Jak postupovat s ohlašováním? (dočasné a následně trvalé bydliště)

Asi tak na 3 měsíce chci dočasně změnit bydliště a až pak nejspíše přejít do trvalého pobytu. Jsem účastníkem dopravní nehody – to se jeví jako první starost. Co, jak a v jakém formátu komu poslat? Jak si ušetřit obíhání?
Doplňuji:
A pak ten trvalý pobyt – co vím tak:

Zajít na obecní úřad v novém bydlišti – obdržím potvrzení o změně. Toto potvrzení hodím na úřad ve starém bydlišti. A dál? Logicky změním doktora a ohlásím to na pojišťovnu – v pobočce blízko nového bydliště. Nic víc mě však nenapadá…

Odpovědi
gecco

Dočasný pobyt už neexistuje…
Trvalý pobyt – pokud budeš měnit (se souhlasem majitele bytu, kde budeš bydlet), změníž na Obecním (městském) úřadě (tam, kam se přestěhuješ).
___
Takže prozatím nahlaš na předmětné úřady (asi PČR) korespondenční adresu, případně si zařiď přeposílání pošty – https://www.ces­kaposta.cz/-/co-s-postou-o-prazdninach-nechte-si-ji-preposlat- .
Doplňuji:
Taky mne víc nenapadá – třeba ´nás´ někdo ještě opraví.
😉

Kelt

Když jsi účastník nehody, uvedeš tam údaje na svém OP, tedy trvalé bydliště.
Když chceš bydlet někde přechodně, tak je dobré se s někým domluvit. Když se přihlásíš na ubytovnu, tak tě tam musí nahlásit a ty platíš i DPH, tedy větší nájem. Pokud si ale najdeš nějakého dobrého člověka, který by tě ubytoval za určitých podmínek a ty mu budeš dávat třeba 3000 nebo kolik a on tě nenahlásí, jde mu to do kapsy. Když tě ale nahlásí, má o osobu navíc, má větší daně, musí za to platit a tím pádem budeš vařit ty. Ale když chceš dodržovat zákon a platit jako mourovatý, prosím. Jen radím.
Na tři měsíce ti nikdo nbude vyřizovat trvalý pohyb, budeš muset mít nový OP. Ale pochopitelně, že ti to vyřídí. Vypíšeš papíry, zaplatíš a máš. Přechodné bydlení se nezapisuje, až budeš někde bydlet delší dobu a rozhodneš se , že tam chceš bydlet navždy a budeš tam mít i ženu, pak si to vyřiď. Pojišťovnu neřeš, ani doktora, Pokud býváš nemecný 2× týdně, tak si to vyřiď, abys nemusel často jezdit domů. Ale jinak ne. Udělej to, co je nutné. Někteří lidé bydlí roky v cizím městě, dokonce státě a vůbec se kvůli tomu nevzrušují a ty si děláš starosti s přechodným bydlištěm. Napřed si zajisti střechu nad hlavou a práci, příjem. To další řeš potom.

ivzez

Zákon nezná dočasné ani trvalé bydliště a nezná ani dočasný pobyt.
Tzn., že „dočasný pobyt nikde nehlásíte ani neodhlašujete“.

  • ––––––

Správný postup je zajít na ohlašovnu úřadu v místě nového trvalého pobytu
a tam se přihlásit k trvalému pobytu. Úřade si informace předají.

K přihlášení trvalého pobytu budete muset doložit oprávnění užívat byt,
do nějž se přihlašujete (platnou nájemní smlouvu na své jméno nebo
souhlas majitele bytu).

V případě podnájmu Vám smlouva nebude stačit,
budete muset doložit souhlas majitele nemovitosti.

Více informací najdete v zíkoně o evidenci obyvatel (§ 10):
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-133#p10
Doplňuji:

  • ––––––

Změna lékaře samozřejmě záleží na Vaší dohodě s lékařem.

Ovšem, pokud chcete změnit pobyt jenom na krátkou dobu,
je podle mne rozumnější tyto věci neměnit.

Pepa25

Kelt: vliv na DPH z nájmu má trvalý pobyt??