Avatar uživatele
Dr. Darko

Který slovanský jazyk je nejmodernější ?

Pokud se ptáte na konkrétní jazyk, patří zájmeno který, nikoliv jaký.

Upravil/a: annas

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Slecna 007 před 1170 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

To se jednoznačně nedá říct. Třeba čeština je modernější než polština, protože odstranila spřežky: š = sz, č = cz, ř = rz. W se odstranilo vůbec, s výjimkou cizojazyčných slov. Jisté zjednodušení doznala snad i slovenština. Do ostatních slovanských jazyků nevidím, protože je neznám.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Nejprogresivnějším jazykem je čeština. Zde zmiňovaná slovinština, kterou se pravidelně učím, sice přijímá spoustu zjednodušení, ale přesto tam zůstávají spřežky, přechodníky, onikání, … Právě tady v ČR se nejvíce dbá na sledování skutečného vývoje v populaci a přepisují se podle toho pravidla. Učebnice se přepisují co dva roky. Většině ostatních slovanských zemí téměř vůbec nezáleží na sjednocení a vytvoření pravidel. Když se domluvím v hlavním městě, na perifériích mám naprostý utrum. Píši z pohledu uživatele.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Slovinština

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Filip84

Spřežky, přechodníky i onikání jsou i v češtině.

Obvykle píšeme účinek, namísto oučinek, avšak nepíšeme kúpit, ale koupit. České přechodníky patří k nejsložitějším (maje – majíc – majíce, sedě – sedíc – sedíce, čta – čtouc – čtouce), máme i přechodníky nepravidelné (např. být – jsa – jsouc – jsouce), máme přechodníky minulé (např. přinést – přines – přinesši – přinesše).

To, že spousta lidí mluví newspeakem a česky pořádně neumí, je věc jiná.

Nový příspěvek