Avatar uživatele
křemílek28

Význam a zneužitelnost čísla občanského průkazu?

uskutečnil jsem nákup přes internet. Firma po mě chtěla číslo občanského průkazu! Prý k ověření totožnosti. Mám strach ze zneužítí!
Co vše se dá zjistit z čísla OP?
Bodou znát mé rodné číslo, nebo třeba vědět jestli pracuji a kde pracuji?
Nemohou si třeba na základě toho, že mají mé číslo občanského průkazu vzít na mě půjčku, nebo jinak uškodit?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? beer, ricky před 4431 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Johny_r

Přes internet nakupuji často a nikdy po mně nikdo nechtěl číslo OP. Z tohoto důvodu se domnívám, že tento údaj prodejce ze zákona evidentně nepotřebuje. Nevím, co jste kupoval, možná je to nějaká výjimečná situace, ale spíš bych se domníval, že do vašeho číslo OP prodejci nic není.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
www

Od tohoto nákupu bych odstoupil, nakupuji takto běžně, ale nikdy jsem se s tím totiž nesetkal.
Možnost zneužití ČOP je značná, záleží na schopnostech zneužívajícího.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Hlada

Nemějte strach. Rodná čísla s adresou desetitisíců drobných podnikatelů jsou veřejně v živnostenském rejstříku, stejně tak v telefonním seznamu nebo jinde na internetu, veřejný je i katastr nemovitostí. To, že zcela výjimečně někdo někoho podfoukne neznamená, že musíme mít v běžném životě panickou hrůzu se někomu prokázat občankou. Na získání půjčky nestačí jen občanský průkaz.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jikra

Možná že jsem mimo mísu ale přes internet jsem provedl desítky a desítky nákupů od několikastoko­runových až po desetitisícové a nikdy po mě číslo OP nikdo nechtěl.Takže žádné číslo nedávat protože tady se dá bohužel zneužít všechno.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Michal Kole

Do některých smluv se číslo občanského průkazu píše. raději bych to nechal prošetřit policií.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Darkon

V případě, že jste pojištění proti internetovým rizikům, můžete snížit dopad na vás a vaší rodinu v případě zneužití vašich dat na internetu. Více zde http://www.broz­daniel.cz/cla­nek-1626-pojisteni-internetovych-rizik-novinka-roku-2016/

před 2972 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek