Jirka1985

Prodej auta a přepis

Dobrý den,
můžete mi prosím poradit jak postupovat a co všechno udělat pro prodej auta??
Mam auto, kterým momentálně nejezdím a RZ mam uloženy v depozitáři. Mam zájemce o koupi tohoto auta.

Nemam s tím ještě zkušenost, tak Vás prosím o radu, jak se smlouvou a přepisem, vyzvednout RZ sám nebo až najednou s kupující osobou?? Děkuji

Odpovědi
anonym

Nejdříve je třeba sepsat Kupní smlouvu (pro jistotu je lépe nechat si ji zkontrolovat právníkem) a realizovat vlastní prodej. Vyzvednout značky z depozitu a přepsat auto. Každopádně se domluvit s kupujícím, abyste Vy ve stejný den auto odhlásil a nový majitel si je přihlásil.

JájsemRaibek

Takže asi takto:
Sepsat kupní smlouvu, uzavřít povinné ručení, zkontrolovat zda máš platnou STK a vyzvednout RZ z depozitu (bez pojištění a bez platné STK ti je nevydají), při této příležitosti předložit kupní smlouvu a přepsat vozidlo na kupujícího (tzv. polopřevod).
Poté zrušit pojištění vozidla, kde opět předložíš kupní smlouvu.
Kupující si zajede na STK k tzv. evidenčce, samozřejmě předtím uzavře pojištění na sebe a s evidenčním listem může již sám na „dopravku“, kde zaplatí poplatek za převod a převede auto na sebe. Evidenční kontrolu ať nechá napsat na sebe.
Pokud nemá auto platnou STK, před vyzvednutím RZ musíš zajistit odtah na STK, zde udělat STK, uzavřít pojištění a vyzvednout RZ z depozitu. dále viz. výše.

briliant

Doporučený postup v bodech:

01 – prohlídka vozu, … kontrola dokladů vozidla, případně servisní prohlídka
02 – návštěva odboru dopravy na příslušném úřadě v místě bydliště prodávajícího, kontrola údajů úřadem
03 – podepsání smlouvy + zaplacení, prodávající podává „žádost o zápis změn údajů v registru silničních vozidel“, odevzdává ORV
04 – předání vozidla, klíčů, TP
05 – návštěva pojišťovny kupujícím, uzavření pojistné smlouvy na kupujícího, prodávající navštíví svoji, a vrátí zelenou kartu
06 – kupující zajede na STK k provedení Evidenční kontroly na SVÉ jméno
07 – kupující podá „Přihlášku k registraci vozidla do registru silničních vozidel“ v místě bydliště (respektive příslušný úřad / odbor dopravy), zde je nutné vrátit registrační značky (jedná li se o jiný kraj), předložit doklad o pojištění, předložit kupní smlouvu, předložit OP (podrobněji je seznam dokladů vyjmenovan v přihlášce k registraci.)
08 – úřad zpravidla na počkání provede změny v evidenci, vydá nové ORV, a případně nové RZ

Co zkontrolovat před koupí vozu

01 – stav vozidla, kontrola kilometrů, servisní knížka (podívejte se na průměrný nájezd km), zkontrolujte štítky výměn rozvodů, filrů etc.. místa kde může být uveden stav km při poslední výměně. Může se vyplatit i cesta do autorizovaného servisu na diagnostiku.
02 – dotaz na havárie či jiné poškození vozidla, prodávající má povinost takové události uvést. Nic nezkazíte podrobnou prohlídkou karoserie, zda sedí plechy jak mají, zda je lak v pořádku. Kontrola seriových čísel skel. Kontrola VIN.

Co by dle mne měla obsahovat smlouva

01 – údaje o prodávajícím: Jméno + Příjmení, trvalé bydliště
02 – údaje o kupujícím: Jméno + Příjmení, trvalé bydliště
03 – údaje o vozidle: Značka, výrobní / obchodní označení (typ), VIN, číslo motoru, barva, datum výroby (zpravidla MM/YYYY), datum uvedení do provozu (zpravidla DD/MM/YYYY)
04 – údaje o stavu vozidla, bylo-li havarované, závady a odchylky od výrobního nastavení
05 – cenu vozidla, způsob platby, případně datum splatnosti, případně postihy v případě nazaplacení etc.
06 – další výbava vozidla, např: druhá sada disků/pneu, řetězy, netovární rádio + kód k rádiu

http://www.go­ogle.cz/search?q=pro­dej+auta+postup&i­e=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&client=fi­refox-a

Zdroj: http://forum.vol­voklub.cz/view­topic.php?f=7&t=1­6029

cukrar

Jirko, doufám že vy jste prodejce.
Vozidlo prodáte kupci, spíšete smlouvu, s tou smlouvou dojdete na evidenci vozidel a nahlásíte změnu vozidlo. Pro jistotu si uděláte kopii techničáku, ta se časem hodí pro čkp.
Techničáky předáte kupci.
Značky nemusíte vyndávat z depozita, není důvod.
Pojištění vozidla nesjednáváte, není důvod.
Platnou technickou neřeště není důvod.
Co ještě není jasné?
ICQ 55180641, skype: milancukrar

Pertklíč

Dobrý den, nevím jestli je ještě dotaz aktuální, ale ráda se podělím o svojí zkušenost s prodejem auta :) Neměla jsem absolutně žádné zkušenosti a popravdě mě děsilo všechno to kolem, co bych musela zařizovat. A známý mě navedl sem https://zahoto­ve.cz/ a děkuju mu za to :D Zařídili za mě vše a pro auto si jen přijeli rovnou i s penězma, na kterých jsme byli dohodnutí ;)

Michálek1245

Dobrý den, jestliže neprodáváte známému nebo třeba pro výkup aut v Liberci , tak si veškeré věci zařizujte sám. Vyndejte SPZ z depozitu, auto na těch pár dní pojistěte, udělejte přepis na nového majitele, zrušte pojištění a máte to. Samozřejmě před tím ještě evidenčku, ale to vám kdyžtak řeknou na úřadě. Ostatně tohle jsou jen takové informace z ryhclíku. Na internetu toho o přepisu vozech najdete spoustu.

cukrar

Můžeme , někdo, prosím, sdělit, proč by měl vyzvednout značky, uzavřít pojištění, nebo dokonce udělat technickou?… proč, když auto prodává?

JájsemRaibek

No domnívám se, že je nutné nejprve vyřídit jednu věc a posléze započít druhou.
Takže jakmile je vozidlo dočasně vyřazeno, musí jej nejprve zařadit do provozu.
Bez platné STK mu jej nezařadí, bez platného pojištění rovněž ne.
Ale je možné, že se pletu ohledně toho vyzvednutí RZ.

cukrar

ale tazatel nechce vyzvedávat značky z depozita, proč by to proboha dělal, On jen prodá vozidlo a odhlásí na nového majitele. Ten si pak bude dělat s autem co chce…