Frank.S

Jak je to s přeplatkem daně při ročním zůčtování (zaměstnanec)?

Mám dotaz ohledně ročního zůčtování daně. Pracuji jako zaměstnanec, ve firmě jsem začal pracovat loni v říjnu s tím, že jsem podepsal prohlášení poplatníka daně a předtím jsem během roku nikde nepracoval (dokončoval jsem VŠ). Za tři měsíce v roce jsem si celkem vydělal 52223 Kč čistého, s tím, že na pojištění mi strhli 7354 Kč a na daních 7245 Kč (ve výplatnici je to částka už po slevě 2070Kč)no a v březnu mi byl vrácen přeplatek daně 7354 Kč. Když jsem zadal do daňové kalkulačky všechny částky z výplatnic za tento rok, vychází mi přeplatek cca 18000 Kč což mi přijde moc, jakoby sleva na dani byla jednou započítaná před výplatou a ještě se mi vracela jako přeplatek. Nikde jsem nenašel kloudnou odpověď. Dělám při výpočtu někde chybu nebo jsem správně nepochopil systém jakým funguje sleva na dani? (Jsem bezdětný, svobodný, žádně úlevy nemám)…

Doplňuji:
Oprava: byl mi vrácen přeplatek 7245 Kč

Odpovědi
ivzez

Základní slevu na poplatníka lze v rámci ročního zÚčtování
vrátit maximálně do výše odvedených záloh.

Protože jste v loňském roce nepracoval po celý rok,
mohlo se Vám vrátit vše, co jste na zálohách daně odvedl
(slevu na poplatníka lze uplatnit za celý rok i v případě,
že začnete pracovat až v průběhu roku).

Letos to bude jiné, protože zaměstnavatel už Vám
slevu uplatňuje po celý kalendářní rok.
Je možné, že se tentokrát nevrátí nic nebo jen pár korun
(rozdíl vzniklý zaokrouhlováním při výpočtech).

  • –––

K přesnějšímu posouzení situace bych potřebovala přehled
všech zdanitelných výdělků a odvedených záloh daně.
Doplňuji:
Základní sleva na poplatníka činí 2.070 Kč měsíčně,
což odpovídá částce 24.840 Kč za rok. Pokud Vám
zaměstnavatel slevu uplatňuje průběžně, nevznikne
pravděpodobně (téměř) žádný přeplatek.

K vrácení vyšší částky (viz loni těch 7.245 Kč) dochází
v případech, kdy je člověk po část roku studentem,
v evidenci ÚP, dále po návratu z RD v průběhu roku nebo
v případě dlouhodobé nemoci.

Pepa25

🙂 Malá nápověda: všiml jste si, že vrácený přeplatek 7245 Kč přesně odpovídá součtu sražených záloh na dani ve výši 7245 Kč? Jinými slovy slevami se nedá dostat do mínusu, prostě vám jen vrátili všechny sražené zálohy a daňová povinnost byla 0,– Kč