Lukes888

Jak řešit takovýto podvod?

Pokud mi jistá firma dluží peníze, je možné je nějakým právním způsobem získat zpět? I když nemám žádnou smlouvu o vykonané práci ani fakturu? Dá se s tím jít i na policii? Podotýkám že jsem byl SZČO. Nejednalo se tedy o práci na černo.

Nejlepší odpověď
ivzez

Dobrý večer,

předpokládám, že otázka souvisí s otázkou o dvou výplatních termínech ( https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-funguje-tento-vyplatni-termin ), na kterou jsem odpověděla teprve před chvilkou.

Podle mne je předčasné mluvit o podvodu (viz má odpověď u otázky v odkazu).

Práce se má podle zákoníku práce vykonávat v pracovně právním vztahu řídícím
se zákoníkem práce. „Smlouva o vykonané práci“ neexistuje → správně byste měl
se zaměstnavatelem uzavřít pracovní smlouvu.

„Fakturu mít“ nemůžete.
Pokud jste pro někoho něco vykonal v rámci své SVČ, musíte
mu fakturu vystavit Vy. Bez faktury Vám nemá zač zaplatit.

Já tam podvod zatím nevidím, ale jestli tam nějaký je, pak i z Vaší strany.
Měl jste pracovat na základě pracovní smlouvy a neobcházet zákoník práce.

Policie se pracovně právními vztahy a pokud vím ani vztahy
mezi podnikateli nezabývá. Trestní oznámení by k ničemu nevedlo.

Mohl byste zkusit dát podnět Inspektorátu práce ( http://www.suip.cz/ ),
ale tím byste upozornil i sám na sebe.

Kolik Vám „zaměstnavatel“ dluží a dluží Vám opravdu (viz předchozí otázka)?

________

„Podotýkám že jsem byl SZČO.“
SZČO je totéž jako OSVČ? (Píšete-li česky, bylo by dobré používat i české zkratky.)

Jestli jste „pracoval jako OSVČ“, nepracoval jste sice na černo, ale
s velkou pravděpodobností šlo o Švarc systém, za který hrozí pokuta
jak „zaměstnavateli“ (od 250.000 Kč), tak Vám (od 10.000 Kč).

______

Prosba: Příště prosím doplňte původní otázku nebo problém
připište do diskuze pod ni. Mnohem lépe by se mi odpovídalo,
kdybych nemusela „listovat“ ve dvou panelech.

___
Jen oprava překlepů/chyb.

Další odpovědi
Rokio

Pozdě bicha honit. Pokud nemáš smlouvu, tak jsi udělal chybu. Co je psáno, to je dáno. Řešení je však to, že bys mohl jít na policii, ale pak počítej s tím, že I TY budeš stíhán, a to za práci na černo.

Drap

Dá se s tím jít na policii i podat trestní oznámení. Jak to chceš ale dokázat, to netuším