talka

Z čeho vzniklo slovo důstojnost?

Jaký je jeho význam?

Nejlepší odpověď
annas

Důstojný, důstojnost,důs­tojník, důstojnický, důstojnictvo.
Všeslovanské.
Původ z praslovanského *dostojьnъ je od *dostat., stč. dostáti ‘vydržet, být hoden, zasloužit si’.

J. Rejzek: Etymologický slovník

Další odpovědi
johana 56

"Důstojnost je jednou z nejzákladnějších a nejdůležitějších hodnot a jeden z nejobecnějších a nejširších konceptů, který je často spojován s etikou, hodnotami a ochranou lidských práv. Jedním z jeho atributů je značná subjektivita a vztahovost, danost kontextem, místem, dobou a tématem či prostředím, ve kterém se o důstojnosti hovoří. Pojem má blízko k sebeúctě, vážnosti, hodnotě člověka, vážnosti jeho projevů a projevů k němu, slušnosti, lidskému soukromí a studu, vážnosti a formě v mezilidské komunikaci a interakci.

Jedná se o vztahovou kategorii, která se týká jednání člověka s člověkem, situace člověka v kontextu k situaci a jednání druhých lidí. V širším přeneseném významu tedy i „jednání“ společnosti (nebo její části, kategorii, služeb apod.) k člověku nebo lidem. Důležitým aspektem pojmu důstojnosti je tedy postavení v dimenzi soukromého a veřejného, důstojnosti pro sebe a pro druhé a podobně."

http://www.dus­tojnestarnuti­.cz/ruzne/neko­lik-poznamek-k-pojmu-dustojnosti/

marci1

„Důstojnost je úcta a sebeúcta lidské osobnosti jako morálně-mravní kategorie. Lidská důstojnost pochází z lat. slova dignitas – hodnota, vznešenost. Lidská důstojnost je základní hodnotou i cílem všech lidských práv. Lidská práva mají chránit lidskou důstojnost a ukazovat na důstojnost člověka“. 🙂
Obávám se, že mnoha lidem dnes nic lidská důstojnost neříká. Ponižují se, nedbají své důstojnosti a pro peníze jsou ochotni udělat téměř cokoliv, někdy i cokoliv. Bohužel. ☹
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/D%C5%AFstoj­nost

anonym

Byl jednou jeden důstojník…https://­cs.wikipedia.or­g/wiki/D%C5%AF­stojnost