hanysicek

nepodání danového přiznání

Ahoj, můj kamarád podnikal od března – do sprna… neplatil si sociální a zdravotní.. a ted se má podávat danové přiznání. Jaký je postih, kdyby ho nepodal? a co bude mít problém že nemá zaplacené socilání a zdravotní? já jsem všechny tyto doklady dávala

Nejlepší odpověď
anonym

Dobrý den. Váš kamarád byl ze zákona povinen se jako OSVČ přihlásit jak na OSSZ, tak na zdravotní pojišťovně.
Daňové přiznání musí podat, pokud překročil nezdanitelnou výši příjmu, t.j. za loňský rok 15 tisíc Kč.
Pokud nepodá daňové přiznání, musí podat prohlášení o tom, že příjmu 15 tisíc nedosáhl. Nemá-li pozastaveno nebo zrušeno podnikání, FÚ na tuto skutečnost přijde a vyzve jej k podání daňového přiznání. Je vysoká pravděpodobnost, že kvůli nedodržení termínu podání DP bude kamarádovi účtována pokuta.
OSSZ a ZP – přihlásit se OSVČ musí do 8 dnů. Do 8 dnů musí také hlásit veškeré změny.
Jednalo-li se pouze o 6 měsíců, jak uvádíte, tak bych kamarádovi doporučila vyplnit formuláře DP a vyúčtování ZP a OSSZ, spočítané částky uhradit a jít se na obě instituce slušně omluvit a dohodnout o tom, aby mu odpustili penále. Na OSSZ to pravděpodobně neprojde. U zdravotní pojišťovny nějaká šance bude.

Další odpovědi
IK

Nepřemýšlet a podat do konce března.