annas

Porozumíte slovenským výrazům? Přesvědčí vás o tom 10 otázek v testu.

http://www.fo­rexample.cz/vi­ew.php?nazevclan­ku=test-umite-slovensky&cis­loclanku=2012020012

Nejlepší odpověď
fcoop

Gratulujeme! Vaše znalost Slovenštiny je skutečně skvělá. Možná máte společný stát ještě v dobré paměti.

Specialita-------------- je drevokocúr opravdu slovensky veverka?

Další odpovědi
fablen

taky mi Gratulují, ale některým výrazem jsem si úplně jistá vůbec nebyla. Nevychází všem stejný výsledek?

fcoop: drevokocúr není nic, tyto výrazy prý vznikaly hlavně na vojně, vymýšleli je češi

hanulka11

zaváhala jsem na jež a nevěděla… jinak ano

briketka10

Výsledek testu:
Gratulujeme! Vaše znalost Slovenštiny je skutečně skvělá. Možná máte společný stát ještě v dobré paměti.

váhala jsem grcá, ale dala správně..
nevím, jestli ještě běží pořad Bumerang tam jsem se nařechtala..

Drap

Pěkné. Odhadoval jsem doska, ale uspěl jsem

anonym

Boha jeho,aký su dobrý!

http://img.na­dapenny.com/t20/120­47/nadap120745741­900231.jpg

DDarent

Zkouknul sem celý seriál Mafstory, profesionálové a slovenskou partičku… dává to okolo 10 dnů sledování (nejméně) a navíc sem byl v Tatrách, takže až jednou budu v Americe, tak budu moct říct, že umim 4 jazyky… ( česky, Slovensky, Německy a anglick)
http://www.fo­rexample.cz/vi­ew.php?nazevclan­ku=test-umite-slovensky&cis­loclanku=201202001­2&odp=2-2-2-2-2-2-2-2-1&tot=10&co=2

Damiana

Všech deset! Bez zaváhání. 🙂

johana 56

Počet stejný jako v názvu soutěže „..... stupňů ke zlaté“.
Lepší než drevokocúr (i když se opravdu používá) je veverička,je to přece jen malé zvířátko.

Ella

no tak to bylo jednoduché :) možná to bude tím, že jsem se tam narodila a žila, ale stejně :D deset let je deset let :)

led

Som prekvapená, dokonca aj mne vyšlo, že viem slovensky.
Ale tá vzorka otázok?…miešanie spisovnej slovenčiny so slangom

iceT

Taky jsem poznala všech deset slov…

pusinka50

Též 10 z 10-ti. 🙂 Jakpak asi oni rozumí nám.

otaznik007

Žádná sláva…

fcoop

Drevokocúr je údajný a chybný slovenský překlad českého výrazu veverka.[1] Původně vtipné sousloví postupně ztratilo rozdělením Československa pointu, v souvislosti se ztrátou bilinguality češtiny a slovenštiny u mladší generace. V poslední době stále více mladých Čechů tento výraz považuje za správný překlad.[2]

Správný překlad je veverička.(Net)

Autorem „drevokocúra“ by snad měl být J.Sovák.

led

Drevokocúr…
Tento výraz bol prvý krát použitý v čase keď slovenskí jazykovedci chceli zlikvidovať prevzaté výrazy z cudzích jazykov a hlavne bohémizmy.
Vtedy vznikli aj paradoxy:
batoľa /čechizmus/ – lezúň
traky /germanizmus/ – nosič nohavíc
a ďalšie vtipy, veľmi sme sa na tom bavili, škoda, že ten návrh sa nedá nikde oficiálne zohnať.