Z psychologického hlediska – Kde se v lidech bere fanatizmus

Proč si taková ohromná spousta lidí zavírá oči před fakty a slepě si hájí to čemu chtějí věřit? Většinou je to hlavně kvůli náboženství, ale zjistil jsem že se to týká i lidí bez náboženství. Prostě si postaví v hlavě svůj svět a ten reálný vidět nechtějí? Ale proč? Jak to je z psychologického pohledu? Má to co do činění s inteligencí nebo výchovou či zážitky z dětství? Uvítam jakékoliv vaše vysvětlení nebo jen zamyšlení, díky..
Doplňuji:
Děkuju za krásná moudrá a zajímavá slova!

Nejlepší odpověď
Damiana

O fanatismu by se dalo polemizovat hodiny!
Bohužel je to slovo zprofanované zejména negativně, přesně tak, jak jsi popsal. Vynechám tedy některé jeho pozitivní příklady – a že je jich dost – a zaměřím se na stručnější výklad. 🙂
Zajímavé odkazy už jsi dostal, ale ještě k tvému dotazu o inteligenci a výchově… Ano, vrata mohou být otevřená i zavřená – jak se v psychologii s oblibou používá. Je to o tom, že příčina poruchy nikdy není u všech jedinců jednoznačná. Někdo může mít skvělé podmínky pro život a stane se z něj lidská veš – když bude chtít. A naopak i z děsného „zázemí“ může vzejít hodnotná osobnost – když se bude snažit. Je ale pravda, že obvykle se negativně projeví ti, kteří měli špatné dětství.
Fanatismus v negativní formě musíš vnímat ve dvou rovinách. U jednotlivce a u skupiny.
Jednotlivec musí být vlastně hodně silná osobnost, zvlášť, pokud dokáže své názory prosadit. Obvykle jsou to lidé s nepopsatelným charismatem, velmi přesvědčiví a o sobě naprosto přesvědčení (Hitler, Rasputin, Stalin, ale i Johanka z Archu nebo Ježíš). S vydobytou mocí je však obvykle ovládnou deprese, stihomam a úzkost. Ve „své“ genialitě jsou sami a nikdy nebývají skutečně šťastní. Obvykle také jejich život neskončí dobře.

Naproti tomu zfanatizovaná skupina to má v životě podstatně jednodušší. Obvykle to bývají lidé, kteří mají nějaký problém, komplex z minulosti, je v nich závist a zášť. Fanatika – jako vůdce – nikdy správně nepochopí – jde jim o to, být u „toho“, moci si praštit, zařvat atd. Obvykle jsou to v podstatě jen podrazáci a zbabělci, kteří dovedou měnit názor podle toho, jak se to hodí. Bývají to ti, které samostatně nikdy nikdo nebral vážně, ale ve skupině se cítí silní. Když se najde víc takových a k tomu někdo slabší nebo jen ten, kdo s náruživostí jejich projevu „nepočítá“, mají možnost se předvést(davová psychóza). Skupiny rády ovládají zejména jedince „osudem“ raněné, životem zkoušené, s tragickými příběhy, náchylné k poslušnosti, kteří jim začnou slepě důvěřovat (nemusí se jednat pouze o politiku, aktuálně viz skupinové podvody na seniorech nebo ovládání „oveček“ „duchovními vůdci nebo TV "veštícími“ šarlatány, na které přepíší veškerý svùj majetek apod).
Doplňuji:
Oprava: Johanka z Arku.

Další odpovědi
anonym

Obsáhle to už popsala Damiana.
Snad jen dodám, že tento pojem úzce souvisí se stádním myšlením, davovou psychózou, sklonem k povrchnosti a pohodlnosti většinové populace přebírat cizí „pravdy“.
Člověk s přirozenou inteligencí mívá natolik silný vlastní úsudek, že si nenechá něco nabulíkovat a nedá se tak snadno zblbnout různými mediálními masážemi, barnumskou reklamou a ideologickými bludy. Jen je třeba leckdy odvahy postavit se s vlastní pravdou živelnému proudu, který odlišnosti zaslepeně postihuje.
(viz obecné odmítání Klausova euroskepticismu, dokud nedošlo na jeho slova s krizí eurowalu, ale náhle je ticho po pěšině, nikomu se nechce přiznat, že se mýlil a nalítl.)
ad briketka, 1. odkaz na Wiki je věcný a objektivní.
Ovšem ten druhý z toho duchovního webu, je spíše bigotní aplikace eristické dialektiky, kdy označují za fanatismus Darwinovu teorii, zcela ignorujícíce veškeré staleté vědecké poznatky.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jake-slovo-jste-naposledy-hledali-ve-slovniku-cizich-slov-protoze-jste-nevedeli-co-presne-znamena

anonym

Hezká otázka. Spíš jen mé zamyšlení:
Člověk je tvor pohodlný, líný a klábosivý. Proč podléhá fanatizmu? Protože je jednodušší nechat si do hlavy nacpat nesmysly a nepřemýšlet o nich, než uvažovat a namáhat vlastní mozek. Myslet totiž docela bolí a taky to někdy souvisí i s tím, že je třeba si dohledat podklady a materiály, které by mohly ovlivnit naše myšlení a názory. (Polemizovat s biblí mne stálo spoustu času. Četla jsem ji sedmkrát.) Klábosivost? Je pohodlnější plácat a klábosit o něčem, než se snažit věci pochopit a porozumět jim. Stačí se občas podívat na naše politiky.
Dalším faktem je, že spousta lidí se uzavírá před „zlým světem“, protože jejich vlastní svět je svým způsobem chrání. Je to samozřejmě chybný pohled, protože utíkat před problémy a starostmi se nedá. Nevyřešené „resty“ člověka pokaždé doženou. Potom si stěžujeme na zlý osud, špatné lidi kolem sebe atd.
Nesouvisí to se zážitky z dětství, ani s výchovou, ale spíš s připraveností každého jedince postavit se životu tváří v tvář a život skutečně žít a neutíkat před ním. Znám dost inteligentních lidí, kteří nemají s fanatizmem žádný problém. Uzavřela bych to tím, že inteligence a vzdělanost jsou pro fanatizmus nepřekonatelnou překážkou, nemyslím inteligenci získanou vzděláním, ale vrozenou. Přemýšlivý člověk zvažuje i smysl toho, co dělá většina, a přemýšlí o věcech kolem sebe.

briketka10

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fa­natismus

přesně to si myslím o fanatismu..

časté šíření lživých informací to je přeci taky fanatismus a lidé tomu věří, protože jsou zmanipulovaní..

http://www.od­krytepravdy.cz/clan­ky/slovnik/de­finice-fanatismu.html

Doplňuji:
ad Dr.Axl slovo Fanatismus jsem nemusela hledat na WIKI jen jsem dala odkaz 😁

není to pro mě cizí..

mosoj

Toto je také fanatismus. Hádejte kdo to přizná !!!

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/briketka10-ma-stribro

annas

Mosojům odkaz považuji spíš za nadšení, „odpověďový“ entuziasmus.

anonym

Sice mosojův odkaz též nepovažuji za příklad fanatizmu, v daném případě je to jen tolerovaný a akceptovaný místní úzus posilující motivaci a určitou sounáležitost a pospolitost té aktivnější části komunity, což je víceméně v souladu ze záměrem provozovatele.
Ovšem pak mi tedy uniká logika někoho, kdo na jedné straně nesouhlasí s odpovědí, ale přitom ji boduje souhlasným palcem! Nebo opět ona příslovečná ukvapenost?

annas

Ad Dr.Axl. Ano.