poličkofil

jak to bylo s Němci v československé armádě kolem roku 1938?

Němci v českosloveské armádě

Ahoj,

jak to vlastně bylo s Němci v československé armádě kolem roku 1938? Četl jsem jenom nějaké útržky, že často dezertovali, napadali vlastní jednotky, ale část z nich byla ochotná bojovat za Československo.

Máte o tom nějaká bližší informace?

Nejlepší odpověď
led

Nemožno všetkých hádzať do jedného hrnca
Boli vojaci nemeckej národnosti prevažne z oblasti Sudet, ktorí tajne držali s ideológiou Henleina, ale boli aj iní československí vojaci nemeckej národnosti, pre ktorých Československo bola ich republika a boli verní svojej vojenskej prísahe.

Další odpovědi
elkon

V podstatě je to tak jak píšeš.

aliendrone

Ano, je to tak. Těch prvních byla naprostá většina, těch loajálních republice minimum. Stejné to bylo i u civilních obyvatel (československých státních příslušníků) německé národnosti.

Historie armády v období před, za a po válce je zvláště nechutnou ukázkou, kterak si počínali všichni ti Benešové, Gottwaldové a ostatní bezcenný dobytek.

Idea byla taková, že armáda je APOLITICKÁ (důstojníci dokonce NEMĚLI volební právo [což bylo kompenzováno daň. úlevami a příplatky] a měli zakázáno členství v polit. stranách), ale proklamace něčeho je jedna věc, skutečně provozovaná praxe úplně jiná.

A tak byli „pro vyšší dobro“ např. verbováni do západního vojska z německých zajatců příslušníci Waffen SS, kteří se prohlásili za československé občany, což působilo značné obtíže mezi ostatnímu vojáky i mezi veřejností (VHA Západ I/3/3 HV, korespondence dův. 1944, čj. 1926/44), na východě prozměnu čistky (např. odstavení gen, Kratochvíla ve prospěch L. Svobody, masakr na Dukle), prostě úplný humus, čili REÁLNÁ politika. ;) :)