Avatar uživatele
anonym

Budu-li jako důchodce podnikat, musím platit sociální a zdravotní pojištění?

Prosím, neodkazujte mne na již podobně položené odpovědi, protože jsou staršího data. Chtěl bych vědět podmínky ze současnosti. Díky.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? ReHu, annas, johana 56, hanny 2, dědapetr, gecco před 3325 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Odpoveď byla označena jako užitečná

Tady myslím je to popsáno dobře:
http://www.ipod­nikatel.cz/Pod­nikam-jako/jak-je-na-tom-podnikajici-duchodce-s-odvody-dani-a-pojisteni.html

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Zdravotní pojištění platíš a vypočítává se podle daného algoritmu ze zisku v předcházejícím roce i kdyby to mělo být třeba 5 Kč měsíčně.
Sociální pojištění platíš až když překročíš určitou hranici zisku. Tato hranice se každým rokem zvyšuje. Nevím přesně ale nyní bude někde mezi 60 000 – 70 000 Kč. Pokud máš zisk nižší nic neplatíš. Je to stejné jako když podnikáš vedle hlavního zaměstnání.
Podnikám po celou dobu co jsem v důchodu. To jenom kdyby chtěl tvrdit někdo něco jiného.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
JájsemRaibek

Zdravotní určitě, nehledě na to, že čím starší, tak zdravotní nepřestaneš využívat. U sociálního si nejsem jist, když soc. systém nevyužíváš a ani nemůžeš. Co se týče důchodu, tak ten máš již předplacen.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
dědapetr

PODNIKÁNÍ V DŮCHODU A ODVODY NA ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Ve vztahu ke zdravotním pojišťovnám má podnikající důchodce proti ostatním samostatně výdělečně činným osobám velkou výhodu. Z pohledu zdravotního pojištění jsou totiž, stejně jako podnikající studenti, považováni za státní pojištěnce, za něž pojištění hradí stát. Neplatí pro ně tedy minimální vyměřovací základ, od nějž se odvíjí povinnost samostatně výdělečně činných osob odvádět minimální zálohy i ve chvíli, kdy jejich příjem z podnikání je mizivý nebo jsou dokonce ve ztrátě.
http://www.ipod­nikatel.cz/Pod­nikam-jako/jak-je-na-tom-podnikajici-duchodce-s-odvody-dani-a-pojisteni.html

před 3325 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek