Občanka za přespání

Nechtělo se mi jet na noc domů, takže jsem přespala na hotelu, na recepci si vyžádali občanský průkaz, no tak to chápu, ale když si ho recepční založila, že mi jej vydá až ráno, nelíbilo se mi to, pokoj jsem měla už zaplacený, tak jsem prostě šla spát, ráno jsem se zeptala recepční, jestli je to normální, odebírat občanky lidem, co tam přespí, ale řekla mi, že jen dělá to, co jí řekla vedoucí. Takže se ptám, myslíte, že je to tak správně. Děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

Nesmí to ho odebrat, je to protizákonný jednání. Co může jen si ofotit ale oproti tvému podpisu. – Jediný kdo nepožaduje podpis je banky, a úřady.
Doplňuji:
Zkusím to trochu rozvést v zákonech, ať se tu neplácáme ve slovech. 🙂

Jedná se o předpis č. 328/1999 Sb. neboli Zákon o občanských průkazech
§ 15a
(1) Občanský průkaz je zakázáno přijímat jako zástavu a odebírat jej při vstupu do objektů nebo na pozemky.

(2) Je zakázáno pořizovat jakýmikoliv prostředky kopie občanského průkazu bez prokazatelného souhlasu občana, kterému byl občanský průkaz vydán, pokud zvláštní zákon nebo mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána, nestanoví jinak.

Tak že podat na ně žalobu, tak ti budou platit – jistě vyhrané.

Další odpovědi
anonym

Je to protizákonné – viz citace:
(5) Občanský průkaz je zakázáno ponechávat a přijímat jako zástavu a odebírat jej při vstupu do objektů nebo na pozemky.
Chybu jsi udělala hned 2× – za prvé jsi měla odmítnout, jako protiprávní
a za druhé odpověď zde již padla, příště se nejdříve podívej na starší dotazy – viz zdroj:
Doplňuji:

  1. Jako již mnohokrát zde opakované – „Neznalost zákona neomlouvá“.

Převzetím OP každý stvrzuje, že je povinen dodržovat Zákon o OP. Tam je i povinnost nevydávat průkaz, jako zástavu, tedy přestupku se dopustily obě strany (se sankcí pokuty až do 10 tisíc Kč).
Pokud by se tazatelka obtěžovala si přečíst odkaz ve zdroji, je to tam jasně a podrobně uvedeno i s přísl. §§.
(Stejně jako registrací na zdejším webu se uživatelé zavazují dodržovat pravidla a kodex).

  1. Výmluva na lištu neobstojí, protože samotná klíčová slova „OP zástava“, nabízí hned na 1. místě dotyčný text (ne v dotazu, ale v textu odpovědi) – viz názorný důkaz:

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=op%20z%C3%A1sta­va
„Ale pozor, v souvislosti s držením OP máte taktéž v taxativně stanovených případech jisté povinnosti, je-jichž nedodržení je sankcionovatelné jako přestupek s možnou pokutou ve správním řízení až do výše 10 000 Kč. Jsou to zejména případy zničení, poškození, zneužití, osobního nepřevzetí, nepožádání si o nový občanský průkaz, jakož i potvrzení o občanském průkazu, dočasně nahrazujícího OP a na rozdíl od něj nemajícího povahu veřejné listiny.
Další povinností, o které je dobré se zmínit, je zákaz dávat a přijímat OP (stejně jako řidičský průkaz, pas) jako zástavu a odebírat jej při vstupu do objektů nebo na pozemky. Nabízet OP jako protihodnotu za něco nelze. Takovým jednáním by se totiž obě strany dopustily výše uvedeného přestupku, postižitelného do limitu 10 000 Kč. Nejinak by tomu bylo, pokud byste kupříkladu chtěli strávit noc v hotelu a recepční by požadovala OP s tím, že vám ji vrátí, až při vašem odchodu a po zaplacení ubytovacích služeb. Nově je zařazen zákaz kopírování občan-ského průkazu bez souhlasu občana, kterému byl vydán, ledaže jiný právní předpis či mez. smlouva stanoví jinak.“

  1. Vztekat se kvůli usvědčení z vlastních chyb je zbytečné. Úplně postačí chovat se v reálném životě stejně rázně, jako zde pod anonymním nickem. Totéž platí pro ješitné repliky v diskuzi.
  2. Návrh na žalobu je nesmyslný, neboť přestupky neřeší soudy, ale policie a přestupkové komise MÚ. Navíc se přestupku dopustila i sama aktérka, neměla přistupovat na protiprávní požadavek, viz citace výše.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/povinnost-mit-u-sebe-obcansky-prukaz

anonym

Zdůvodňovat jednání, které je v rozporu se zákonem, příkazem vedoucí, tak to je tedy síla.
Asi bych z toho byla také pěkně vedle a asi bych se za takové opatření hezky poděkovala. Nenechala bych si to líbit a toto jednání nahlásila policii.
Ještě pořád si u nás hodně lidí (hlavně podnikatelů) myslí, že si mohou tvořit vlastní pravidla a zákony. Stále je hodně těch, kteří potřebují za své chování dostat odpovídající odměnu, aby se konečně poučili.

zeeue

Nemyslím si, že by to bylo správně. Obzvláště, pokud jste pokoj již zaplatila, není důvod, proč by si měl kdokoli ponechávat váš OP. Když někdo někomu zadrží občanský průkaz /max. kromě Policie ČR/, tak se jedná o protiprávní jednání v přestupkové rovině. Může dojít ke zneužití dokladu.

  • Jsem našla i toto:

Další povinností, o které je dobré se zmínit, je zákaz dávat a přijímat OP (stejně jako řidičský průkaz, pas) jako zástavu a odebírat jej při vstupu do objektů nebo na pozemky. Nabízet OP jako protihodnotu za něco nelze. Takovým jednáním by se totiž obě strany dopustily výše uvedeného přestupku, postižitelného do limitu 10 000 Kč. Nejinak by tomu bylo, pokud byste kupříkladu chtěli strávit noc v hotelu a recepční by požadovala OP s tím, že vám ji vrátí, až při vašem odchodu a po zaplacení ubytovacích služeb. Nově je zařazen zákaz kopírování občanského průkazu bez souhlasu občana, kterému byl vydán, ledaže jiný právní předpis či mez. smlouva stanoví jinak.
(snad je to stále platné)

led

Nebudem tu hovoriť o zákone, o tom tu už povedali iní, ale o zvyklosti.
Je bežné, že hosť nechá na recepcii svoj pas, či občanku, za účelom zápisu požadovaných údajov do Knihy hostí. Medzitým sa ide ubytovať. Po návrate na recepciu mu recepčná doklad vráti. Prirodzene, môže trvať na zápise okamžite a počkať si na vrátenie svojho dokladu.
Prirodzene pri takejto zvyklosti môže dôjsť aj k zneužitiu, ako sa mi kedysi, je to asi 20 rokov, stalo v Ostrave (hotel nemenujem), keď po ubytovaní a návrate na recepciu môj obč,preukaz nenašli. Dala som im 15 minút na nájdenie s upozornením na trestné oznámenie na polícii. Behom pár minút mi občianku doniesli.
Moje doporučenie – počkať si na zápis do knihy hostí a hneď si vyzdvihnúť identifikačný doklad (občanku, pas)

honza19hk

Porušení zákona,nahlas je na policii.

dj.david1234

V Chorvatsku a jistě i v jiným zemích je to normální, že si v hotelu berou občanku nebo pas.

Ale v Česku, na jednu noc? Beru třeba na týden ale na jednu noc?

anonym

Myslela jsem si to, ale byla jsem už tak utahaná, že na dohady jsem už neměla vážně chuť, ale příští týden tam jedu znova, půjdu tam a řeknu jim to, jestli budou mít něco proti, nahlásím to, jak píše ocko a pak půjdu do jiného hotelu. Nebudu už aspoň celou noc trnout hrůzou, co všechno se mohlo semlít kolem mojí občanky, kdo všechno by mohl zneužít…

anonym

Z této (i předešlých ) otázek a hlavně diskuzí uživatelky Samba je zřejmé, že rozhodně na této poradně netrpí ostychem nebo nedostatkem asertivity, spíše naopak, mnoho diskuzí bylo kvůli jejím útokům, nedůtklivosti a „nasertivitě“ k ostatním uživatelům zrušeno administrátorem.
Jak je patrné z jejích dotazů, v běžném (skutečném) životě rozhodně není Samba tak seběvědomá, pohotová a asertivní.
Tak si říkám (nejen v jejím případě) : Skutečně dělá s lidmi takové „divy“ ta anonymita nicku, pod kterým se tady každý prezentuje?
(i v oprávněných případech) a

anonym

Co ty tady do mě? Co je ti po mě? Ty se starém sam o sebe a mě vynechat. Odpověz a vyfič, jasný? Tyhle kecy o anonymitě úplně zbožňuju, to říká ten, kterej nemá na fotce ani starýho potkana.

anonym

Sambo, tohle úplně chápu. Člověk je v první chvíli takovým požadavkem zaskočený a protože i na tomto webu je Dr.Axl jediný, tak holt většina lidí nejedná tak, jako že mají všechny zákoníky pod paží. Co v zákoně určitě je, vím v momentě, kdy jsem něco v souvislosti s ním řešila.
Moje babička často říkala, že: Po boji je každý generálem.
Je lehké hledat chyby na druhých a poukazovat: Ty jsi udělal tu a onu chybu. Jako by jich mistr kritik udělal málo.
Když si v klidu sednu a podívám se do zákona, tak je to jiné, než když na mne někdo vybafne nějaký nesmysl. To potom přemýšlím, jestli mi čirou náhodou neuniklo nějaké znění prováděcí vyhlášky.
Občanku nedávat jako nějakou zástavu z ruky, to je logické. Přece nemůžeš tušit, že si recepční Tvůj doklad totožnosti nezkopírovala a že Tvá data nezneužije. Jenže jak se s ní dohadovat, když má nějaké nesmyslné instrukce a Ty jsi unavená a jediné, po čem toužíš, je konečně se smět vyspat.
Axl je část příjmení našeho milovaného doktora. No a proč je takový? Třeba je z nás opravdu ten nejchytřejší. Škoda, že to nedokáže dávat najevo stravitelnějším způsobem.

anonym

Děkuji ti za pochopení ocko, já to dala do té šedé lišty, napsala jsem „občanský průkaz jako zástava“, pak ještě asi pětkrát cokoliv o OP, jen ne to, co tam má dr. Axl, to mě nenapadlo, šedá lišta je nanic a na tom hotelu…no jako bys tam byla, perfektně jsi se vžila do té situace, jsou prostě chvíle, kdy člověk rezignuje i když se mu to nelíbí, neboj, až tam pojedu příští týden, řeknu na tom hotelu, jak se věci mají, nechci, aby lidi dopláceli všelijak na to, že přespí v hotelu, kde si vedoucí hraje na paní všemocnou a vlastně popouzí personál k trestnému činu.
No jo, Axl…hm,hmm 🙂

anonym

Ono když se na Dr.Axlův příspěvek podíváš, tak ta Tvoje otázka se opravdu ptá na něco jiného. Dívala jsem se na to a ne poprvé jsem zjistila, že už se kritik nenámáhal podívat na to, co řešil předchozí dotaz a co řeší tento. Jsou otázky, které mají úplně totožný text a z nepochopitelných důvodů to nevadí. Jsou ale dotazy, které se v jednotlivostech liší a perlík Tě nemine. Co já se s ním kvůli tomu nahádala!!!
U podnikatelů je často problém v tom, že nemají o své práci ani šajna. Neznají účetnictví, zákony, vyhlášky a žijí v mylném opojením, že svět se točí kolem nich. Když narazí, tak je problém ve všech ostatních, jenom ne u nich.
Věřím tomu, že až dojde na lámání chleba, tak nejspíš dostane recepční padáka, protože si nařízení „moudré“ šéfové špatně vyložila.
Držím Ti palce. Nemám takové šlendriánství ráda.

anonym

Axl, Axl, proč jen jsi Axl......... 😁