele:
Některý týden můžete odpracovat hodin více (až 40),
jiný týden méně (třeba žádnou).

Druhým typem dohody je dohoda o provedení práce (DPP),
na jejímž základě může jeden zaměstnanec odpracovat
pro jednoho zaměstnavatele max. 300 hodin v kalendářním roce.

Oba typy dohody mohou skončit dohodou, výpovědí nebo uplynutím sjednané doby.
Není-li přímo v dohodě sjednána jiná výpovědní doba, činí výpovědní doba 15 dnů
a začíná běžet den po doručení výpovědi.

Protože pracovní dobu i rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel,
nemusí Vám na výpovědní dobu určit žádnou pracovní směnu.
Na základě ani jedné z dohod nevzniká pracovní poměr,
nemá-li zaměstnavatel dostatek práce, nevzniká nárok na náhradu
a v případě výpovědi nevzniká nárok na odstupné.

Jsou dvě možnosti:
Buď – jak se domnívá Ocko – u Vašeho zaměstnavatele
„jedna ruka neví, co dělá ruka druhá“,
nebo – a to se mi jeví pravděpodobnější -
se mohla u zaměstnavatele změnit situace.

Odpovědí ohledně odstupného si nevšímejte,
ty reagují na Váš chybně použitý termín „smlouva“.

Klidně zaměstnavateli můžete vyjít vstříc a ukončit dohodu dohodou.
Jenom bych kvůli případné registraci na ÚP zaměstnavatele požádala,
o uvedení vážného důvodu podle zákona o zaměstnanosti
do písemné dohody o ukončení. (Pak se nebude krátit podpora.)

Na rozdíl od ocko si nemyslím, že by „se dodatek nedostal včas do ruky
pracovnici, která napsala ukončení dohody“. Přijde mi pravděpodobnější,
že obě písemnosti psala stejná pracovnice (že došlo ke změně podmínek
u zaměstnavatele).

anonym

Svatá prostoto! Ad rigormortis – nastuduj si laskavě, co to je „smlouva“, co je „dohoda“ atd.
Mohl bys laskavě na poradně pracovat sám za sebe a nehrát si na mentora? Ten už zde skončil a annas s tím už také dala pokoj. Pokud máš odlišný názor, tak si ho napiš. Také nemusím se tvými odpověďmi souhlasit, ale tak jako to děláš ty, se tu nepracuje.
Mne k mým závěrům vede dlouholetá praxe a zkušenosti. Takže se laskavě zaměř na sebe a uvědom si, že kritikem příspěvků je zde admin. Ty takové právo nemáš.
Přestaň mi mršit nick, i to lze chápat jako pokus urážet, s čímž ses mohl setkat, kdyby sis přečetl kodex.

rigormortis

Velmi se omlouám, vím že to může vyznít jako urážka, ale určitě to tak nebylo myšleno…bohužel na tyto vaše výpadky nemohu reagovat žádným logickým argumentem abych vás nadále neiritoval, tak toho raději pro tentokrát nechám.