Co by se dělo, kdyby se brali dva lidí stejného příjmení?

Co by se dělo kdyby se brali dva lidí stejného příjmení ale bez příbuzenského vztahu? Například Jan Novák by se chtěl oženit s Annou Novákovou ale oba nebyli vzájemně příbuzní.

Nejlepší odpověď
marci1

Uzavřou manželství a manželka má to štěstí, že si nemusí zvykat na nové jméno. Znám takové tři případy. Když rozeslali svatební oznámení, tak si mnoho lidí myslelo, že se spletli a nechali vytisknout již jméno novomanželky. 🙂

Další odpovědi
annas

Pokud by to nebyli přímí příbuzní, např. bratr a sestra, což se dá snadno prokázat, nic se neděje.

K Vašemu doplnění v diskuzi.
" Naše současné zákony zakazují sňatek mezi příbuznými v přímé linii (tedy otec-dcera a děd-vnučka) a u příbuzných do 2. stupně příbuznosti (bratr-sestra).

Příbuzenský sňatek v boční linii 3. stupně (strýc-neteř, teta-synovec) a 4. stupně (bratranec-sestřenice) bývá tolerován. Tam už se o incest nejedná a svatba je v ČR zcela legální.

Nelze proti ní nic namítat ani z právního, ani z lékařského hlediska. Jen v případě otěhotnění bude třeba zapátrat, jestli se v rodině nevyskytla vrozená vada třeba i několik generací zpět. "

https://zena.ak­tualne.cz/rodi­na/co-je-incest-a-co-uz-ne-aneb-muzu-si-vzit-bratrance/r~i:ar­ticle:774593/?­redirected=15319204­47

Nevěstě se nezmění příjmení, jen stav.. Ale doklady, na nichž se uvádí stav, musí stejně změnit, i když příjmení zůstává..

Drap

A co by se mělo dít? Měli by společné příjmení Novák. Neni to až tak nic nezvyklého, že se berou lidé stejného přijmení.

mates1

Vzali by se?

FiliSpa

Oba by měli stejné příjmení
Takže nic

Zdroj: Žádný

led

Ušetria peniaze a čas na zmene mena, Pánovi Novákovi ostane ďalej Pán Novák a slečna Nováková sa čarom prútika zmení na Pani Novákovú. Jedine na patričných miestach oznámia zmenu stavu zo slobodný/á na ženatý/vydatá.

cukrar

Nic by se nedělo, páč je to někdy normální. Můj bratranec ji vzal slečnu, která měla stejné příjmení.

Martin Tomča

Žili by spolu šťastně až do smrti.

Mc Merkurion

… a co by se mělo stát ??? … osobně takovej případ znám …

anonym

No podle mě to tak jednoduché není. Jednou jsem slyšel, že by úřady požadovali nějaký doklad o tom, že nejsou příbuzní ale vlastní zkušenost s tím nemám.

annas

Mohou být příbuzní, v další linii, nikoliv sourozenecké. Takže stačí rodné listy obou parterů, z nichž vyplývá, kdo jsou jejich rodiče.