Avatar uživatele
Registrovaný

Lze zneužít rodné číslo?

Pokud člověk zná mé jméno, příjmení, rodné číslo a adresu trvalého bydliště, může to nějak zneužít a mě poškodit? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Pokročilý

Velmi jednoduchá odpověď - ANO. :)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Myslím, že může dojít k nějakému primitivnímu pokusu, ne ale ke skutečné škodě. Samotná znalost těchto údajů k ničemu neopravňuje. Např. RČ=DIČ, které musí obchodník uvádět na účtence EET a žádnému zneužívání nedochází. Ke skutečné škodě by muselo dojít až po nějaké další události, ke které ale samotná znalost osobních údajů nestačí.


Avatar uživatele
Zlatý

Ano.
Proto je rozumné si dobře rozmyslet,
komu člověk své osobní údaje svěří.

Rodné číslo v kombinaci s adresou a jménem
lze zneužít např. k braní půjček apod.

Nemělo by se to dít, ale bohužel děje.


Avatar uživatele
Stříbrný

Jak píše Hlada, prakticky více méně nijak a je to jen uměle vyvolaná hysterie, aby se měli lidi čeho bát. Ale pokud přistoupíme na myšlenku, že by Vám třeba bylo nepříjemné, aby o Vás protistrana znala věk, či informaci, zda-li jste muž, nebo žena..., nebo přihlédneme-li k faktu, že rodné číslo bývá někdy identifikátorem třeba pro vstup do internetového bankovnictví (zase je ale třeba splnit další stupně ověření, jako třeba heslo, pin, apod.), tak v tomto smyslu by se o tom snad uvažovat dalo, ale to opravdu jen velmi hypoteticky.


Avatar uživatele
Zlatý

ANO!!
Já sice nerad podávám podobné informace, ale v zájmu korektnosti (s ohledem na některé odpovědi)...

To máš jako s bombardérem - i kdyby ti stál na letišti a říkal ti pane (nebo spíš MADAM) ;) :D, tak K ČEMU by ti byl? Vlezeš dovnitř, obrazovky, mraky čudlíků, budíků, páček - ty s tím stejně nic neuděláš, je ti k ničemu. A naprostá většina lidí je na tom stejně, nic s ním neudělají a budou ti říkat, že je to krám k ničemu.

Situace se naprosto změní, když do něj vleze VOJENSKÝ PILOT a vysype ti jeho náklad na barák! No a stejné to je s určitými řekněme "specialisty" a tvými osobními daty. :D :D :D

Neptej se JAK KONKRÉTNĚ (podání téhle informace těžce smrdí návodem k trestnému činu), ale obecně ti řeknu, že jednou ti může třeba přijít od banky dopis, ve kterém tě důrazně upozorní, že pokud jí nesplatíš svůj dluh 3 000 000 do x dní, poštve na tebe exekutory. Není to naštěstí moc pravděpodobné, ale vyloučené to není. Nebyla bys první ani poslední. Takže radím vždy a za každých okolností o sobě prozrazovat co nejméně, nejlépe nic (to nic je jen teorie, dnes v praxi neuskutečnitelná). Chytráků, kteří si naběhli je bezpočet, sociální inženýrství zabere i na velmi inteligentní lidi (pokud nejsou "od fochu" a ani tam to není jisté).

Nebo jinak - všechny ženy jsou si jisté, že by nenaletěly sňatkovému podvodníkovi. Některé z nich si to myslely, jen dokud nenaletěly. ;) :D :D


Avatar uživatele
Bronzový

Samo o sobě ne. V případě dalších tebou uvedených informací by pak mohlo být použito třeba při sepsání nějakých smluv. Ale tu se požaduje vždy prokázání dokladem (OP,pas, někdy stačí i ŘP) a bez tohoto dokladu tyto údaje, více-méně snadno zjistitelné, nejsou opět k ničemu.
Přístupy na účty, IB, smlouvy a důležité kontakty a informace jsou jištěny ještě mnoha dalšími způsoby.
Ale pochopitelně, pokud jde o zkušeného podvodníka, kterému to "stojí za to", tak si může sehnat vše a celkem nijak mu v tom nemůžeš zabránit.


Avatar uživatele
Bronzový

Putinovi hackeři, zvládnou i jiné věci

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Hlada

Nijak. Je to jen uměle vytvořená panika, aby mohl existovat další zbytečný úřad.

Avatar uživatele
Registrovaný

Adelka123456

Ano, jak konkrétně se to prosím dá zneužít?

Avatar uživatele
Zlatý

aliendrone

Jak jsem již předeslal v odpovědi - krádež identity. A až se za tebe někdo bude moci úspěšně vydávat... co myslíš? ;) :D

(A předem odpovídám na prostoduché dotazy ve stylu - "Co třeba občanka/jiný doklad?" Odpověď spadá do kategorie problémů "Jak sehnat neregistrovanou bouchačku bez zbrojáku?" Prostě TO JDE, když se ví jak na to, to je celé. :)

Avatar uživatele
Stříbrný

autacek

Myslím, že identita se bude "krást" poněkud složitěji a znalost rodného čísla, stejně jako možnost jeho zjištění, bude podstatně, ale podstatně složitější. Přeneseně řečeno, když nebudete vycházet na ulici, asi vás nepřejede auto, nicméně i tak nemáte zaručeno, že na váš dům nespadne třeba letadlo, ale klidně můžete žít celý život ve stresu.

Avatar uživatele
Stříbrný

autacek

Myslím, že identita se bude "krást" poněkud složitěji a znalost rodného čísla, stejně jako možnost jeho zjištění, bude podstatně, ale podstatně jednodušší ;-). Přeneseně řečeno, když nebudete vycházet na ulici, asi vás nepřejede auto, nicméně i tak nemáte zaručeno, že na váš dům nespadne třeba letadlo, ale klidně můžete žít celý život ve stresu.

Avatar uživatele
Zlatý

klumprt

Já myslím, že (nejen) tazatelku by zajímalo JAK.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2722
Zlatý ivzez 1616
Zlatý standa 1257
Zlatý mosoj 739
Zlatý led 689
Zlatý Kepler 559
Zlatý JájsemRaibek 538
Zlatý gecco 534
Zlatý marci1 531
Zlatý annas 494

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.