AndreiRanger

Šroub – Hmoždinka – Vrták?

Zdravím, potřeboval bych poradit, jak správně přepočítávat velikosti šroubků, hmoždinek a vrtáků, aby to do sebe nakonec vše dokonale zapadlo?

Dík za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Sůwa

Běžně se v domácnosti používají hmoždinky do cihly, nebo do betonu o průměru 6 – 8 ( 10 ) mm, do nich vruty průměr zhruba poloviční a délka hmoždinka + připevňovaný materiál, vrták stejný průměr jako hmoždinka.
V současné době je ale spousta jiných možností :
http://www.ku­til.eu/cs/novin­ky/jak-vybrat-spravne-hmozdinky-pruvodce-svetem-hmozdinek-fischer
Pokud se vrtá do betonu, doporučuji na vrtáku nešetřit ( Joran, Irwin ) a použít příklep.

Další odpovědi
Mapel

Velikost hmoždinky je zároveň číslo vrtáku. U nových hmoždinek už není napsáno číslo vrtáku (u staré výroby ano).

Velikost hmoždinek volíme podle podkladového materiálu. Vrut zvolíme podle váhy připevněné konstrukce.

honza19hk

pokud budeš dávat např hmoždinku pr. 8mm tak vrták musí mít mít také 8mm.
a vruty do nich jsou cca poloviční.nejdřív si zkus v ruce jesli vleze na začátek hmoždinky a pokud ano tak je to dobré.Pozor na délku šroubu.

Jinak další možnost je chemická kotva.Tzn vyvrtáš díru kápneš trochu tekutiny a našroubuješ šroub.Pokud to budeš chtít vyrvat,tak to vyrveš jedině pajsrem a s kusem zdi.

www

Přímo na hmoždince je napsáno (vylisováno) jaký vrták použít.
Doplňuji:
Pokud to není na té jediné, tak na výlisku, který je spojuje.

kaktus456

Já mám zase dobré zkušenosti s upevňovacím materiálem http://www.metal-trade.cz/cs/eshop­/51-hmozdinky-upevnovaci-material. Většinou jen řeším hmoždinky a šrouby. Vrták vždycky tipnu od oka…s tím si moc velkou hlavu nedělám…hmoždinku zasádruji a je vše ok.

pavla233

Pokud sháníš levný spojovací materiál podívej se na http://propru­mysl.cz