Avatar uživatele
Zlatý

Může být štěstí dědičné?

Znám několik jedinců, kteří měli v životě ( podle mne) víc štěstí než je v populaci běžné. Totéž by se dalo říci i o jejich rodičích. Nejedná se o ojedinělý případ, ale dá se říct, že je to pravidelně rozloženo po celou dobu života.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Nikdy jsem o tom nepřemýšlela. Záleží na tom, co si každý pod pojmem štěstí představuje. Štěstí je těžké popsat, to je pocit, který existuje v určitém čase.

Je možné, že se dědí "geny" štěstí..

"Našli jsme silné důkazy o tom, že významnou roli v našem pocitu životního štěstí hraje genetika," konstatují vědci z De Neveova týmu ve své zprávě. Jejich pokusy totiž prokázaly, že gen 5-HTTLPR aktivuje i produkci serotoninu, jehož hladina ovlivňuje části mozku zodpovědné za pozitivní emoce, včetně optimismu.

De Neve netvrdí, že existuje cosi jako "gen štěstí". Vyslovil ale hypotézu, že náš pocit optimismu nebo naopak deprese závisí na tom, zda máme "dlouhou", nebo "krátkou" formu genu 5-HTTLPR. Vychází z toho, že ti, kdo mají jeho delší formu, jsou lépe chráněni před depresí. Opatrně ovšem dodává, že tento faktor ovlivňuje naše optimistické založení možná z jedné třetiny. Teď ještě zbývá zjistit, jak se na něm vedle genetiky podílí prostředí."

http://archiv.ihned.cz/…
--
"Štěstí je dědičné?

Psycholog a psychoterapeut Alexej Borisov odpovídá:
"Ano, je to možné! Samozřejmě, existuje takový pojem, jako je rodinné příběhy a opakování těchto rodinných příběhů ve svém vlastním životě. Pokud rodiče byli nešťastní, tak to předají svým dětem. Ale je možné být šťastný nehledě na to. Všechno záleží na člověku, na jeho touze, pohnutkách, nakonec i na psychoterapii. Člověk, který chodí k psychiatrovi, si rozumí, mění se a stává se do jisté míry šťastný.

Pokud jste neměli štěstí a nezdědili jste emocionální chování, netrapte se. Vědci na celém světě jsou jednoznačně přesvědčeni, že aktivní, laskaví, vyrovnaní a pracovití lidé jsou mnohem šťastnější. V každém případě, štěstí nelze koupit, je však možné si ho "schovat do zásoby" na horší časy. Nebraňte se proto novým dojmům a emocím
Číst všechno: https://cz.sputniknews.com/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Štěstí jako fenomén stěží může být dědičné. Ale může být dědičný "pocit štěstí". Je dokázáno, že někteří lidé jsou šťastní tzv. "chorobně", od přírody. Že jsou tak nastavení geneticky. Už si nepamatuji kde jsem to četl, ale když bude zájem, mohu dohledat.


Avatar uživatele
Zlatý

Ne. Pro nějaké srovnání by bylo nutné nejdříve definovat co je to štěstí. Někdy se to tak může zdát vnějšímu pozorovateli. Většinou však tito lidé mají pozitivní přístup k životu a bývají úspěšnější. Vlastnosti, které k tomu vedou, mohou být dědičné.


Avatar uživatele
Bronzový

Pocit štěstí, jako stav mysli a psychiky asi ano. Ale ve smyslu nějakého zisku, náhod a výher, na což asi Tvá otázka míří, ne. To jde pak opravdu pouze o náhodu a ta dědičná určitě není.


Avatar uživatele
Zlatý

V jednom kasinu na vodě, relativně blízko od pobřeží Chicaga, jsem přišel k obrovskému jmění. Nepotkalo to mé předky a ani o potomcích nebudu tvrdit, že je něco podobného potká a definitivně osvobodí od lopat.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Jo tak, ty se ptáš na štěstí. No tak to nevim, možná jsou taky šťastni ;)


Avatar uživatele
Pokročilý

Osobně si myslím, že od rodičů spíše přejímáme životní postoj - takže i postoj ke štěstí; to, co za štěstí považujeme, otevřenost novým zážitkům (které ve výsledku mohou přinést "štěstí"), na druhou stranu některé vlastnosti našeho temperamentu (který dědičný je) mají k dosažení štěstí blíže než jiné - např. optimismus, veselost, uvolněnost, přátelskost, všímavost...


Avatar uživatele
Registrovaný

Štěstí dėdicné není!

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

briketka10

zjentek

Dobrej vtip :-D

Avatar uživatele
Zlatý

zjentek

No ale jinak ti předci měli taky zprdele kliku a já nic (takovýho) nedědil, takže tak či tak, štěstí se dědí asi pomálu. Jak vtip jako? ;)

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4511
Zlatý Kepler 2307
Zlatý Drap 1892
Zlatý quentos 1653
Zlatý mosoj 1552
Zlatý marci1 1014
Zlatý led 1012
Zlatý Edison 753
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.