Avatar uživatele
Zlatý

Pomník obětem 1. světové války - 1914 - 1919.

Nedávno mi americká kamarádka položila zákeřný dotaz: proč je na některých pomnících obětem 1. světové války letopočet 1919, když válka skončila 1918? Nedokázala jsem jí to vysvětlit - jediné, co mě napadlo, že někteří vojáci se možná vrátili z fronty zranění a mohli zemřít po měsících na následky zranění. Ale moc tomu nevěřím. Nevíte někdo, jaký to má důvod? Pokračovaly třeba někde boje ještě do roku 1919?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Zkuste se podívat do odkazu, dovíte se, že boje v r. 1919 pokračovaly. Nedotknutelnost hranic nově vzniklé Československé republiky bylo nutné bránit především na Těšínsku proti polských jednotkám (leden 1919) a na Slovensku proti bolševické maďarské armádě.

Kromě toho umírali i zranění...

Zdroj: http://www.cslegie.wz.cz/vlast .htm

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Má to 3 důvody:
1) ČSR vznila až ve 3. čtvrtletí r. 1918 a skutečně na některých bojištích ještě boje doznívaly přes přelom roku. Viz legie na magistrále, vracely se z Vladivostoku lodí téměř 2 roky po válce.
2) Pomníky se stavěly teprve po odstanění bezprostředních následků války v průběhu kostituování mladsé republiky a některé ozbrojené hraniční spory byly ještě v 19. r., např. s Polskem, Rakouskem a Maďarskem, které krajně neochotně po Uherské říši vyklízelo Zakarpatskou Ukrajinu.
3) Jak se vojáci postupně vraceli z různých koutů světa, plno jich bylo nezvěstných, takže se seznamy uzavíraly až postupně. Pokud někdo zemřel na následky zranění ještě později, prostě ho na pomník připsali. Někde je to ještě patrné, živější barva, drobné rozdíly v písmu, umístění apod.
Kamarádce klidně vysvětli, že u nás to bylo složitější, protože kromě války jsme po 3 staletích poroby pracně budovali nový stát.
Doplňuji:
P.S. příště při dějepisu dávat větší pozor.


Avatar uživatele
Zlatý

Československé legie bojovaly v Rusku dokonce až do roku 1920, kdy byly evakuovány přes Vladivostok, Cejlon a Suez do Evropy.


Avatar uživatele
Zlatý

mnoho hromadných hrobů bylo exhumováno a oběti války (vojáci i civilisté) byly znova pohřbeni na místa, kde tyto hroby "nevadili" (tj. z polí, luk a pod.).

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

U mého bodu 1) míněna transsibiřská magistrála, (pokud bys kromě dějepisu měla mezírky i v zeměpisu).
Převáželi carský zlatý poklad, možná by neškodilo něco si o tom přečíst.

Avatar uživatele
Zlatý

Terryle

Na zeměpis jsme na rozdíl od dějepisu měli špičkovou učitelku, takže tam jsem excelovala a to, co jsem si našlapala do hlavy kvůli soutěžím, tam povětšinou dodnes mám. Takže to bez obav :o)
Dějepis je moje slabá stránka a hrozně mě to mrzí. Jenže ve škole se to učí dost blbě, učitelé zabíjí roky pravěkem a Řeckem a novodobý dějiny se nestihnou, nebo se jen proletí a na takové maličkosti, jako "dojíždění" front po skončení válek, se nedostane. Samozřejmě spoustu věcí člověk pochytí tak různě z rodiny, z médií, z filmů, z knížek, takže hrubou představu má... ale nemá to ucelený a v souvislostech. Moje ostuda je, že jsem to na vlastní pěst nenapravila (ačkoli se na to už roky chystám), ale ostuda školství je, že ze škol vycházej děti, co sice ví, kdy byla bitva u Marathonu, ale neví, co byl norimberský proces... :-/

Samozřejmě za odpověď dík moc :)

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3830
Zlatý Drap 2291
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.