bricks

Jak odnaučit kocoura agresivitě?

Kromě kastrace…

Nejlepší odpověď
anonym

Na rozdíl od kolegy Mirdas se nedomnívám, že je veterinář odborník na převýchovu kocoura. Veterinář bývá zpravidla lékař, který se zabývá léčením nemocí a ošetřováním úrazů a pokud není současně chovatelem koček a zvířecím psychologem, tak může jedině vyloučit, že agresivita není zaviněna nějakou nemocí, ze které trpící zvíře má tyto sklony.
Nevíme jak se agresivita projevuje. Pravdou je, že žádné domácí zvíře se nerodí agresivní, pouze se na něm může projevit vliv špatné výchovy. Buďto je rozmazlený a dominantní , může mu prospět změna životního prostředí, může být i vystresovaný z jiných příčin.
Těžko můžeme na dálku hádat, co kocourovi může prospět a jak ho usměrnit.
Pokud máte naprostou jistotu, že je kocour zdravý, obraťte se na nějakého zkušeného chovatele koček event. na zvířecího psychologa.
Také můžete vyzkoušet „kočičí fórum“ www.ifauna.cz

Další odpovědi
Eva 38

upřímně? U kocoura to zřejmě nelze a kastrace to nemusí vyřešit. Někdy je problém v dominanci plemene, u kříženců toho druhu který je dominantnější. Dám vám příklad máme tři kočky-babičku-dceru-vnučku.Věkový rozdíl mezi nimi je vždy přesně 10 měsíců, tedy pohlavní dospělost. Babička je z kočky perské, dcera je peršanka po babičce, otec je sibiřský kocour, vnučka- je kříženec peršanky a sibiřského kocoura, otcem je kocour britský. Pokud se na rodovou lini podíváte zjistíte jednu věc-babička je dominantní jako všechny peršanky, dcera je zmírněná sibiřanem-submisivní, vnučka je dominantní po babičce a znásobená dominancí britského kocoura. Vychází vám, že agresivnější bude tedy babička a vnučka. Pokud byla vnučka malá vládla babička, jakmile vnučka dospěla, babička jí musí ustoupit, protože na ni jinak útočí a dá jí najevo, že ona je ta vedoucí smečky. Hierarchie je tak automaticky daná povahou kočky. Kastrace vám agresivitu kocoura vyřeší jen z poloviny, něco se dá odnaučit, někdy se kočky doma nudí a pak večer začnou „žít“, tak ho nechat vyřádit, ale myslím si, že se spíše sklidní věkem, pokud je ještě mladý. Pokud je již nad rok pohlavní dospělosti, nic s ním nenaděláte, jen můžete respektovat, kdy chce pohladit a kdy se mu to vyloženě nelíbí-nechat ho být-bude to pak zřejmě jeho hlavní povahový rys a tou je dominance. Kočka není pes, a velmi těžce se převychovává.
Doplňuji:
cca 20 let jsme měli chovnou stanici koček, proto jsem napsala co jsem napsala- ze zkušenosti, temperament a dominance se převychovat nedá ta je už bohužel daná, kastrací se zmírní z poloviny. Osobně bych tu kastraci nezamítala, kocour který pak po bytě značkuje vše, je katastrofou pro jeho obyvatele. Kocouři se hlavně zaměřují jak jsme vypozorovali, na mužské jedince, takže pánové pozor, označkované boty či deka, nebo útoky ze zadu apod. je normální věc. Berou nás jako velké kočky a pánové jsou konkurence.

Mirdas

Určitě bych se obrátil na odborníky, tedy veterináře.
Sousedské rady mohou sice pomoci, ovšem kocourkovi také ublížit.
Navíc je to živý tvor a určitě není dobré provádět experimenty, které nám v okolí určitě mnoho lidí poradí i v dobrém úmyslu.