Avatar uživatele
Pokročilý

Proč světové armády nezastavily 2.sv. válku hned na začátku? Proč lidi z ČSR neochránila policie společně s armádou?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

1) Třeba proto, že "světové armády" věděly, že nejsou připravené a že nacistickým vojskům nedokážou vzdorovat. Koneckonců Paříž padla, Brity zachránil kanál La Manche, Sověti ustupovali až k Moskvě a ke Stalingradu. Pro Američany byly tehdy Evropské problémy příliš daleko, aby se do nich vrtali. Velmoci se snažily Hitlera uchlácholit a získat čas na vyzbrojení - ani jedno nevyšlo. Též se spekuluje, že doufaly, že se Němci a Rusové poperou mezi sebou a oba totalitní režimy se navzájem zničí - kdo ví?

2) Naše armáda a policie? Byli jsme Německem oblíčení ze tří stran. A tři miliony Němců, z nichž většina v posledních volbách volila Henleina, byly na československém území. Ačkoli čs. armáda byla v té době moderně vyzbrojena, tvořila hádám desetinu německé...

Beneš zřejmě usoudil, že pokud budeme bojovat, dojde ke zničení země a fatálním ztrátám na životech, zatímco pokud kapitulujeme, můžeme přežít, než válka vypukne. A pak, že se hlavní boje odehrají na územích států, které podepsaly mnichovský diktát nebo s Hitlerem uzavřely pakt. Což se pak také stalo.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Když se Hitler stal říšským kancléřem, bylo patnáct let po (první) světové válce, která byla opravdu strašlivá. Každý věřil (nebo chtěl věřit), že se lidstvo poučilo, málokdo uvažoval o nutnosti zbrojení. A když došlo na lámání chleba, odpovědní politici věřili, že ústupky zachrání mír.
Zajímavé by bylo, kdyby se v Mnichově s Hitlerem nesetkal Chamberlain a Daladier, ale Churchill (dva roky po Mnichovu se stal ministerským předsedou) a de Gaulle (i když ten byl v té době snad ještě řadovým důstojníkem)...
Doplňuji:
A k té obraně... na to téma bylo hodně spekulací co by kdyby. Po Mnichovu a obsazení pohraničí už bylo na obranu pozdě. A poté, co spojenci předvedli po napadení Polska se nedá předpokládat, že by ČSR někdo pomohl.
Nakonec je asi dobře, že to dopadlo takto. Četnictvo v té době svedlo poměrně dost bitev s nejrůznějšími nacistickými bojůvkami a spoustu z nich vítězně. Pozor, nebyla to žádná sranda, pachatelů byli dobře vyzbrojeni, mnohdy líp, než četnictvo.
A armáda ukázala, že nejsou zbabělci. Čechoslováci bojovali ve všech koutech světa, na zemi, na nebi, na vodě, na poušti i v džungli. Jen nedostala příležitost bránit vlastní území.


Avatar uživatele
Zlatý

Páč nikdo netušil že Hitler chystá válku, všichni mysleli že nám chce jen vymalovat pokoj.


Avatar uživatele
Zlatý

V mnoho podobných otázkach na tejto stránke bolo i mnoho odpovedí na toto téma. Neuškodí sa pozrieť cez vnútorný vyhľadávač aj do histórie...
1.otázka svetové armády?
čo to je za pojem? Nejestvovali žiadne svetové armády. Boli len armády rôznych štátov, ktoré boli viazané spojeneckými dohodami.
Politické smerovania v Európe pod vplyvom ekonomiky a politickomocenského rozpínania sa Nemecka bolo v snahe zabrániť, či oddialiť blížiacu sa vojnu. Na to bolo treba získať čas i za cenu ústupkov. Na východe Sovietsky sväz posiľoval, vyzbrojoval a rekonštuoval armádu. K tomu si prizval i skúsených vojenských odborníkov z iných štátov, prevažne Nemecka. Potreboval získať čas k príprave na nevyhnutný vojnový stret s Nemeckom, preto uzavrel s ním Pakt o priateľstve, spolupráci a neútočení. Obe strany vedeli, že ide len o klamlivý dočasný pakt.
USA so svojou taktikou izolacionizmu a nezasahovania sa postavilo obďaleč ako divák pri boxe a z diaľky podporovalo toho, či oného zápasníka, podľa jeho postavenia na burze.
Francúzsko stavalo svoju obrannú líniu (v čase prepadnutia ešte neukončenú - odokrytý bok - Belgicko) a na to potrebovalo čas.
Veľká Británia pohľadom viac na kolónie, podcenila silu Nemecka.
Prečo tieto veľmoci nezastavili Nemecko? Tam, kde vládnu peniaze, dôvody sa nájdu a vyzbrojovanie armád je dosť pádny dôvod, aby sa nejaký čas s vojnou počkalo.
2.otázka - Tak ako armáda, tak i polícia musela dodržiavať zákony a vojenské predpisy a konať na príkaz nadriadených. Ak politická špička štátu vzdala svoju zákonnú povinnosť udržať celistvosť štátu a napriek sile ozbrojených síl (armáda i polícia) zo strachu pred "červeným nebezpečenstvom" nevydá zbrane dobrovoľníkom na obranu štátu a radšej podpíše odstúpenie sporného územia aj s vybudovaným obranným územím, armáde i polícii neostáva nič iné len poslúchnuť príkaz svojho najvyššieho veliteľa - prezidenta republiky a ustúpiť, alebo druhá možnosť bojovať i za cenu porážky. Vláda sa rozhodla pre zradu svojich povinností. Pri odsune českého obyvateľstva zo zabraných Sudet polícia i armádne jednotky chránili týchto "emigrantov" pred násilnosťami sfanatizovaných Nemcov.


Avatar uživatele
Bronzový

Neochranila pred cim ? Nebylo na tom Cesko za valky podobne jako Svedsko?Normalni lide (na rozdil od Nemecka)prece ani nevedeli,ze je valka.Nemecko zavedlo v Cechach vlastni zakony, jako boj proti"sklepnim bytum", "pridavky na deti", atd..Jen se jim Cesi za to po valce "pekne"podekovali.


Avatar uživatele
Stříbrný

Hamon - SKVĚLÁ , výstižná odpověď!

V té době jsme byli obklopeni "fašistickými" státy a sympatizanty (včetně Polska, které na to pak nejvíce doplatilo). Doufali, že válka se jich týkat nebude.

K petra15:
ráda bych věděl, kteří normální lidé o válce nevěděli? Snad někde na vesnici, vzdálené městu a doma za zadkem hospodářství (obilí, vejce, maso). Ve městech, si užili své. Tatínek byl a je normální, v Plzni se po bombardování 3x stěhovali. Nouzově byůi ubytováni i v divadle. Babi s dědou měli příbuzné na vesnici, tak měli i co jíst a vyloženě nehladověli. Kufry a tašky museli vyhodit daleko mimo nádraží, kde by jim jídlo bylo zabaveno.
Petro, kde jsi získala info a přehled o historii? Média vše zkraslují, filmy jsou zavádějící, každý režim a systém upravuje (odjakživa) dějiny k obrazu svému. A dnes nezaujatí učitelé dějepisu se výkladu novodobých dějin (poválečné době) raději vyhýbají....
Doplňuji:
pardon : ... doufaly (státy)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

led

petra15,
"Nebylo na tom Cesko za valky podobne jako Svedsko?Normalni lide (na rozdil od Nemecka)prece ani nevedeli,ze je valka.Nemecko zavedlo v Cechach vlastni zakony, jako boj proti"sklepnim bytum", "pridavky na deti", atd..Jen se jim Cesi za to po valce "pekne"podekovali."

toto sa teraz učia na školách? kde?
Prirovnávať situáciu v "Protektoráte Čechy a Morava" k situácii vo Švedsku treba s "triezvym" pohľadom. Švedsko bol neutrálny štát, ktorý potrebovali všetky bojujúce strany. Základný rozdiel "protektorát..." bol pod priamym riadením Nemeckej ríši a jej zákonom. Dnes sa veľa kričí o tvrdých rokoch "ruskej okupácie" u nás a nepriamej nadvláde SSSR, ale tá vtedajšia nemecká protektorská okupácia bola nepomerne tvrdšia a krvavejšia, kde český generál sa postavil do pozoru pred nemeckým feldwéblom.
Nevedeli, že je vojna... kto a prečo vyrábal bojovú techniku v Škodovke, kto a prečo odvážali tony uhlia z českého územia, kto a prečo v Baťových závodoch vyrábali tie množstvá vojenskej obuvi, kto a prečo šil nové uniformy a opravoval potrhané uniformy. Prečo bol prídelový systém? Len tak?
Čo tak malá spomienka na Lidice, to nehovorím o ďalších obetiach!
Poďakovanie po vojne...
To nie je len otázka Benešových zákonov, to je i dôsledok vojny, mnohých konferencií spojeneckých mocností o prerozdelení sféry a vplyvu v Európe po vojne.
Sudetskí Nemci, napriek pôvodnému občianstvu v Československej republike, ju zradili a prijali občianstvo Nemecka. Týmto jasne povedali, že nechcú byť českými, v tej dobe československými občanmi. Po vojne boli ako príslušníci porazeného Nemecka odsunutí z Československa na územie Nemecka, ktorého boli občanmi. Bolo to plošné vysídľovanie, kde žiaľ na to doplatilo aj mnoho nevinných (napríklad protifašistickí odbojári). Ale už nespomínajú, ako násilne vysídľovali české obyvateľstvo zo Sudet.
Ani ten sedliak si nenechá v kurníku kunu.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3818
Zlatý Drap 2282
Zlatý led 1647
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.