Alesh

Komu je povinnost nahlásit změnu trvalého bydliště?

Zajímají mě pouze ty instituce apod., kde je to zákonem stanovená povinnost, a tudíž hrozí (asi i) nějaká sankce či jiné problémy.

Nejlepší odpověď
Arne1

Problémy hrozí u pojišťoven, když máte na sebe pojistku vozidla. Jedním z parametrů pro výpočet pojistky je také adresa (nejen PSČ ale přímo konkrétní vesnice) takže se může stát že by to pojišťovna mohla chápat jako podvod.

Další odpovědi
_Bůh_

Já si měnil pobyt a nikde jsem to nehlásil 😂 dostal jsem na úřadě papírek se seznamem kde to hlásit (pojišťovna, univerzita, banka…), ale jsem kontaktní i na staré adrese takže na to peču

zjentek

Tak především nikde v našem právním řádu či zakoniku není ukotvena povinnost bydliště, natož pak trvalého. Povinný trvalý pobyt je stejná utopie, jako např. povinná pracovní docházka.

Pepa25

Správný pojem je trvalý pobyt. Podrobný návod je v odkaze. Co tam uvedeno není, tak se nemusí (např. katastr nemovitostí si aktualizuje osobní údaje sám).

Zdroj: https://pruvod­ce.gov.cz/trva­lypobyt