Johanka26

Zamestnavatel selhal – co dělat?

Dobry den,

pracovala jsem ve statni sprave na pracovni smlouvu s dobou urcitou rijen 2008 – zari 2009. Zaroven jsem po cely tento cas byla radnym studentem VS, coz mel zamestnavatel dolozeno. V ramci “rocniho vyuctovani dane z prijmu” mi v dubnove vyplate v roce 2009 prisel preplatek, nebot jsem podepsala predtim “nejaky ruzovy papir” ktery mi nase pani personalistka dala.

Kdyz jsem v zari 2009 odchazela (nebot to byla pracovni smlouva na dobu urcitou), pani personalistka mi nabidla, ze za me dane opet vyresi. Vedela, ze odjizdim do zahranici na studia a chtela mi tak asi usetrit starosti.

V blahe nevedomosti jsem ji opet podepsala nejaky blanketni “ruzovy formular” s tim, ze ona doplni datum a potrebna cisla a vyridi to za me. Jinymi slovy, podepsala jsem “neco ruzoveho” co nemelo nic moc vyplnene (krom zuctovatelneho roku) a personalistka mi kladla na srdce, at v tom zahranici nepracuji, nebo at pracuji, ale nedanim v CR. Proste, at nemam do konce roku 2009 zadny danitelny prijem. To jsem ji slibila, nebot jsem opravdu pracovat nehodlala a nepracovala a dale jsem se o to nestarala. Bohuzel si opravdu nevzpominam, co presne mi dala podepsat, ale na mem FU v miste bydliste za me zadne danove priznani nemaji.

Ocekavala jsem, ze mi v dubnu/kvetnu prijde preplatek (mela jsem celkem vysoky plat a byla student, pocitala jsem tedy s vetsim obnosem). A ono nic. Psala jsem tedy nasi personalistce, co se deje a ona mi oznamila toto:

“Roční zúčtování by vám mohl provést poslední zaměstnavatel v roce. Musíte písemně požádat a to do 15. 2. následujícího roku. Roční zúčtování se zaměstnancům provádí nejpozději v březnové výplatě. Pak je další možnost, že si podáte daňové přiznání samy, ale to je také limitované datem 31. 3. Nic se Vám nevrátí.”

Samozrejme jeji odpoved me nadzvedla ze zidle! Protoze si myslim, ze ten blanketni “ruzovy papir” ktery jsem ji podepisovala v zari 2009 byl prave k tomu rocnimu zuctovani – ale nevim, jestli formular na rocni zuctovani je vubec ruzovy… a teda nechapu, co jineho jsem ji mohla takhle na blink podepsat. Upozornuji, ze je to stale ta stejna personalistka a ten ruzovy papir si zakladala do slozek.

Vysledek je ten, ze jsem nepodala danove priznani a ani mi zamestnavatel neprovedl ‘rocni zuctovani.’ Myslim, ze preplatky cini hodne a rada bych tyto penize nekdy videla. Personalistka mi nedala zadne “potvrzeni o zdanitelnych prijmech.”

Nevim, co mam delat a tak se ptam:

  1. Mam zkusit podat danove priznani pozde?
  2. Lze podat danove priznani ze zahranici nebo na plnou moc?
  3. Musim dokladat informace o tom, proc jsem se opozdila?
  4. Hrozi mi penale?
  5. Ma personalistka (zamestnavatel) ze zakona povinnost mi vydat “potvrzeni o zdanitelnych prijmech” ?
  6. Myslite, ze ten blanketni formular ruzovy, co jsem ji podepsala, bylo “danove priznani” nebo spise “rocni zuctovani”? Nebo uplne neco jineho? A mam to po ni chtit zpatky?

Od rijna 2009 nemam zadne danitelne prijmy a jsem svobodna bezdetna studentka.

Predem dekuji za odpoved.

Nejlepší odpověď
standa

ad 1) ANO
ad 2) ANO – např. prostřednictví klasické pošty
ad 3) nemusíte
ad 4) nejspíš ano *)
ad 5) ANO **)
ad 6) rozhodně vám nebylo předloženo žádné daňové přiznání !!! Ale jednalo se o tzv. Prohlášení poplatníka k dani z příjmu fyz.osob ***) A zpět nic nepotřebujete.

*) sankce za pozdní podání DP se vyměřuje z daňové povinnosti, a to max. 10%, záleží tedy kolik by ta vlastní daňová povinnost byla (myšleno před odečtením záloh na daň z příjmu, které odváděl zaměstnavatel)…z pra­xe si neuvědomuji a neznám případ, že by fyzickým osobám FÚ tuto sankci v tomto případě vyměřoval

**) požádejte písemně a zaměstnavatel MUSÍ vyhovět (a je úplně jedno, že je po termínu podání DP)

***)
nebylo to ani DP, ani roční zúčtování, ale PROHLÁŠENÍ, kde zaměstnavateli potvrzujete, že:

  1. nikde jinde neuplatňujete slevu na sebe
  2. máte/nemáte děti
  3. máte/nemáte status studenta
  4. chtete/nechcete provést roční vyúčtování daně

Až budete mít to Potvrzení o zdanitelných příjmech a potvrzení o studiu, tak se s někým poraďte a na internetu vyplňte DP, vytiskněte si jej a pošlete do česka na příslušný FÚ.

Btw.

asi vám už nemusím radit, že:

  1. UŽ NIKDY NEPODEPISUJTE PRÁZDNÉ PAPÍRY
  2. SPOLÉHEJTE SE JEN NA SEBE nebo SVOJE BLÍZKÉ 🙂

Další odpovědi
Výletník8

Doplnil bych přesnou a prakticky vyčerpávající Standovu odpověď: ad 3: nemusíte, ale domnívám se, že uvedením důvodů nic nezkazíte.
Osobně bych navrhoval označit daňové přiznání jako dodatečné, nikoli řádné, jako datum zjištění důvodů pro podání označit den, kdy jste dostala odpověď od Vaší personalistky, a jako důvod zjištění, že Vám zúčtování neprovedl zaměstnavatel, případně přiložit popis, který jste napsala sem.