Dr. Darko

Který slovanský jazyk je nejmodernější ?

Pokud se ptáte na konkrétní jazyk, patří zájmeno který, nikoliv jaký.

Nejlepší odpověď
Kepler

To se jednoznačně nedá říct. Třeba čeština je modernější než polština, protože odstranila spřežky: š = sz, č = cz, ř = rz. W se odstranilo vůbec, s výjimkou cizojazyčných slov. Jisté zjednodušení doznala snad i slovenština. Do ostatních slovanských jazyků nevidím, protože je neznám.

Další odpovědi
anonym

Nejprogresivnějším jazykem je čeština. Zde zmiňovaná slovinština, kterou se pravidelně učím, sice přijímá spoustu zjednodušení, ale přesto tam zůstávají spřežky, přechodníky, onikání, … Právě tady v ČR se nejvíce dbá na sledování skutečného vývoje v populaci a přepisují se podle toho pravidla. Učebnice se přepisují co dva roky. Většině ostatních slovanských zemí téměř vůbec nezáleží na sjednocení a vytvoření pravidel. Když se domluvím v hlavním městě, na perifériích mám naprostý utrum. Píši z pohledu uživatele.

anonym

Slovinština

Filip84

Spřežky, přechodníky i onikání jsou i v češtině.

Obvykle píšeme účinek, namísto oučinek, avšak nepíšeme kúpit, ale koupit. České přechodníky patří k nejsložitějším (maje – majíc – majíce, sedě – sedíc – sedíce, čta – čtouc – čtouce), máme i přechodníky nepravidelné (např. být – jsa – jsouc – jsouce), máme přechodníky minulé (např. přinést – přines – přinesši – přinesše).

To, že spousta lidí mluví newspeakem a česky pořádně neumí, je věc jiná.