Martija37

Smlouva na DPČ a nárok na podporu

Mam smlouvu na DPČ a dostala jsem vypoved kvuli nadbytecnosti,ale je psana jako ,ze ja zadam o ukonceni dohodou coz neni pravda.kdyz to podepíšu mám narok na podporu v nezaměstnanosti nebo ne?Pracovní poměr trval od 1.9.2012 do 31.1.2014

Odpovědi
Funna

abys dostala podporu je úplně jedno jak jsi přišla o zaměstnání…jestli jsi odešla sama, nebo tě vyhodili (i podnikatel, co si sám zavře firmu můžer žádat o podporu)…pod­mínkou je jen, že jsi posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získal alespoň 12 měsíců důchodového pojištění…ovšem pokud podepíšeš ukončení dohodou, nebude ti muset zaměstnavatel vyplatit žádné odstupné, při „vyhození“ z důvodu nabytečnosti ti ji dát musí…

anonym

Nepodepisuj, pokud to uděláš spadneš s podporou jen na 45% svého průměrného výdělku. Jinak je to 55 procent první dva měsíce.Navíc bys nedostala odstupné. Pokud to vyhraješ, tak i po přihlášení na ÚP nebudeš dostávat podporu po dobu, kdy máš odstupné a až pak běží evidence s podporou.
Ve výpovědi musí být přesně specifikovaný důvod – ukončení pro nadbytečnost. Trvej na tom.

ivzez

Martijo, motáte to Vy a častečně i odpovídající (každý trochu jinak).

V pracovně právní oblasti se slovem „smlouva“ míní pracovní smlouva na dobu neurčitou nebo určitou s plným či zkráceným úvazkem. To není Váš případ.

DPČ (dohoda o pracovní činnosti) je dohodou o práci konané mimo pracovní poměr (ten vzniká jenom na základě pracovní smlouvy). Vaše zaměstnání není
pracovním poměrem.

DPČ lze ukončit dohodou nebo výpovědí. Výpovědní doba u DPČ činí 15 dnů
a začne běžet den po doručení výpovědi. Na výpověď DPČ se nevztahuje ustanovení o odstupném, takže doporučuji se se zaměstnavatelem dohodnout,
aby dal výpověď on Vám.

Pokud byste chtěla zaměstnavateli vyjít vstříc, trvejte na tom, aby v písemné dohodě uvedl vážný důvod podle zákona o zaměstnanosti.

Pro oba případy platí, že se pak podpora krátit nebude.

Viz zákon o zaměstnanosti, vážné důvody (§ 5 písm. c):
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zamestna­nost/cast1.as­px#par5

Byl-li příjem z DPČ vyšší než 2.500 Kč měsíčně, byla jste v uplynulých dvou letech přes 12 měsíců důchodově pojištěna. Tzn., že splníte podmínku pro přiznání podpory.

Podpora se bude počítat z čistého průměrného příjmu.

Více informací k podpoře:
http://portal­.mpsv.cz/sz/ob­cane/pravpov_uch
Doplňuji:
Výše podpory v nezaměstnanosti:
v prvních dva měsíce 65 % průměrného čistého výdělku,
další 2 měsíce 50 % a po zbytek podpůrčí doby 45 %.

Podpůrčí doba se řídí věkem uchazeče:
do 50 let: 5 měsíců
do 55 let 8 měsíců
a nad 55 let 11 měsíců

Martija37

Tak díky to mi stačí.Jenom mě zmátlo jak vedoucí napsala tu výpověd ,že vlastně žádám já a ne oni o tu dohodu.

anonym

nedělej to, oni s tebou takto chtějí vyběhnout, nedají ti odstupné a ty přijdeš o plnou podporu na ÚP, budeš brát procentuální minimum.

Martija37

Aha a je jedno,že jsem tam nebyla na hlavní pp?Šéfka se mě jen ptala,jestli to chcu at mi tu výpověd pošlou z Prahy(centrá­la),nebo mi ji dají u nás a,že to vyjde na stejno.Tak jsem si říkala,že jsem ji asi nepochopila nebo co .Ale do práce jdu až v pondělí a papíry mám u sebe .A zjištuju co a jak teda.

ivzez

Viz má odpověď výše.
(Nenechte se zmást nepřesnými dřívějšími odpověďmi! V odpovědi uvádím i odkazy, kde se můžete dozvědět více. Pokud byste něčemu nerozuměla, ptejte se dál.)