kapka

Může přejít dluh z rodičů na dítě za jejich života?

Jedna se o dluh za uhradu lecebny pro zavisle. To za nezletileho plati samozrejme rodice. Pokud se ale platbe vyhybaji a dite zatim dospeje, je mozne, aby to pak lecebna vymahala i na nem? V pripade vymahani pokut za mhd to pry tak bezne je. Ale to se mi zda jako jiny pripad. Asi bude nejlepsi se zeptat primo v te lecebne, po kom chteji dluh vymahat. Ale nevite nekdo presne, jak to je? Ta nyni uz zletila divka je smirena s tim, ze to bude platit ona. Rodice ji neplati ani soudne narizene penize. Studuje denni studium stredni skolu a jeste chodi do prace, aby mela z ceho zit. Zije s pritelem, ktery take pracuje. Prijde mi nespravedlive, ze ji rodice vubec nic nedavaji a jeste by mela platit celkem vysoky dluh.
Doplňuji:
Funno, já děkuji za odpověď. Co já si myslím, není až tak důležité, zajímá mě, jak to je. Mně to přijde prostě složitější spíš z morálního hlediska těch rodičů. Do léčebny můžou dát dítě i bez jeho souhlasu dokud není plnoleté. Pro jeho dobro, to je jasné. Ale v tu chvíli rozhodují, bez jeho možnosti se k tomu vyjádřit, o tom, že se bude něco muset platit. V tu chvíli berou tu odpovědnost na sebe, že to uhradí. Jejich dceři bylo v té době 16 – 17 let. Když pak šikovně počkají do její dospělosti, tak se svého závazku zbaví? Uznejte, že se na to dá koukat i z tohoto úhlu pohledu. A problém je i v tom, že jí už rok neplatí soudem nařízené výživné. Jestli si za léčebnu může sama, to je otázka. Do značné míry ano, ale já bych tohle nesoudila, vzhledem k tomu v jakých musela evidentně vyrůstat podmínkách. Nemyslím, že vůbec nenesou vinu na tom, že se jejich dcera dostala do takových problémů. To ale asi nevyřešíme, je to spíš otázka morálky. Takže pokud podle zákona má opravdu platit dluh zletilá dcera a dohoda není možná, aby to třeba s rodiči zaplatila napůl, tak byste jí doporučila soudně vymáhat výživné a to použít na úhradu dluhu? Je to přibližně stejná částka. Tam je bohužel zase problém s morálkou rodičů, kteří příkaz soudu nerespektují a když po nich dcera peníze chce, nadávají jí a vyhrožují. Je tak těžké hájit svoje zájmy proti autoritě rodičů… Jak byste tedy postupovala na místě té dívky? Teď je jí 19. Se závislostmi problém nemá, ráno škola, odpoledne zaměstnání, podpora rodiny není, pouze podpora přítele.

Nejlepší odpověď
Funna

kapko, trochu špatně ses zeptala…protože tohle není dluh rodičů, ale dluh dítěte!!!…děda petr sice zkopíroval dotaz z právní poradny správně, jenže si nějak zapoměl pořádně přečíst otázku, ke které se tahle odpověď vztahuje a ta otázká zněla: MUSÍ DĚTI PLATIT ZA DLUHY SVÝCH RODIČŮ, KTERÉ VZNIKLY ZA JEJICH DOSPĚLOSTI?..jenže TOHLE NENÍ DLUH RODIČŮ, ALE JE TO DLUH DÍTĚTE…
teď zase odcituji já: „Podle zákona o rodině platí, že rodiče zastupují své děti při právních úkonech, ke kterým není dítě plně způsobilé. To je typicky například placení pokut. Rodiče jsou dále povinni spravovat jmění dítěte s péčí řádného hospodáře. To znamená, že pokud má dítě svůj majetek, který například zdědilo po prarodičích, jsou rodiče povinni z něj tyto závazky platit. Nikde ale není napsáno, že rodiče jsou povinni platit dluhy svých dětí.“…z toho plyne, že rodiče jen platí to, co jejich dítě způsobilo, protože jsou jeho zákonnými zástupci…jakmile ale těmito přestanou být, není důvod, aby platili jeho dluh oni…
a mimo jiné…přijde ti nespravedlivé, že by měla platit celkem vysoky dluh?…a připadá ti snad spravedlivější, aby cizí dluh (což je v tomto případě je dluh způsobnený dcerou), která do ústavu určitě dostala vlasním přičiněním platili rodiče?…a proč by to měli dělat??…podle tvé teorie, kdyby mé dítě měsíc před osnáctinami nadělalo spoustu dluhů, (což při objednávání si věcí po netu není žádný problém) tak to budu celý život splácet já?…nebudu…dluh přejde na zletilé dítě…
Doplňuji:
tady nejsme u soudu a nemáme podrobné informace…nevím jak a proč se tam dostala a ni na čí popud, jestli to chtěli „jen“ rodiče (což se mi ale moc nezdá)…v každém případě není úplně jednoznačně dáno (v zákonech jsou opět „díry“), kdy platí rodiče za děti a kdy za dluhy zodpovídají samotné děti…ale určitě není pravda, že rodiče MUSÍ VŽDY PLATIT za své nezletilé děti…vzhledem k tomu, že má dcera nějaké soudní „zkušennosti“, měla by se obrátit na právníka, který je podrobně obeznámen s jejím případem a zažalovat rodiče, když už ne o placení za léčebnu, tak každopádně o neplacení výživného…sice není jisté, jestli někdy nějaké peníze uvidí (neznám finanční poměry v rodině a sama píšeš, že rozhodnutí soudu ignorují), ale určitě by to měla zkusit…ovšem tohle se může táhnout nějakou dobu a dluh tak bude narůstat…ale jak už jsem napsala, tohle všechn je potřeba prodiskutovat s obeznámeným právníkem, který by jí měl poradit, zda začít platit hned, nebo počkat na rozhodnutí soudu…protože tady to nevyřešíme ani náhodou…

Další odpovědi
zzzlatokopka

Nevím přesně jak to je s léčebnou, ale ty pokuty u DP může dítě zažalovat, vlastně zažaluje rodiče a už soud rozhodl o tom, že je to vina rodičů a mají platit oni.

Problém bývá, že se dítě včas nebrání a již pravomocná exekuce se těžko ruší.

Myslím si, že kdyby si našla advokáta a podala žalobu na rodiče, ať to uhradí oni, tak by vyhrála, ale na 100% to u nás v toom právním zmatku nebude vědět nikdo:-(((

Ať navštíví nejprve nějakého advokáta zadarmo, nebo ať požádá o pomoc OSPOD.

dědapetr

Děti, potomci nejsou zodpovědní za dluhy svých rodičů. Nikdo tedy po Vás dluh vymáhat nebude a pokud bydlíte jinde než rodiče, exekutor pravděpodobně nezaklepe ani na Vaše dveře (jiná situace by byla, pokud by se mohl důvodně domnívat, že mají Vaši rodiče nějaké věci u Vás doma).

anonym

Jestliže máme takové zákony, že děti, za které rodiče neplatili popelnici, musí v době dospělosti tento dluh splácet, tak je určitě možné, že splácet dluh za léčebnu bude platit ona.
Citace ze zákona o popelnicích­........Případ­ný dluh na místním poplatku za svoz komunálního odpadu tak vzniká přímo dítěti, přičemž v případě nesplnění této poplatkové povinnosti jeho zákonným zástupcem může být platební výměr vystaven přímo tomuto dítěti (jak výslovně umožňuje zákon o místních poplatcích). O přechodu dluhu na místním poplatku za svoz komunálního odpadu v okamžiku nabytí zletilosti ze zákonného zástupce na dítě tak nelze hovořit, neboť tento dluh tíží dítě již před nabytím zletilosti (až po nabytí zletilosti však obce zpravidla začínají tyto dluhy exekučně vymáhat). Jak shora uvedeno, nehraje skutečnost, zda zákonný zástupce dítěte dosud žije či nikoli žádnou roli. ......
Takže se připrav na exekutora.

anonym

Všechno se dá lehce překroutit ve prospěch státu,na tomto světě se člověk zadluží už tím.že se narodí,ale to nikoho nezajímá…

kapka

Proč někteří odpovídáte, jako kdyby se ten případ týkal mě? :DD Viz. Připrav se na exekutora. o.O :D

kapka

S tou popelnicí je to zajímavé, to jsem ani nevěděla. Taky mi nějak utíká doba teda. :D To aby se člověk dneska bál, jakýmu lakomci vyčůranýmu se narodí… :(

kapka

Jeste doplnim, ze ja osobne si taky myslim, ze ten dluh nemuze lecebna vymahat po te holcine.

zzzlatokopka

Ještě jedna věc mě napadla, když jde člověk do léčebny, tak buď dobrovolně, nebo z nařízení soudu, nebo že ho tam rodiče dají. Pokud ji tam dali rodiče, tak jistě podepsali dokumenty v kterých se zavazují platit. Ty papíry ať dohledá!!! Na tom může postavit tu žalobu.

kapka

ok :)

dědapetr

Funna: tam není uvedeno,že dluh vznikl v době dospělosti,ale jako nezletilé a neplatili ji ani soudem učené peníze.Jestli je teď zletilá že bude muset platit dluh který vznikl v nezletilosti­.V nezletilos­ti se vyhýbali placení.Tak ať podá trestní oznámení na rodiče,že ji neplatili soudem určené peníze.

Funna

samozřejmě, že je tam uvedené, že vznikl za nezletilosti dcery…a co jako?…TVÁ ODPOVĚĎ se ale tohohle netýká…to co jsi napsal jsi zkopíroval z http://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/dluhy-a-zavazky/147-dluhy-rodicu-a-placeni-techto-dluhu-jejich-detmi-potomky.html a tam se dcera ptá, jestli za dluhy, které udělal její otec, ručí ona…ale za dluhy, které UDĚLAL OTEC, NE ONA…tehle dotaz je ale úplně jiný level, než nač se ptá kapka…pokud dluh udělá dítě, rodiče ho nejsou povinní splácet…ani jeden znás nevíme, jaké jsou podrobné okolnosti v tomto případě, jen jsme svou odpovědí chtěla upiozornit na to, že odpovídáš na něco úplně jiného, než o čem byla otázka…a mimo jiné…děti dnes ručí i za to, když neplatí hovorné za mobil, který je na jejich jméno, nebo za svoz komunálního odpadu, který by teoreticky měli platit rodiče…a v 18 se pak budou divit, až jim naskočí dluh…ty jsi zvyklý z dob socialismu, že se rodiče starají automaticky o děti (a ve většině rodin tomu je tak i dodnes), ale časy se mění a „přitvrzuje se“, někteří nemají prachy, tak vyrábí dluhy svým dětem…nezbude ti, než se s tím smířit…