Eralin

Pokud by někdo měl přístup k přední straně mé občanky, ale neměl mé rodné číslo, může toho nějak zneužít?

Zdravím, jestliže by někdo měl přístup k přední straně mé občanky, ale neměl mé rodné číslo, může toho nějak zneužít, nebo bez rodného čísla neudělá nic?

Zneužití občanského průkazu

Upozornění

Zdá se, že jste příliš struční. Nešetřete písmenky a důležité informace napište přímo do otázky.

Odpovědi
ivzez

Zneužít OP je podle mne možné i v případě neznalosti části
rodného čísla za lomítkem (zbytek lze odvodit z data narození).

Proto nikomu nepovoluji udělat si z mého OP kopii,
umožňuji pouze opsání údajů.

Herjulfson

K našim údajům má přístup velká spousta lidí. Pokud je bude chtít někdo zneužít tak se mu to padaří a nemusí mít ani přístup k tvé „přední straně občanky“, i když ta to samzřejmě může usnadnit.
Například v roce 2014 nabízela aplikace katastrálního úřadu rodná čísla všech vlastníků nemovitostí, a to v elektronickém návrhu na vklad. Stačilo zadat nemovitost a objevil se vlastník i s jeho rodným číslem. Nebo rejstříky ty jsou také plné dokumentů s osobními údaji.
Je tedy otázkou zda všechna energie věnovaná ochraně údajů včetně slavného GDPR neměla být spíše směrována na boj proto těm, kteří tyto údaje zneužívají. Vždyť neoprávněné shromažďování těchto údajů bylo vždy zakázáno. Tak proč GDPR, abychom věděli že modré kolečko je modré? Napadá mě mžná kvůli Rumunsku nebo nějaké podobné zemi, ale tím jsem je samozřejmě nechtěl urazit…

Pepa25

Co to je „měl přístup“? Nejčastější znužití občanského průkazu (obvykle odcizeného) je sjednání půjčky přes internet, kde jsou potřeba osobní údaje, RČ a a číslo OP.