Avatar uživatele
Martija37

Smlouva na DPČ a nárok na podporu

Mam smlouvu na DPČ a dostala jsem vypoved kvuli nadbytecnosti,ale je psana jako ,ze ja zadam o ukonceni dohodou coz neni pravda.kdyz to podepíšu mám narok na podporu v nezaměstnanosti nebo ne?Pracovní poměr trval od 1.9.2012 do 31.1.2014

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? ivzez před 3752 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Funna

abys dostala podporu je úplně jedno jak jsi přišla o zaměstnání…jestli jsi odešla sama, nebo tě vyhodili (i podnikatel, co si sám zavře firmu můžer žádat o podporu)…pod­mínkou je jen, že jsi posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získal alespoň 12 měsíců důchodového pojištění…ovšem pokud podepíšeš ukončení dohodou, nebude ti muset zaměstnavatel vyplatit žádné odstupné, při „vyhození“ z důvodu nabytečnosti ti ji dát musí…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Nepodepisuj, pokud to uděláš spadneš s podporou jen na 45% svého průměrného výdělku. Jinak je to 55 procent první dva měsíce.Navíc bys nedostala odstupné. Pokud to vyhraješ, tak i po přihlášení na ÚP nebudeš dostávat podporu po dobu, kdy máš odstupné a až pak běží evidence s podporou.
Ve výpovědi musí být přesně specifikovaný důvod – ukončení pro nadbytečnost. Trvej na tom.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Martijo, motáte to Vy a častečně i odpovídající (každý trochu jinak).

V pracovně právní oblasti se slovem „smlouva“ míní pracovní smlouva na dobu neurčitou nebo určitou s plným či zkráceným úvazkem. To není Váš případ.

DPČ (dohoda o pracovní činnosti) je dohodou o práci konané mimo pracovní poměr (ten vzniká jenom na základě pracovní smlouvy). Vaše zaměstnání není
pracovním poměrem.

DPČ lze ukončit dohodou nebo výpovědí. Výpovědní doba u DPČ činí 15 dnů
a začne běžet den po doručení výpovědi. Na výpověď DPČ se nevztahuje ustanovení o odstupném, takže doporučuji se se zaměstnavatelem dohodnout,
aby dal výpověď on Vám.

Pokud byste chtěla zaměstnavateli vyjít vstříc, trvejte na tom, aby v písemné dohodě uvedl vážný důvod podle zákona o zaměstnanosti.

Pro oba případy platí, že se pak podpora krátit nebude.

Viz zákon o zaměstnanosti, vážné důvody (§ 5 písm. c):
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zamestna­nost/cast1.as­px#par5


Byl-li příjem z DPČ vyšší než 2.500 Kč měsíčně, byla jste v uplynulých dvou letech přes 12 měsíců důchodově pojištěna. Tzn., že splníte podmínku pro přiznání podpory.

Podpora se bude počítat z čistého průměrného příjmu.

Více informací k podpoře:
http://portal­.mpsv.cz/sz/ob­cane/pravpov_uch
Doplňuji:
Výše podpory v nezaměstnanosti:
v prvních dva měsíce 65 % průměrného čistého výdělku,
další 2 měsíce 50 % a po zbytek podpůrčí doby 45 %.

Podpůrčí doba se řídí věkem uchazeče:
do 50 let: 5 měsíců
do 55 let 8 měsíců
a nad 55 let 11 měsíců

Upravil/a: ivzez

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Martija37

Tak díky to mi stačí.Jenom mě zmátlo jak vedoucí napsala tu výpověd ,že vlastně žádám já a ne oni o tu dohodu.

před 3752 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

nedělej to, oni s tebou takto chtějí vyběhnout, nedají ti odstupné a ty přijdeš o plnou podporu na ÚP, budeš brát procentuální minimum.

před 3752 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Martija37

Aha a je jedno,že jsem tam nebyla na hlavní pp?Šéfka se mě jen ptala,jestli to chcu at mi tu výpověd pošlou z Prahy(centrá­la),nebo mi ji dají u nás a,že to vyjde na stejno.Tak jsem si říkala,že jsem ji asi nepochopila nebo co .Ale do práce jdu až v pondělí a papíry mám u sebe .A zjištuju co a jak teda.

před 3752 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Viz má odpověď výše.
(Nenechte se zmást nepřesnými dřívějšími odpověďmi! V odpovědi uvádím i odkazy, kde se můžete dozvědět více. Pokud byste něčemu nerozuměla, ptejte se dál.)

před 3750 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony