Salvaje

Rada ohledně podvodu a neoprávněné exekuce…

Ahoj všem, dobrý den.
Mám problém a potřebovala bych poradit nebo alespoň znát Váš názor.
Když mi přišla poslední výplatnice, objevila se tam položka „Nepřednostní srážka“. Na mzdovém mi vysvětlili, že mám exekuci, konkrétně od EO.Nu. Ochotně mi ukázali papíry, které k tomu dostali. Opsala jsem si telefonní číslo. Tam to však nikdo nebral. Tak jsem si opsala e-mail a začala věc řešit. Byla jsem přesvědčená, že je exekuce neoprávněná. Podle data a adresy z toho vyplývalo, že se jedná o dům rodičů. Nikdy jsem nikde nepodepisovala, že budu EO.Nu něco hradit, tudíž nemohu mít exekuci. Jestli tam nějaká je, je rodičů. Takhle nějak, velice slušně, jsem to napsala danému exekutorovi. Na to mi ovšem přišla odpověď, že v roce 2008 jsem exekuční příkaz převzala, tudíž o něm musím vědět. Navíc jsem se zavázala, že budu exekuci splácet ve výši 1000 Kč měsíčně, což jsem SAMOZŘEJMĚ dělala jen 3 měsíce.
Jsem si NAPROSTO jistá, že jsem nic takového nepřebírala a k ničemu se nezavazovala. V té době jsem tam ani nebydlela ani tam nijak často nejezdila.
Znamená to co? Nechce se mi tomu samotné věřit, ale nejspíš to, že moji rodiče příkaz převzali a za mě podepsali splátkový kalendář? Pokud ano, jak se bránit? Napsala jsem exekutorovi, jestli by mi mohl poslat to, kde jsem podepsala, že to budu hradit. Tak čekám. Co dál? Asi na Českou poštu, zjistit, kdo podepsal a převzal exekuční výzvu. A kdo to dovolil. A co dál? S největší pravděpodobností se bez právníka neobejdu. Budu muset podat žalobu i na moje rodiče? Jak prokážu, že podpisy nejsou moje? Mezitím jsem pracovala na místě, kde jsem se hodně podepisovala a do dnešního dne se můj podpis značně změnil.
Ještě pro doplnění – Rodiče snad co si pamatuju měli finanční problémy. Jakmile to bylo možné, chodila jsem na brigády, abych měla na učebnice a cestu do školy. Jakmile mi bylo 18, nechala jsem se přesvědčit, abych si vzala půjčku. Rodiče slíbili, že ji budou platit. Za nějaký čas mi přišlo, že úvěr nebyl splácen a je zesplatněn. Tudíž opět vzrostl a já ho musela doplatit. Studenstký kontokorent a kreditku jsem čerpala taky pro rodiče a doplácet musela sama.
Další doplnění je, že čáskta exekuce měsíčně je cca 3500 Kč, což už na výplatě dost poznám. Chybí mi ty peníze už tak, stěhujeme se kvůli tomu k přítelovým rodičům, abychom nemuseli platit tak vysoký nájem. Takhle exekuce je pro mě dost existenční riziko. Takže to opravdu potřebuji řešit…
Všem, kteří dočetli až sem, moc děkuji. Budu vděčná za každou radu a názor. Můžete mi napsat i na mail. Jen mi prosím nepište „Ale jsou to přece tvoji rodiče“. Protože tím spíš mi tohle dělat neměli.
Děkuji.

Nejlepší odpověď
Fidel

Vůbec Vám to nezávidím. Tady bude dobré se obrátit na advokáta. Vidím zde několik linií. 1) trestní oznámení – podvod nebo úvěrový podvod

  1. Návrh na zastavení exekuce – nebyly splněny předpoklady pro její zahájení

Bude to stát při nejmenším hodně úsilí. Advokáta se nebojte, najděte si nějakou menší kancelář a určitě vás neodmítne… Soud navíc požádejte o osvobození od soudních poplatků. Jednejte hlavně rychle.

Další odpovědi
drapek

Pouhým vysvětlováním se exekuce nezbavíš. Tady to zavání nutností právní pomoci,soudním sporem a účastníky budou i rodiče. Bude to stát peníze. Nejschůdnější cesta je dohoda s rodiči,ať začnou částku splácet, přesněji, ať ti dávají potřebnou částku na splátky.

nanule

V prvni rade si dojdete na soud, ktery mel vydat platebni rozkaz. Chtejte si nahlednout do spisu a podivejte se, jak vypada dorucenka. Pokud by tam byl podpis jakoze vas, pak se obratte na policii s podezrenim pro podvod. Pokud by tam byla napr. vracena zasilka, pak se jedna o procesni chybu a platebni rozkaz ani nemohl nabyt pravni moci. Exekutor vam v tomhle pripade moc nepomuze, ten akorat dostane papiry od soudu s poverenim a nevi co se odehravalo v pozadi, ani to nemuze vedet.
Pripade mi napiste mail, poradim vam vice… u exekutora pracuji.

Michálek1245

Dobrý den, jestli je to opravdu tak, jak říkáte, tak bych se obrátil na firmu, která vám pomůže vyřešit exekuci a případné oddlužení. Ale samozřejmě jde o to, jestli je ta exekuce skutečně neoprávněná a došlo tam během toho braní úvěru skutečně ke skutkovému jednání, které naplňuje skutkovou podstatu podvodu.

Filip84

V takových případech žádný „něčí názor“ nepomůže, pomůže znát právo a řídit se jím.

Pokud povinný zmešká lhůtu pro podání návrhu k zastavení exekuce, lze exekuci zastavit pouze z hmotných důvodů – to je např. tehdy, když exekučním titulem je rozhodčí nález s neplatnou rozhodčí doložkou, fendována je smluvní pokuta (smluvní úrok etc.) s neplatnou doložkou smluvní pokuty etc.

Jinak lze rozporovat pouze vykázání doručení výzvy k plnění povinnému (protože pak lze pohnat návrh na zastavení exekuce prakticky kdykoli), ovšem je-li na doručence podpis povinného manu propria (a doručenka podle o.s.ř. je veřejnou listinou), není co rozporovat.

Pokud se povinná – namísto toho, aby situaci okamžitě relevantně řešila – „domluví“ s exekutorem a tři měsíce mu dobrovolně splácí něco, pak opravdu nepomůže nic, leda hmotná překážka. A tu takový povinný neposoudí, od toho je advokát.

Emma.Mannova

Příspěvek smazán administrátorem.