Otazník123

Jakou rychlostí a na jaký převod vrtat vrtačkou do zdi?

Vrtačka z příklepem a volbou převodu 1–2. Na jaký převod a jakou rychlostí vrtat do tvrdých materiálů (zeď, beton, kov) a měkkých materiálů (dřevo, plast)? Samozřejmě z vrtákem určeným do daného materiálu.

Odpovědi
Kepler

Do tvrdého raději pomaleji a s přestávkami, ať nespálíš vrták. Když tak do díry občas stříknout vodu, na kov kápnout olej (samozřejmě bez příklepu).

Edison

Příklepovka, nebo vrtací kladivo? Taky jse o sílu a frekvenci úderů. Pokud je kvalitní kombinace vrták/vrtačka, dá se i rychleji. Ale převod spíš na 1. Ale začátek hodně pomaleji, aby Ti to neujíždělo, přesněji aby se to dalo korigovat.

Dochy

Příklep snad jen na beton, rychlost podle materiálu a průměru vrtané díry (menší díry větší rychlostí), zeď a beton asi nejpomaleji, kov, plast, dřevo můžeš rychleji, ale záleží na dalších okolnostech – třeba do dřeva se dají běžně použít 3 naprosto různé typy vrtáků (nejspíš jich bude víc, ale 3 typy jsou běžně k vidění a k dostání)

Otazník123

Jedná se o příklepovku nikoliv vrtací kladivo

Edison

A vrtaný materiál? Beton, cihla, kámen, porobeton, dutá cihla…? Na něco se příklep ani použít nesmí.