Capik166

Československá armáda za 2. světové války

Nwvíte jak na tom byla čsr armáda za druhé světová války? Třeba nějaký články, dokumenty a tak. Učitelka nám prá říkala, že jsme na tom nebyly špatně, a že sme se mohli i nějaká bránit a tak..už neivm jak to řikala přesně.. Vlastně nevíte o nějakym dokumentu, který se o čsr v 2. sv. válce?

Nejlepší odpověď
venkovan

Bránit jsme se na podzim 1938 jsme se mohli, ale otázka by byla jaký by byl výsledek.
Obranný systém (pevnosti) nebyl dokončen, ale Hitler neměl zas tak dokonalou výzbroj. Problém by byl co by na to řekli naši spojenci Francie, VB, kteří nás v Mnichově vyměnili za čas na svoje vyzbrojení. A zřetelně Benešovi řekli, že pokud se budeme bránit, nepomohou nám .
Když si navíc uvědomíme pozdější vojenskou pomoc Francie a VB Polsku, tak si nedělejme iluze o skutečné pomoci. Němci nebyli váleční amatéři – měli již obsazené Rakousko, kde obranné pevnosti z naší strany nebyly zcela úplné. Letectvo jsme sice měli, ale výrazně slabší než německé. Francie byla s letadly na tom lépe a němci jim ho zručili za několik dní.
Bolševik z východu sice sliboval pomoc, ale co si nalhávat – Finové je dokázali hodně potrápit, než je sověti porazili. Takže jak by jejich pomoc byla účinná těžko soudit. A navíc tenkrát museli přejít přes Rumunsko – další mezinárodní problém. Na obranu v roce 1938 se proto názory velmi různí – nikdy se zastánci neshodnou která verze byla na tehdejší dobu ta správná.
No a potom za vlastní II. války – musíš hledat jak v bojích v Africe, na západní frontě i na východní. Je mnoho materiálů – prakticky se výsledku nedohledáš.

Další odpovědi
led

venkovan má čiastočnú pravdu.
V Mnichovskej dohode Nemecká vláda vďaka psychologii vyhrala boj o Československo. Nebola to otázka vojenskej sily, ktorú Nemecko vďaka svojim podvrhom vojenskej i politickej špionáži, vojenským aj politickým špičkám i verejnosti svetových veľmocí prekladalo. Nemecká armáda síce rinčala zbraňami, pripravovali sa útočné plány voči okolitým štátom, ale bol to skôr akustický vnem ako nebezpečie. V prípade Československa boli na západnej hranici (spoločná s Nemeckou ríšou) tj.od Bratislavy po Ostravu, vybudované opevnenia (na ktoré prispieval aj nemalou finančnou mierou Rád nemeckých rytierov), československé zbrojovky vyrábali vojenskú techniku a zbrane na svetovej úrovni. Je pravda, že počtom bola Československá armáda voči sile Wermachtu malá, ale napriek tomu Hitler, ak by mu Anglicko a Francúzsko neustúpil v Mnichove, by na Československo nezaútočil. Najprv politicky dosiahol „Mnichovskú dohodu“, rozbitie ČSR, a vytvorenie Slovenského štátu a až potom na zastrašenú Českú vládu a tým aj oslabenú českú armádu mohol zaútočiť.
K tomuto sú tisíce dokumentov v archívoch, pozri si časopisy o histórii,stránky viď Hansi,
Doporučujem:
http://armada­.vojenstvi.cz/pred­valecna/
http://odkazy­.seznam.cz/Ve­da-a-technika/Spole­censke-a-humanitni-vedy/Historie/20-stoleti/2-svetova-valka/

baghira

Zkus se v knihovně poptat na knihu Jan Drnek: Žáby v mlíku. Není to dokument, ale fikce, jak by to vypadalo kdyby Beneš nekapituloval a ČSR se bránila. I když je to jen fikce, je to velmi pečlivě a uvěřitelně zpracované.

muflix

jelikoz sem tu dobu nezazil tak doporucuju shlednout pro me velice dobry dokument http://www.csfd­.cz/film/248018-svedkove-zrady-aneb-meli-jsme-se-branit/
z toho co vim, sme mely velice dobrou moderni armadu, na jihu nedostavene opevneni, ale nasi dustojnici vedeli z rozvedek ze hitler bude utocit prave z jihu a na misto kde by se nemci shlukovali by nemely sanci (hitler pravdepodobne chtel utocit z jihu ze strategickych duvodu nez ze by zkoumal nedostavene bunkry) nicmene nemci by sice mely velky ztraty ale asi by sme se neudrzely.. navic vysoky dustojnik nebo snad dokonce general co u benese loboval pro braneni se se nakonec pridal k nacistum takze asi tak.. pravda taky je ze v cesku byl velkem zbrojni prumysl kterej hitler pak pouzil a navic nam zabavil vojensky vybaveni ktery dal svym vojakum.. ale nejsem odbornik a dobu sem nezazil rikam spis dojmy a pocity nez fakta
Doplňuji:
tim ze nemeli sanci sem myslel nacisty.. byt si myslim ze je nakonec asi dobre ze sme se nebranily protoze by to bylo krveproliti na obou stranach a nakonec by sme stejne prohrali

anonym

valka.cz
palba.cz

manon

Možná povídala něco o tomto: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Ces­koslovensk%C3%A9_o­pevn%C4%9Bn%C3%­AD