Avatar uživatele
talka

Z čeho vzniklo slovo důstojnost?

Jaký je jeho význam?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, marci1, anonym, Agneta, gecco, anonym před 2574 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Důstojný, důstojnost,důstojník, důstojnický, důstojnictvo.
Všeslovanské.
Původ z praslovanského *dostojьnъ je od *dostat., stč. dostáti ‘vydržet, být hoden, zasloužit si’.

J. Rejzek: Etymologický slovník

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
johana 56

"Důstojnost je jednou z nejzákladnějších a nejdůležitějších hodnot a jeden z nejobecnějších a nejširších konceptů, který je často spojován s etikou, hodnotami a ochranou lidských práv. Jedním z jeho atributů je značná subjektivita a vztahovost, danost kontextem, místem, dobou a tématem či prostředím, ve kterém se o důstojnosti hovoří. Pojem má blízko k sebeúctě, vážnosti, hodnotě člověka, vážnosti jeho projevů a projevů k němu, slušnosti, lidskému soukromí a studu, vážnosti a formě v mezilidské komunikaci a interakci.

Jedná se o vztahovou kategorii, která se týká jednání člověka s člověkem, situace člověka v kontextu k situaci a jednání druhých lidí. V širším přeneseném významu tedy i "jednání" společnosti (nebo její části, kategorii, služeb apod.) k člověku nebo lidem. Důležitým aspektem pojmu důstojnosti je tedy postavení v dimenzi soukromého a veřejného, důstojnosti pro sebe a pro druhé a podobně."

http://www.dustojnestarnuti.cz /…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

"Důstojnost je úcta a sebeúcta lidské osobnosti jako morálně-mravní kategorie. Lidská důstojnost pochází z lat. slova dignitas - hodnota, vznešenost. Lidská důstojnost je základní hodnotou i cílem všech lidských práv. Lidská práva mají chránit lidskou důstojnost a ukazovat na důstojnost člověka". :-)
Obávám se, že mnoha lidem dnes nic lidská důstojnost neříká. Ponižují se, nedbají své důstojnosti a pro peníze jsou ochotni udělat téměř cokoliv, někdy i cokoliv. Bohužel. :-(
https://cs.wikipedia.org/…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Byl jednou jeden důstojník...https://cs.wikipedia.org/…

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek