Jsem povinen zastavit na výzvu Policie ?

Uvedu příklad: jedu v noci, tma jak v pytli a v lese mne staví člen Policie ČR ve stejnokroji stojícího u služebního vozu. Jsem povinen zastavit na jeho výzvu? Co když to bude nějaký převlečený lump s ukradeným vozem?!

Nejlepší odpověď
Hamon

Zastavit, zamknout, vytahnout okenka, nevypinat motor. Az k tobe prijde, nechat si ukazat sluzebni prukaz (za timto ucelem mirne stahnout okenko, jen aby bylo slysest co rikas, ale nebylo snadne vstriknout slzak) nebo pouzit paralyzer. V pripade jakychkoli pochybnosti zavolat 158, mobil ma dnes snad kazdy.
Za popisovane situace urcite kazdy policajt obezretnost pochopi.
Doplňuji:
Oprava: „vstriknout slzak) nebo pouzit paralyzer“ melo „byt vstriknout slzak nebo pouzit paralyzer)“ :D
A tu 158 volat za ucelem overeni. Meli by mit informaci o tom, ze tam ten policajt je.

Další odpovědi
Lamalam

Musíš to risknout a zastavit. Mě v životě v noci v lese policisté nestavěli.

Drap

Jsi povinen zastavit. V takovémto případě máš smůlu.

anonym

No – kdysi, to jsme ješte nebyli v ´schengenu´, mne zastavili policajti v součinosti s pohraničníky (kousek od hranic), vojáci byli vyzbrojeni SA58 (PČR ´jen´ pistolemi),v si­tuaci podobné té, kterou popisuješ – v noci, mimo obec, kousek od lesa.
Zastavil jsem, zkontrolovali si občanky a bylo to – ale ze zájmu jsem se zeptal, co by bylo, kdybych nezastavil – a bylo mi řečeno, že by stříleli (honili nějaké ´převaděče´) – a se samopalem se špatně diskutuje…
😉
Nezastavovat bych nezkoušel…

lukas.zmizik

pravý policista tě bude stavět vždy na bezpečném místě, určitě nebude stát pravý policista v noci v lese s plácačkou, ale může tě zastavit hlídka ve vozidle, pokud se jí něco nezdá – třeba jedeš-li v kradeném autě, nesvítí ti světlo, atd…

pokud ale i tak potkáš „policistu“ uprostřed lesa s plácačkou, měl bys volat 158, nahlásit místo a zastavit v nejbližší osvětlené obci…

Mc Merkurion

ne,ale musíš ihned zavolat na 158,že tě stavěl podezřelý policista…(přesně jak uvádíš)

cukrar

Ti co radí nezastavovat, těm bych doporučil ověřit si tuto radu. Páč tak dlouho jsem neslyšel takový blábol.
Musíte zastavit policistovi.

Hamon

To nemusí být jen dopravní policajti, můžou k tomu být závažné služební důvody, proč by jakýkoli policajt potřeboval zastavit projíždějící auto v noci, v lese a klidně i bez plácačky.