Avatar uživatele
Velbloud

Jak velký vrut a hmoždinka jsou třeba k zavěšení cca 40kg skříňky na zeď?

Budu zavěšovat cca 40kg skříňku na zeď. Bude ukotvená na 4 místech po celé délce. Jedná se o tuto: https://www.i­kea.com/cz/cs/p­/besta-tv-stolek-s-dvirky-bila-selsviken-leskla-bila-s19330703/

Nevím si rady, jaký použít spojovací materiál na zeď, aby to skříňku uneslo, ale zároveň nebyl zbytečně předimenzovaný a já nestrávil zase zbytečně čas vrtáním předimenzovaného otvoru. Poradíte mi prosím? Jedná se o betonovou (železobetono­vou) zeď.

Zajímavá 0 před 1280 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
JájsemRaibek

Tak pokud je skřínka na zavěšení, měl by být spojovací materiál součástí balení. Ale.
Takže já bych volil klasickou osmičku hmoždinku a do toho vrut 4 nebo 5, ovšem délku ti neřeknu, jelikož neznám sílu materiálu (skřínky). ale dejme tomu 2cm, takže alespoň 60 dlouhé.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Midoc

Skříñka bude mít 40kg + uloženy materiál ve skříňce může mít také 40kg. Pro jistotu tam dát hmoždinky 10, vruty 6–8. Průměr vrtáku 10.
https://vruty-fischer.cz/15576-hmozdinka-sx.html

Upravil/a: Midoc

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Pokud je to do betonu a má to možnost pevného uchycení na zadní straně, tak to udrží čtyři osmičky hmoždinky, s vruty, odpovídajícími délce hmoždinky, případně ještě pod hlavu vrutů dát podložky.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hlada

Na to nelze jednoznačně odpovědět. Záleží na kvalitě betonu, síle omítky a tloušťce zadní stěny skříňky. Osvědčilo se mi nejdřív opatrně vysekat díru 6mm a pak se rozhodnout. Někdy je dobré skříňku pověsit přes plech, aby byl šroub namáhaný co nejvíc na střih.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
nyjono

Na podobné skříňky používám hmoždinky 8 mm a do toho vruty odpovídající délky
Zatím vše drží.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Velbloud

Díky všem. Dal jsem 8 hmoždinky a 6×70 vruty. Drží perfektně, tak snad :) Vrtání do betonu je opravdu zážitek.

před 1279 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Midoc

Na zavěšení skříňky lze použít vrutošroub (kombi šroub) M10 s originální hmoždinkou, Použít podložku a matici na dotažení.

před 1280 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
da ny

Do panelu asi stačí kratší vruty.
Já mám nyní v bytě (cihla) jen omítku 3 cm… I pro zavěšení (lehké, dřevěné) tyče na
závěs (zatahuje se) hmoždinku 8, tomu odpovídající vrut, dlouhý 8 cm.
„Panelákový“ jinoch rozdíl nepochopil a na krátký vrut byla velká páka, vyvrátil se.

před 1280 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Hufnágl

elkon
Asi se špatně díváš, protože skřínka nemá nožičky a připevňuje se na stěnu.

před 1280 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
elkon

OK, už jsem to zkouknul pozorněji.

před 1280 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Raibeck: Součástí balení v IKEi bývají konzolky apod, ale ne vruty s tím, že je třeba zvolit takové které jsou vhodné pro materiál stěny. Nebo jsou tam nějaké univerzální s upozorněním, že jsou vhodné jen do některých materiálů. Je fakt, že zrovna do betonu se dá použít skoro cokoli – pokud se Ti povede pro to vyvrtat díru 😉

před 1280 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Pepa25

Souhlas. Podle návodu tam vruty nejsou, jen na str. 26 je uvedeno, že skřínka má být upevněna čtyřmi dostatečně dlouhými vruty.

před 1280 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek