Gus_Fring

Myslíte, že se v nejbližších desítkách let Česko zase s nějakou zemí spojí ve větší území?

V minulosti to bylo dlouho. Vlastně nepřetržitě od roku 1526 (až na Protektorát). Ať už dobrovolně, či ne. Myslíte, že tomu tak bude zase znovu v nejbližsích desítkách let?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Ne.

Čím víc bude EU tlačit na integraci do jednoho celku, tím víc se budou národní zájmy drobit a vymezovat vůči ostatním. Je to normální zákon akce a reakce. Až EU to své rozkazování přepálí, odttrhne se i Morava a Slezsko.

Další odpovědi
Disraeli

Ano. S jakým státem či státy?

Se státem/říší, který v příštích desetiletích vznikne a postupně začne připojovat další státy.
Česko do 15 let, jen si počkej. ;)

1526 fakt není přesné, když bereme vznik českého státu od českého/přemys­lovského knížectví někdy v 9. století, tak bylo součástí Velké Moravy, později jako vrcholný a suverénní stát sám o sobě, naopak připojil Moravu a celé Slezsko a později byly různé výboje a připojování území. Jen pro příklad za Přesmysla Otakara I. na jih až k Jadranu, za Karla IV. zase na sever až po Braniborsko. A jinak takovou podobu mělo Česko velmi dlouho (s velkým severním územím, hlavně s větší Slezskem a Lužicemi = po mnoho staletí). A Jagellonci vládli českým a polským zemím a Uhrám, tedy byli jsem jejími součástmi. Nechápu, proč začínáš od Habsurků 1526. :P
A totálně opomíjíš Svatou říši římskou, takže i v totmo ohledu by to byl rok asi 1002.
Součástí jiných celků jsem byli víceméně nepřetžitě už od 9. století… i samotné české země měly po dlouhý čas jinou podobu, něž jakou mají dnes (jak už jsem říkal, větší Slezsko a Lužice k tomu).
Všude dobrovolně až do r. 1918 – s tím že hnutí usilující o samostatnost nejvíc zesílilo r. 1916 (popřípadě do poloviny 19. století, kde se „probudili“ něktreřé obrozenci, nacionalisté, z nichž někteří se účastnili toho pomýleného hnutí/proudu, že každý národ by měl mít vlastní stát).

_Bůh_

Ano. S jakým státem či státy?

Federace EU, dnešní trend. EU vždy vyjedná na mezinárodním poli lepší podmínky než samostatný evropský stát, tudíž už jen kvůli pragmatismu.

Ale jinak, z pohledu historie a statistiky je zřejmé, že tu ČR dlouho nebude.

da ny

Ne.

To může „hrozit“, dobrovolně-povinně, v případě spojení států EU, v jeden celek. Pokud se národ/vláda, nerozhodne jinak.

Fakes147852

Ano. S jakým státem či státy?

Já mám takový pocit že v blízké době vytvoříme vysegradský stát a seskupení Česka, Slovenska, Polska a Maďarska

Martwell

Jiná odpověď.

Tipuju že z Českem se někdo spojí max když ho obsadí a připojí k sobě :D

Xandorion

Ne.

elkon

Ne.

GM

Ne.

paul1

Jiná odpověď.

Tady jepřehled historie Evropy po jednom roku od roku 400 ped n.l.
Jak to bude v budoucnu? To ví jen Bůh.

Zdroj: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=UY9P0QSxlnI

Filip84

Ne.

kocka verca

Ne.

ne

Robo Rehák

Ne.

charlieebrwn

Ne.

Darcy

Ano. S jakým státem či státy?

„V3“ CZ-SK-HU jako spolek, ne jako 1 stát

Jan Kunčar

Ne.

Jenda K.

Ne.

Jenda Lasak

Ne.

Porkman

Ano. S jakým státem či státy?

Hm_Ema

Ne.

Filip Mertl

Ano. S jakým státem či státy?

Savier

Ano. S jakým státem či státy?

paul1

Darcy:
Já myslím, že už delší dobu z EÚ čerpáme a ještě dlouho budeme nemalé částky.

Filip Mertl

Vzhledem k tomu, že Amerika přestane podporovat Ukrajinu, Rassíja pabědit óčeň skoro, tzn. vyhraje válku a v euforii protáhne tažení až do Evropy aby si opět podmanila své bývalé satelity (východoevropské státy RVHP). Ostatní státy NATO budou opět jen vyčkávat jestli Putler použije jaderné zbraně nebo ne a my tak zažijeme comeback 1968. První na řadu půjde Kocáb, že co si to dovolil je vyhnat. Chraň panbu aby se to stalo, ale zatím se to tímto směrem vyvíjí…

Masker Yulia

I often watch them to learn something, and then I play https://1v1lo­lunblocked.io/ for fun because it's a really fun survival shooting game.

Darcy

áno bolo by to vhodné na báze štátnej dohody, nie priamo spojenia, len spolok aby to posilnilo jadro Európy (napr. „V3“ CZ, HU, SK). Ale veď preto nás (CZ/SK) rozdelili, pretože spilu by nás nedostali na lopatky. Bolo nutné z nás urobiť dojnú kravu pre EÚ.

Filip84

Určitě ne.

Rozpad státního útvaru Království a země na Radě říšské zastoupené (jak se officiálně jmenovalo Rakousko před r. 1918) nám nepřinesl, v jakémkoli směru, nic positivního, ovšem je třeba souvisle dodat, že jsme s ním nemohli nic udělat.

Velké státy uvnitř Evropy nejsou v zájmu Spojeného království a Spojených států, logicky. A ani Ruské říše, stejně logicky. Takže je to vysoce nepravděpodobné.

Philipww33

Příspěvek smazán administrátorem.

Gus_Fring

Disraeli: Pokud se nepletu, tak největšího území (tedy i k Jadranu) dosáhl Přemysl Otakar II. Jinak pod pojmem Česko si představuji Čechy, Moravu i Slezsko (ačkoliv jsme o něj mnohokrát přišli). Proto to s tou Moravou nedává smysl. Svatá říše římská byla spíše něco jako silnější EU, zastupovali jsme se vždy sami, moc císaře tu byla často slabá a téměř vždy platilo i to téměř nejdůležitější: „cuius regio, eius religio“. A co se týká Jagellonců, to že vládli i jiným státům neznamená, že je sloučili.

Disraeli

Jistě, ale to bylo dost krátkodobé, kdežto ten sever se v českých zemích držel dlouho… a BYLY to ČESKÉ země.
České země jako jeden stát byly v historii (až do r. 1918) jen Čechy, Morava, SLezsko a Lužice (plus to krátkodobé území táhnoucí se na jih k Itálii/Jardanu)… tím pádem ani rok 1526 nedává smysl, protože to nebyl jeden unitární stát, ale několik států/zemí pod jedním vladařem (ve zcela stejném příkladu jako to s těmi Jagellonci). A jako jeden stát ani vyloženě větší nebyly, když nepočítáme Rakouské císařství, R-U, ČSR, Nacistický stát, ČSSR a ČSFR.
Svatá říše římská a to hlavně několik prvních století, byla velice důležitá a spojení bylo rozhodně silnější než EU (byla to konfederace, ŘÍŠE tedy stát, politické spojení – nikoli JEN jákasi ekonomická unie/spolupráce) – absolutní volená monarchie v podobě konfederace, kde panovníci těch zemí spadali pod císaře.

Morava nebyla nic českého vznikla asi někdy v 6./7. století, počátekm 8. se z ní stalo knížectví, pak se z toho stala Velká Morava (říše), která poté přibrala i české knížectví – nedávno vzniklé. Pak se rozpadla, české knížectví zůsalo samostatné, o víc jak sto let s Moravským knížectvím spojily v pesronální unii a ještě o něco pozdějí Přemyslovci připojili moravské knížectví jako částečně autonomní území do jednoho státu… to že tam zůsatlo už napořád z toho nedělá typicky české území, ani ze Slezska – z toho zbyl navíc jen rožek tzv. „české slezsko“.
Chápej, že české země neboli Český stát se teprve formoval, což platí i o území… Morava ani Slezsko nebyly typické české země, ale země/státy samy o sobě… a to platí o tom dalším území, které bylo k Česku připojováno anebo říší, jichž bylo Česko součástí, respektive země koruny české, protože Česko jako pojem je docela novodobé… před tisíci lety nebylo žádné Česko, ale české a další knížectví (později mnohé z nich spadající pod Korunu českou).
Mluvit třeba o Česku nebo Slovesnku v roce 1000 nebo i později vůbec nedává smysl a nedá se na to dívat dnenším pohledem, navíc takové Slovensko neexistovalo vůbec, České země alespoň ano (ale nebyly to žádné typické země, které by k tomu neodmyslitelně spadaly… když se to teprve tvořilo, formovalo a v průběhu měnilo). „Typicky české území“ třeba ještě v 15. století by byly Čechy, Morava, CELÉ Slezsko a Lužice (tedy dnešní území, plus podstatně větší sever).

Už před Habsburskou monarchií (tvým rokem 1526) byly české země součástí asi 6 dalších jiných personálních uniích (nejčastěji s Polskem a Uherskem). Habsurská monarchie nebyla nikdy zcela unitárně sloučena, byl to zcela stejný typ (personální) unie jako ty předcházející – včetně toho, jak popisuješ, že „to, že Jagellonci vládli i jiným státům neznamená, že je sloučili“. Stejně tak někteří Přemyslovci, či Lucemburci vládli Polsku, Uhrám, Lucembrusku a na to ti můžu říct jen, že „co se týká Habsburků, to že vládli i jiným státům, neznamená, že je spojili.“ Protože jak Habsurská monarchie, tak Velká Morava, tak země Mojmírovců, Přemyslovců, Jagelonců nebo Lucemburků byly v personální unii.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Person%C3%A1ln%­C3%AD_unie#His­torick%C3%BD_p%C5­%99ehled
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Korunn%C3%AD_zem%­C4%9B
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zem%C4%9B_Ko­runy_%C4%8Des­k%C3%A9

Disraeli

I když ani Rakouské císačství ani R-U nebyly zcela unitární, protože jednotlivé země měly stále jistou autoniomii nebo spíše formální dělení na jednotlivé zamě a jejich koruny/trůny/území.

Disraeli

Myslím, že ten sever jsme měli od Lucemburků od 14. století až do poloviny 18. století, takových 400 let, hlavně to Slezsko teda.

Disraeli

Respektive spíš už od Přemyslovců (od Karla IV. už pak trvale).