terry

Prodej-převod auta

Ahoj, před cca 6 lety jsem se přestěhovala do jiného kraje a zapomněla převést auto na nový trvalý pobyt, protože jsem s ním již několik let nejezdila. Pak jsem ho za 1000 Kč prodala, byl to Wartb., ale protože to bylo hodně narychlo, něměla jsem velký techničák doma, ale v práci a kupující si ho tedy neodvezl. Pov.ručení tudíž také není již roky placené. Co teď, ráda bych to nějak urovnala, abych předešla případným problémům. Nevím, jestli se uvedeným autem jezdí, nebo bylo použito na náhradní díly, i když bylo pojízdné. Za rady moc, moc děkuji. Radka

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Bohužel, ale v tomto máte smůlu a současně i velký dluh vůči České kanceláři pojistitelů. I když jste se přestěhovala, veškeré doklady si úřady předali na adresu vašeho trvalého pobytu, tudíž není nutné přepis místa bydliště. Vaše údaje mají v registru na obecním úřadě nebo na městském úřadě nebo odkud jste. Co se týká prodeje bez přepoisu s tím, že máte stále velký techničák doma, je to s prominutím vaše blbost, ale auto papírově je stále vaše a v případě jakéhokoli spáchaného přestupku (třeba rychlost) půjde pokuta za vámi. Pokud není auto trvale vyřazeno z provozu, což dnes bez auta neuděláte, musíte platit pojistku vy jako papírový majitel vozidla. Pokud ji neplatíte, musíte přispívat denně do garančního fondu České kanceláře pojistitelů poplatek v řádu 50–200Kč denně, přičemž i nadále jste povinna platit pojistné-tedy dlužíte i na pojistném.
Urovnat to můžete dvěma způsoby: Sehnat kupce a vozidlo na něj přepsat (samozřejmě včetně poplatku 10000,–Kč což je ekologická daň) nebo nechat vozidlo sešrotovat a s dokladem o likvidaci autovraku zajít na příslušný úřad, kde vám vozidlo vyřadí z provozu. To je zdarma. Ale nic to nemění na tom, že dlužíte ČKP nemalou finanční částku a za neplacení pojistného vám hrozí pokuta ve správním řízení až 50000,–Kč a i zákaz řízení vozidel. Více se dočtete na stránkách České kanceláře pojistitelů a v zákoně o provozu na pozemních komunikacích 361/2000Sb.v plat­ném znění. Je mi líto, že vám musím dát tuto nepříznivou odpověď, ale bohužel za blbost se platí, v tomto případě za vaši. Ještě by šlo převést do polopřevodu vozidlo na kupujícího pokud znáte jeho údaje, což je na úřadě bez poplatku, ale stejně dlužíte za pojištění, protože to by v každém případě končilo až ke dni změny údajů v registru (převod, polopřevod, odhlášení).

Zdroj: www.ckp.cz