zjentek

Jsou vůdcovské sklony k něčemu dobré?

lidstvo jako takové myslím ještě neví, co je pro život na Zemi správné, ale nelze se zbavit dojmu, že naprostá většina má vůdcovský sklony (zvláště před volbami je to cejtit všude, po nich už jen v hospodách, rodinách a zaměstnáních). A nebo je to skutečně tak, že všichni ti „rádoby vůdcové“ věděj více, než " ta hrstka bez ambice?"
Doplňuji:
myslel jsem, že když se po volbách v křesle předsedy objevil zakřiknutý a jinak bezvýznamný majitel drogerie, tak že jsou takový sklony spíše na škodu ..a vůbec nevím, jestli tyhle vlastnosti vznikaj z nějakejch chemickejch vůní nebo tak něco, protože ty pipinky, co choděj do podobnýho krámu nakupovat, vám daj maximálně hlas, ale vlastnost vládnout jen stěží
..to je samozřejmě jen příklad k otázce

Nejlepší odpověď
gecco

Bez vůdcovských ambicí (a schopností) by zanikla společnost jako taková – vůdce nejen vede, ale přebírá i zodpovědnost za fungování dané skupiny jedinců a za ně samotné…
😉
A to funguje nejen u lidí*), ale u všech živočichů, kteří žijí v nějaké formě ´společnosti´.
___
*) Mno – u lidí to funguje asi nejméně dobře – spousta ambiciózních takyvůdců na ´svou´ skupinu se*e – kdyby se takový vůdce vyskytnul u zvířat, byl by neprodlenně svržen (a nejspíše i zabit) – nevím, proč jsme tak benevolentní.

Další odpovědi
Lamalam

Samozřejmě, že vůdcovské sklony jsou k něčemu dobré. Například v zaměstnání. Pověřll bys vedením pracovního týmu někoho bez vůdcovských sklonů? Já ne.

MK44

Ono jde o to, co myslíš slovem sklony. Záleží na tom, jak to naznačuje už kolega gecco, zda jde spíš o vůdcovské schopnosti nebo o vůdcovské ambice.

Vůdcovské schopnosti, v dobrém smyslu slova, zahrnují schopnosti organizovat činnost skupiny za zvoleným cílem, rozhodovat v případech více možností postupu, zastupovat skupinu na venek, řešit spory uvnitř skupiny atd. a schopnost nést za svá rozhodnutí odpovědnost.

Vůdcovské ambice může mít kdejaký hrubec, který si vyterorizuje roli kápa v sídlištní partě. On každý radši komanduje, než aby komandován byl. Jen s tou odpovědností to zpravidla pokulhává. Chtít ovládat druhé, mít tu moc a mít schopnosti a žaludek na to se u ní udržet ještě neznamená mít vůdcovské schopnosti. Spíš půjde o chytráctví, vypočítavost a bezohlednost. Měl Hitler vůdcovské sklony tj. ambice? Jistě měl. Měl vůdcovské schopnosti? Pouze v kontextu atmosféry doby, v níž žil. On lidi ovládal a jestli je vedl, tak jakými metodami a kam je dovedl? O odpovědnosti se už vůbec nedá mluvit.

To že je někdo svalnatý, ukecaný, rázný či značně sebevědomý nebo, že vůdcem být chce, ještě neznamená, že bude dobrým vůdcem. Dobrým vůdcem může být i člověk, který není v právě uvedených ohledech zrovna nápadný. Záleží na okolnostech a hlavně na skupině samotné. Nejnarostlejší plejtvák může zavést stádo na mělčinu i snáz než ten, kterého od vůdcovství odstrčil. Jsou to zvířata. Mají mozek vyvinutý do aktuální formy. Podřizují se zákonu, který se přírodním výběrem osvědčil, že je pro stádo lepší nějaký vůdce než žádný. A lidi? Kolik z občanů chodí k volbám a na základě čeho hlasují?

zjentek

Lamalam: asi jo, pověřil ..a zvláště u profesí typu manager mekdonalds, manager kólcenter atd.

gecco

Ne každý ´moderní´ manager je „vůdce“ – třeba manager regálových polic vede tak leda paleťák…
😉