z15

Má můj pes právo štěkat?

Zdravím, dnes se mi stala taková nemilá věc. Bydlíme na okraji Prahy v lokalitě, kde jsou rodinné domky a máme šestil.etého psa. Jak je pes starší, tak by se dalo říct, že „má více rozumu“ než když byl malé štěně. Je výborný hlídač, štěká jenom když se mu opravdu něco nelíbí. Dnes, asi v 19.30, štěkal asi patnáct minut v kuse. Já jsem ho nechtěla brát domů, protože jsem ho chtěla nechat vyštěkat. Jenže si přišla stěžovat naše sousedka. Říkala, že jí tohle vadí, že je jediná, kdo ho musí pořád okřikovat a je jedno jestli to je v sedm ráno, v poledne nebo ve dvě ráno. My bereme našeho psa na noc domů, právě proto aby neštěkal. A když už pes někoho venku slyší a kňučí, že chce jít ven zakousnout ho, tak ho pustíme, ale hned ho bereme zase domů. A já se ptám, má můj pes právo štěkat? Náš pes neštěká skoro vůbec, je to hodný pes, nebylo ani devět večer a když už jednou zaštěká, mám průšvih. Je to fér? Děkuji za odpovědi a přeji krásný večer.

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Noční klid je od 22 do 6 a píšete, že pejsek si zaštěkal v půl 19:30, takže noční klid porušen nebyl.

Sice jste za svého psa odpovědná, aby třeba štěkotem nerušil, ale zakazovat psovi štěkat by se taky dalo klasifikovat jako týrání zvířat (omezujete jej víc než je zdrávo), je to něco jako kdyby Vám někdo zakázal mluvit.

Další odpovědi
aramah

Když ho okřikuje tak na ni prostě štěká.Nemá ji rád,a já se mu nedivím:D

hanny 2

Každý pes má právo štěkat,vždyť je to pro něho přirozené.Ale to lidi,kteří psa nemají a nikdy neměli,nikdy nepochopí.Pokud neštěká bezdůvodně celý den,tak by neměl být problém,nicméně některým sousedům to prostě vadí,s tím nic nenaděláte.

cukrar

z15, odpověď je velice jednoduchá. Pokud Váš pes štěká nad míru obecnou, porušuje tímto (tedy vy, páč je to Váš pes) občanský zákoník. Pokud ale neštěká nad míru obecnou, nemůže Vám nikdo nic vytýkat…

Rocker

Taky mám problém se sousedy ohledně psů.Většina lidí tady má taky psa a jsou v pohodě,ale je tu rodina,která si pořád stěžuje,dokonce vyhrožovali otrávením.Starší neštěká,mladší je 10 měsíců a občas zaštěká na kolemjdoucí pejsky.Správný pes musí štěkat,je to stejné,jako zakázat člověku mluvení.

tom004

Odpovědí je tu dost a dobrých,ale „cukrar“,nevím co je >obecná míra<,a jak se určuje,kdo a jak to sleduje.Je to třeba hluk v decibelech,nebo délka v sec? 🙂
Doplňuji:
Dodám,že všichni psi kolem nás,náš se odebral po 14 letech do psího nebe,ale jinak bohatě pomáhal ostatním porušovat >obecní míru<. A nepamatuji se,že by to někoho pohoršovalo. 🙂

rottwy

Myslím, že paní sousedka jen nemá pro pejsky takové pochopení, spíš bych řekla, že ani žádného nemá a zrovna velká pejskařka nebude. Já bych to ignorovala. Samozřejmě se se vší slušností omluvila, v sousedských vztazích by neměli být nějaké neshody, ale pes je pes a štěkat je jeho přirozenost. Pokud nějak protivně nevyje 24 hodin denně, tak bych to vážně neřešila! :) pevný nervy. :)

Děda Louda

Nejlepší bude odnaučit bezdůvodně štěkat sousedku.

chudst

Ja souhlasim se sousedkou. Je to skutecne neprijemne, kdyz ma nekdo doma psa, ktery steka. Pokud je to skutecne jednou za cas (tj. neni to stekani denne), pak se nic nedeje. Ale pokud je to porad, pak ma sousedka me sympatie, mne to take neskutecne vadi.

Meli jsme dva psy, oba jsme naucili nestekat kvuli kazde ptakovine a kdyz uz opravdu stekne, chce nam tim skutecne neco rict, takze ho bereme vazne.

Pro ty, kteri psali, ze zakazovat psovi stekat je tyrani zvirat: neni, pokud se vycvici. Tyrani by bylo ho zmlatit, kdyzby si steknul, ze neco potrebuje (ma prujem a potrebuje ven), ale za tyrani nevidim zakazat podporovani stekani na kazdeho cloveka, ktery projde pod oknem a podobne blbosti. Sousedi meli psa, ktery stekal velice casto. Coz v lete, kdyz mate otevrena okna, bylo vazne k nesneseni a hrozne se divili, kdyz jim k tomu tata neco rekl.

Mit psa neznamena jen mit ohleduplnost k pejskovi, ale i k ostatnim.

arygnoc

pes je šelma.
má své potřeby. i štěkání, je to jeho přirozenost (nejste ukecaná? – také to může být vaše přirozenost; jsou psi, kteří neštěkají, kteří štěkají pořád, …).

pes prostě do města nepatří, resp. do oblastí, kde obtěžuje.

máte smůlu, potřeby (a práva) člověka jsou nad potřeby zvířat, tak to prostě je.

Magdalenka

Štěkání je dorozumění Vašeho psa s jiným. To znamená, že se někdy stane, že je to pro okolí nepříjemné. A jestli Váš pes je celkově moc hodný proč by si zaštěkat nemohl ?